Nowa polityka bagażowa Ryanair już wkrótce. Sprawdź, co się zmienia

Andrzej Mandel
Już mniej niż tydzień został do wprowadzenia nowych zasad przewożenia bagażu w samolotach największego niskokosztowego przewoźnika. Nie wszyscy zabiorą bagaż podręczny na pokład.

Podobnie jak Wizzair, Ryanair wprowadza nowe zasady przewozu bagażu na pokładach swoich samolotów. Nowe zasady wejdą w życie już 15 stycznia i będą stanowiły istotne zmiany. Przede wszystkim nie wszyscy zabiorą ze sobą bagaż podręczny na pokład (więc warto nie pakować urządzeń z bateriami do walizek).

Jedna zmiana już weszła w życie i była powodem do zadowolenia pasażerów – obniżce uległa bowiem opłata za bagaż rejestrowany (ze 150 do 105 zł) przy równoczesnym zwiększeniu jego wagi z 15 do 20 kilogramów.

Co się zmieni od 15 stycznia?

Od poniedziałku 15 stycznia większy bagaż podręczny zabiorą na pokład tylko pasażerowie z pierwszeństwem wejścia (Priority), a więc korzystający z opcji Plus, Flex Plus i Family Plus. Dotyczy to walizki o wymiarach 55x40x20 cm. Oprócz tego będą mogli zabrać mały bagaż o wymiarach 35x20x20 cm. Pasażerowie, którzy nie wykupią pierwszeństwa (usługa, zgodnie z informacjami Ryanair, kosztuje od 24 zł), będą musieli przed odlotem oddać przed bramkami większy bagaż pokładowy, który zostanie przewieziony bezpłatnie w luku bagażowym.

W przypadku odmowy oddania bagażu do luku bagażowego, pasażer nie zostanie wpuszczony na pokład, a koszty biletu nie zostaną mu przez Ryanair zwrócone.

Jak to jest u innych przewoźników?

Podobne zmiany wprowadził niedawno Wizzair. Pasażerowie węgierskiej linii również muszą płacić za prawo do wniesienia dwóch sztuk bagażu podręcznego na pokład. Wizzair nie gwarantuje możliwości przewozu bagażu w kabinie i zastrzega sobie prawo przerzucenia go do luku bagażowego zalecając równocześnie wyjęcie z niego wszystkich wartościowych rzeczy.

W obu liniach bagaż podręczny może ważyć nie więcej jak 10 kg (w przypadku walizki). Dla porównania, bagaż podręczny u polskiego narodowego przewoźnika może standardowo w podstawowych taryfach ważyć do 8 kg. LOT pozwala również na zabranie jednej sztuki bagażu podręcznego plus torbę na laptopa czy torebkę damską/męską. Taryfa Bussines Class pozwala na więcej (2 sztuki do 9 kg każda), a przy lotach międzykontynentalnych również w klasie ekonomicznej można zabrać 2 sztuki bagażu ważące łącznie nie więcej niż 12 kilogramów.

Przed kupnem biletu warto dokładnie sprawdzić, jakie są zasady przewożenia bagażu podręcznego i rejestrowanego u przewoźnika, którego bilet chcemy kupić. Pozwoli to uniknąć niezbyt przyjemnych niespodzianek.

Trzęsienie ziemi w rządzie. Macierewicz, Szyszko i Radziwiłł poza Radą Ministrów

Więcej o:
Komentarze (75)
Nowa polityka bagażowa Ryanair już wkrótce. Sprawdź, co się zmienia
Zaloguj się
 • rodrigezoo

  Oceniono 18 razy 16

  Jest jeszcze opłata za wykupienie miejsc obok siebie, teraz za bagaż podręczny. Ja robię od lat tak, że wysyłam paczkę do UK -30 kg , a ze sobą bagaż podręczny, nienawidzę tych tanich linii lotnicznych, ale co zrobić, mus to mus...

 • szabepio

  Oceniono 13 razy 9

  Niech wprowadzą wagę łączną pasażer + bagaż. Jesli powyżej 100kg to za kazdy 1 kg 2zł. To bedzie sprawiedliwe bo dla samotu nie ma znaczenia czy wiezie 100 osob czy 10 ton sloniny. Masa to masa. Kest wiecej to i benzyny spali wiecej.

 • only.devil

  Oceniono 11 razy 5

  Nareszcie! jak widziałem tych wszystkich ładujących te walizy w schowkach bagażowych " bo k..wa mam tam sznytki z jajem" baranów to szlag mnie trafiał. Ani wejść ani wyjść .A odlot opóźniony bo Janusz schowka nie może zamknąć.

 • rekin.finansjery

  Oceniono 5 razy 5

  Ojej, i tak dzuo ludzi oddawalo bagaz kabinowy do luku bagazowego juz od lat!!

 • takito.ataki

  Oceniono 10 razy 4

  Jak muszę lecieć do UK z bagażem rejestrowanym to wybieram British Airways bo wychodzi taniej i szybciej niż w liniach "niskoudżetowych"

 • Oceniono 5 razy 3

  Brak konkurencji i taka linia robi co chce, traktuje klijentów jak ziemiaki do przerzucenia z punktu A do B, nie znosze Ryanair najbardziej gó...ana linia jką latałem

 • oszrany

  Oceniono 9 razy 3

  Problemem jest to ze bagaze nadawane do luku sa regularnie okradane z wartosciowaych przedmiotow. Moze ten problem by najpier Ryanair rozwiazal ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX