Sejm przyjął poprawki Senatu. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę czeka już tylko na podpis prezydenta

Poprawki naniesione przez senatorów doprecyzowują kwestie m.in. handlu w kwiaciarniach i jednostkach wojskowych, jednak nie wpływają na najważniejsze - od 2020 r. większość sklepów w niedziele będzie musiała być zamknięta.

Ostateczny kształt ustawy o zakazie handlu w niedzielę rodził się w bólach, jednak wszystko wskazuje na to, że w końcu poznaliśmy zasady, na jakich już niebawem będziemy mogli - albo i nie - robić zakupy w ostatnim dniu tygodnia.

Od marca 2018 r. handlowe będą tylko dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i ostatnia. W 2019 r. zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 r. sklepy będą zamknięte w niemal wszystkie niedziele w roku.

Sklepy będą zamknięte, gdy w niedziele handlowe wypadnie święto. Przykładowo już w kwietniu 2018 r. handlować będzie można wyłącznie w jeden dzień - 29 kwietnia.

Dodatkowo ustawa narzuca, że w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00

Gdzie zrobimy zakupy po wprowadzeniu zakazu?

Handel będzie dozwolony w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami, salonikach prasowych, pocztach, sklepach z wyrobami tytoniowymi, w sklepach na dworcach, lotniskach, strefach wolnocłowych, a w sezonie letnim - od czerwca do września - w punktach oferujących sprzęt rolniczy.

Normalnie pracować będą również skupy warzyw, owoców, punkty odbioru mleka itd.

Zakupy bez ograniczeń zrobimy też w małych sklepach, pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel.

Za ustawą zagłosowało 254 posłów - głównie z PiS i Kukiz’15. Przeciw było 156 posłów, głównie z PO i .Nowoczesnej.

Poprawki naniesione w Senacie:

 • kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie i lodziarnie będą mogły być otwarte w niedzielę, jeżeli większość sprzedawanego przez nie towaru będzie - kolejno - kwiatami, pieczywem, wyrobami cukierniczymi i lodami.
 • spod zakazu wyłączono sprzedaż ryb zarówno "z burty", czyli prosto od rybaka, jak i w punktach pierwszej sprzedaży
 • handel będzie dozwolony również na terenie jednostek wojskowych. Wcześniejszy zapis mówił o garnizonie, ale to zdaniem senatorów mogło oznaczać nawet całe miasteczko, więc kwestię profilaktycznie doprecyzowano
 • sklepy działające na zasadzie franczyzy będą mogły być otwarte tylko w sytuacji, kiedy za ladą stanie właściciel (czyli jak w przypadku pozostałych, małych sklepów).

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę czeka na podpis prezydenta. To, że jej nie zawetuje, jest w zasadzie pewne. Tuż po przyjęciu ustawy przez Sejm w rozmowie z TVN24 Andrzej Duda stwierdził, że stopniowe wprowadzanie zakazu pozwoli obserwować jego wpływ na gospodarkę, przedsiębiorców i konsumentów. Dwa tygodnie wcześniej w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja stwierdził, że "niedziela powinna być dniem wolnym od pracy".

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (69)
Sejm przyjął poprawki Senatu. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę czeka już tylko na podpis prezydenta
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 17 razy 15

  "Dwa tygodnie wcześniej w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja stwierdził, że "niedziela powinna być dniem wolnym od pracy"

  To dlaczego ADRIAN ludzie w restauracjach, kinach na stacjach paliw np ORLENU muszą pracować??

  Napisz nam dlaczego oni są gorszego sortu.

 • remo29

  Oceniono 20 razy 14

  Spoko, na Orlenie będzie można kupić wszystko. Tylko najtrudniej będzie kupić paliwo.

 • qeton

  Oceniono 14 razy 12

  Nie podoba mi się, że ktoś próbuje narzucać swój światopogląd innym. Katolickie wierzenia są dla mnie taką samą egzotyką, jak wiara w Dobrego Mzimu, Elfy, Ruchałki Leśne i Latającego Potwora Spaghetti. Ze względu na tradycję, do tej pory starałem się unikać wykonywania bardziej hałaśliwych, niedzielnych prac w warsztacie i ogrodzie. Skoro PIS usiłuje mnie zmusić do "świętowania" niedziel, to je "uświęcę". Bez żadnych skrupułów. Decybelowo ...

 • obidient1

  Oceniono 6 razy 6

  Teraz wprowadzimy wolne niedziele w policji, wojsku, w więziennictwie, w internatach , domach dziecka itp. tam też pracują matki i ojcowie chcący mieć niedzielę wolną z rodziną. Zakłamanie obecnej władzy jest totalne i dziecinne, uważają , że Polacy to idioci i można im wszystko wcisnąć. jednak w Polsce idiotyzmów nie brakuje.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 10 razy 6

  Zakaz powinien dotyczyć albo wszystkich albo nikogo. Wyłączone z tego powinny być jedynie Apteki i Stacje paliw pełniące dyżur niedzielny według stosownego harmonogramu. W tym dniu powinien być zakaz organizowania wszelkich targów czy kiermaszy np. świątecznych). Zakaz powinien dotyczyć też gastronomi z wyjątkiem tej pełniącej działalność służebna dla swych gości czyli zlokalizowanej przy hotelach motelach domach pielgrzyma domach wczasowych itp. Zasada prosta jak wszyscy to wszyscy bez ogromnej liczby wyjątków. Czym rożni się sklep na dworcu czy lotnisku od tego zlokalizowanego 300 m od dworca czy lotniska? Niczym.

 • nitro2012

  Oceniono 5 razy 5

  Czechy witajcie.
  Polactwo żegnajcie.

 • my_kroolik

  Oceniono 7 razy 5

  Oczekuję od opozycji jasnej deklaracji, że ten idiotyzm zostanie zniesiony po zmianie władzy. To jest jawne mieszanie się Kościoła w życie obywateli kraju. Nie mam przyjemności wysłuchiwania nadętych katabasów, mówiących mi jak mam spędzać poszczególne dni!

 • dwajkowski

  Oceniono 5 razy 1

  Przykładowo już w kwietniu 2018 r. handlować będzie można wyłącznie w jeden dzień - 29 kwietnia.

  Naprawdę????????? ojojojojoj... szkoda że 28.04 już nie zrobimy zakupów....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX