Rząd i Orlen mogą mieć duży problem ws. zakazu handlu w niedziele? Mocna wypowiedź

Agnieszka Górnicka, prezes firmy Inquiry, w wywiadzie dla serwisu dlahandlu.pl przypuszcza, że Orlen wiedział wcześniej niż jego konkurencja o zakazie handlu w niedziele.

Zdaniem szefowej firmy Inquiry, zajmującej się prowadzeniem badań rynkowych, wiele wskazuje na to, że rząd umożliwił Orlenowi „zmonopolizowanie handlu w niedziele”. Nasza największa spółka paliwowa planuje bowiem zmiany w swoim statucie, dzięki którym będzie mogła rozpocząć działalność w branżach od mięsnej po obuwniczą i AGD (ale jak tłumaczyła ostatnio zdecydowanie nie są one związane z mającymi wejść w życie zmianami ograniczeniami w handlu w niedziele - red.). I termin wprowadzenia nowej działalności zbiegł się w czasie z zaawansowaniem prac nad ustawą.

- PKN Orlen jako spółka państwowa, miał znacznie więcej czasu niż jakakolwiek inna sieć na przygotowanie się do zmian związanych nowymi przepisami. Zwróćmy uwagę, że tak daleko idące projekty zmian w dużych firmach handlowych nie powstają w dwa tygodnie, szczególnie w przypadku firm notowanych na giełdzie. Na przygotowanie radykalnej zmiany strategii trzeba poświęcić dużo czasu, moim zdaniem za tym doniesieniem stoi minimum rok przygotowań – mówi w wywiadzie dla serwisu dlahandlu.pl Agnieszka Górnicka.

Jeśli zmiany w działalności firmy były – jak mówi - zawczasu uzgodnione pomiędzy autorami ustawy i firmą, to jest to „jawne wspieranie państwowej spółki kosztem firm konkurencyjnych”.

Co zrobią inne firmy paliwowe?

Nie jest przy tym jasne, co zrobią inne firmy paliwowe – czy też mają wątpliwości odnośnie ostatnich posunięć Orlenu i czy nie widzą w tym nielegalnej pomocy rządowej.

- Prawdopodobnie takie posunięcie można zaskarżyć do instytucji europejskich, a Unia Europejska jest bardzo wrażliwa na wszelkie formy wspierania jednych firm kosztem drugich przez administrację państwową – zauważa Agnieszka Górnicka.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (81)
Rząd i Orlen mogą mieć duży problem ws. zakazu handlu w niedziele? Mocna wypowiedź
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 36 razy 30

  Czy naprawdę ja sam nie mogę decydować czy chcę czy nie chcę kupować w niedziele i święta.?
  Czy jestem ubezwłasnowolniony?
  Co jeszcze jaśnie nam panujący wymyślą?

  Bolszewizm wprowadzany przez wiernych ale miernych.
  Kretyńscy wykonawcy woli prezesa nie są w stanie nic sensownego coby miało ręce i nogi napisać.
  Jaka partia tacy i jej funkcjonariusze.
  Żyjemy w wolnym kraju i nikt nie będzie za nas decydować co robimy i kiedy.
  A tu tylko zakazy, nakazy, pochody, akademie ku czci. pomniki, popiersia, tablice i inne bzdety.
  Jak to pier.....e to ślad po tym nie pozostanie a winni sobie posiedzą.

 • g.lesio

  Oceniono 29 razy 23

  Zakaz tego, nakaz tamtego.
  Dlaczego rząd nie pozwala mi robić tego na co mam ochotę.
  Czy ja chcę czy nie chcę kupować towarów w niedzielę to jest moja suwerenna decyzja a nie jakiś d..

  Decyzje gospodarcze PIS-u są podejmowane bez żadnych większych przemyśleń. konsultacji czy kalkulacji - podejmujemy taką a nie inną bo ktoś (przeważnie prezes) tak zdecydował a czy to ma sens ekonomiczny czy społeczny tego się przeważnie nie bierze pod uwagę - suweren popierający tą partię i tak niczego nie zauważy jak nie podadzą tego w TVP bo nie jest on w stanie samodzielnie myśleć.
  Najważniejsze jest kupowanie głosów elektoratu - dopóki jest forsa na rozdawnictwo to wszystko jest OK - ciekawe co będzie jak kurek dopływu gotówki się zamknie i nikt już nie będzie chciał kupować obligacji - niestety do tego czasu sytuacja może przypominać tę z Grecji - co z tego, że po PIS-ie nie będzie śladu oprócz rozpraw sądowych jak kraj będzie w czarnej d... a my pewnie będziemy poza Unią.

 • incipit

  Oceniono 8 razy 6

  I sru po decydencie z Żoliborza.

 • kopernik_byl_akobieta

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby naprawdę chodziło o "rodzinne niedziele" i o ludzi, to rozwiązanie było baaardzo proste. Trzeba było wprowadzić przepis, że KAŻDY pracownik musi mieć (2, 3) niedziele (weekendy) wolne. Wtedy pracodawcy dostosowaliby grafiki tak, aby ten wymóg spełnić. A tak mamy ustawe wymierzoną w galerie handlowe i duże sklepy. Ustawa z tyloma wyjątkami będzie dotyczyć nieiwelkiego procenta pracowników, którzy będą mogli spędzić "niedzielę z rodziną". Natomiast pracownicy np. stacji benzynowej czy restauracji .... wiadomo. Podobnym bublem jest przepis "zabraniający" jazdy TIRów w weekendy. Jest tyle wyjątków, że śmiech na sali....

 • czechy11

  Oceniono 8 razy 4

  Cały zakaz handlu w niedziele to jeden wielki korupcyjny szwindel. Obywatele maja zostać zmuszeni do kupowania za dwa razy wyższa cenę nuz dotychczas aby zarobić mogły wybrane firmy. Szwindel na miarę afery Rywina

 • tonieemail

  Oceniono 10 razy 4

  Dlaczego Duda nie broni pracowników stacji paliw? Czy to gorszy sort? Przecież tankować można automatycznie. Jakoś stacje Neste funkcjonowały. Orlen powinien świeć przykładem i sam od siebie pozamykać stacje w niedzielę i wprowadzić sprzedaż automatyczną.

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 3

  Handel ma to do siebie, że gdy nie ma klienta staje się nieopłacalny i zanika.
  Nie mam potrzeby robienia zakupów w niedzielę, tankuję w wybranych stacjach gdzie jest taniej, w samym Orlenie różnice potrafią być do 30 gr za litr a przeważnie tankuję 45-50 na raz.
  Bardzo dużo ludzi robi zakupy w niedzielę tam gdzie można nabyć wyposażenie dla domu, remontu czy prac na działce, przygotowując front robót na tydzień a sobota to długi dzień pracujący dla nich. Po Orlenach to się włóczą pijaki i dzieci.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 7 razy 3

  ani ekspert zdecydowanie przecenia PiS. Oni wszystkie zmiany, których porządne przygotowanie normalnie zajęłoby rok, piszą byle jak, w jeden weekend, na kolanie.

  Ale oczywiście, jako że dywidendy z ORLEN'u bardzo mocno wspierają programy budżetowe typu 500+, to ustawa o zakazie handlu w niedzielę jest ewidentnie napisana pod PKN, żeby ten miał jak największy zysk, żeby wpłącał do budżetu jak największe wywidendy, bo brakuje na 500+.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX