To ona będzie trzymać państwową kasę. Teresa Czerwińska na czele Ministerstwa Finansów

Premier Mateusz Morawiecki w resorcie finansów postawił na sprawdzoną i lojalną osobę. Nowym ministrem została Teresa Czerwińska, dotychczasowa podsekretarz stanu.

Teresa Czerwińska jako wiceminister w Ministerstwie Finansów pracuje od nieco ponad pół roku. Zajmowała się do tej pory przygotowywaniem budżetu - zastąpiła Hannę Majszczyk, która pełniła tę niełatwą funkcję przez siedem lat.

Najwyraźniej już pół roku wystarczyło, by zdobyła zaufanie Mateusza Morawieckiego. Czerwińska ma być postrzegana jako osoba lojalna wobec premiera, która prawdopodobnie będzie kontynuować jego politykę gospodarczą, z niewielką tylko zmianą akcentów - tak przynajmniej twierdzi Agencja Reutera.

O tym, że jest cenionym ekspertem, świadczy też opinia wystawiona jej przez poprzedniego szefa - Jarosława Gowina, bo Teresa Czerwińska, zanim trafiła do resortu finansów, przez nieco ponad 1,5 roku pracowała w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zajmowała się tam m.in. planowaniem i realizacją budżetu, kwestiami dotacji budżetowych dla uczelni publicznych i poprawą efektywności wydatkowania środków. Kiedy zmieniała resorty, Jarosław Gowin na Twitterze napisał: "Budżet PL w dobrych rękach: wspaniały fachowiec prof. Teresa Czerwińska opuszcza ministerstwo nauki i przechodzi do ministerstwa finansów. Powodzenia Teresa!".

Jej awans nie jest zaskoczeniem, bo mówiło się o nim już od przynajmniej kilku dni. Także od momentu, kiedy okazało się, że Mateusz Morawiecki zostanie premierem, nazwiska wiceministrów pojawiały się na giełdzie jego możliwych następców w resorcie finansów (choć przez moment spekulowano, że mógłby to być Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju).

Nowa pani minister ma duże doświadczenie naukowe i akademickie. Od 2011 roku jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie finansów. Jest współautorką podręczników, a także publikacji naukowych, analiz i ekspertyz z zakresu zarządzania finansami i ryzykiem instytucji finansowych oraz społecznie odpowiedzialnego inwestowania. Pracowała też jako ekspert w wielu krajowych i zagranicznych grupach i komitetach. Skończyła studia na Wydziale Nauk Społecznych i Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, pisała prace (magisterską i doktorską) na tematy ubezpieczeniowe.

Trzęsienie ziemi w rządzie. Macierewicz, Szyszko i Radziwiłł poza Radą Ministrów

Więcej o:
Komentarze (39)
To ona będzie trzymać państwową kasę. Teresa Czerwińska na czele Ministerstwa Finansów
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 15 razy 7

  Obawiam się, że nie będzie miała nic do gadania w sprawie pieniędzy, tj. żadnego wpływu na rozrzutność finansową rządów PiS.
  Nie ŻADNYM gwarantem utrzymania wartości złotówki. Tak jak Morawiecki nie ma wpływu na żadna istotna dla losów Polski sprawę. Jesli kaczor pozwoli mu na realizację jego BAJEK, to będzie wpływal tylko na PSUCIE pieniądza i gospodarki.
  To tyle w temacie.
  Nie ma co sie podniecac "nowymi" ministrami.
  To są MARIONETRKI w teatrzyku kaczystów czyli Jarosława Kaczyńskiego.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 5 razy 3

  Minister finansów to taki dyrektor finansowy lub prezes banku, natomiast budżety itp to zawsze domena księgowych-wiceministrów (a właściwie to należałoby rzec wiceministr bo to (prawie?) zawsze kobiety.
  Ta nominacja to tak jakby nie było ministra finansów - ale skoro dyrektor finansowy/bankier jest premierem to MF mu nie potrzeba, żeby jednak nie było formalnie została nim pani Teresa.

 • remo29

  Oceniono 2 razy 2

  > Nowa pani minister ma duże doświadczenie naukowe i akademickie

  To jej wcale nie pomoże, za sznurki pociągają tłuki i ignoranci z łbami nafaszerowanymi głęboką komuną.

 • clarenville

  Oceniono 4 razy 2

  Każdy z nich akceptuje łamanie konstytucji i bezprawie. Co tu więcej powiedzieć.

 • frodozbagien

  Oceniono 2 razy 2

  Zacytujmy Pana Premiera: "Szlachetne zdrowie, ile cię cenić trzeba, prawda..." :)

 • ja.szela

  Oceniono 6 razy 2

  Nie zanan ale rynek przyjął panią raczej chłodno. Euro od dwóch dni idzie ostro w górę i ani myśli się zatrzymać na wieść o nowym ministrze.

 • smith81

  Oceniono 7 razy 1

  drugię imie Tatiana...urodzona w ZSRR (Łotwa)....ciekawe co na to piewcy dobrej zmiany i zaciekli wrogowie Rosji.... ;)

 • ramzes_s

  0

  Powinna mieć pradziadka chłopa który to po 1945 był wsiowym milicjantem , dziadkowi było już lżej to miał zawodówkę , ojciec utłukł studia bo np był w UB , dzwonił tylko na wydział by się dowiedzieć na którym jest roku .... no niestety nie jest resortowa , nie jest z tych hamów co to okupowały Polskę i polskie urzędy i uczelnie przez lata komunizmu a teraz jęczą o demokrację ..... no to teraz czekam na kwik ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX