Wraca pomysł niższych składek ZUS dla małych firm. Emilewicz: Chciałabym się tym zająć w pierwszej kolejności

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w środowym "Gościu Wiadomości" zapowiedziała, że ustawa zmieniająca zasady naliczania składek ZUS dla mikro i małych firm jest dla niej sprawą priorytetową. Pomysł nie jest nowy, a dotychczasowe prace nad projektem utykały w martwym punkcie.

- Chcielibyśmy, by składki na ubezpieczenie społeczne były uzależnione od uzyskiwanego przychodu. Jeśli ktoś nie uzyskuje przychodu większego niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia, wówczas jego składka na ZUS będzie wielokrotnie niższa, czyli kiedy dzisiaj płaciłby tę składkę w wysokości mniej więcej 1,8 - 2 tys. zł, to biorąc pod uwagę naszą propozycję, byłaby to kwota niespełna 1 tys. złotych - mówiła w środowym wydaniu "Gościa Wiadomości" minister Jadwiga Emilewicz.

W niedawnej rozmowie z PAP minister mówiła: "Prace sejmowe nad ustawą zajmą kilka miesięcy. A zatem mówimy tak naprawdę o początku roku 2019".

Na "mały ZUS" czekają dziesiątki, o ile nie setki tysięcy drobnych przedsiębiorców. Jeszcze niedawno, bo w lipcu 2017 r., wtedy jeszcze jako wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że niższe składki przedsiębiorcy zapłacą już od stycznia 2018 r. Jednak miesiąc później zmieniła zdanie i padł wspomniany rok  2019.

"Mały ZUS", czyli co?

Planowane zmiany zakładają zerwanie ze stałą, ryczałtową kwotą. Najmniejsze firmy mają płacić składki uzależnione od skali prowadzonej działalności, a konkretniej uzyskanych przychodów.

Niższe składki zapłacą przedsiębiorcy, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia. Na chwilę obecną próg ten wynosiłby 5250 zł, ale wraz z podwyżką pensji minimalnej, która nastąpi w 2019 r., będzie musiał pójść w górę.

Płacenie zmiennych stawek ma być dobrowolne. Jeżeli mikroprzedsiębiorca będzie chciał płacić stały ZUS, będzie mógł to robić.

Przedsiębiorcy, których przychód przekroczy 2,5-krotność pensji minimalnej, zapłacą składki ZUS ryczałtem.

Emilewicz podkreślała w wywiadzie, że "mały ZUS" powstaje z myślą o drobnych przedsiębiorcach, takich jak np. fryzjerki, dla których samozatrudnienie często było jedyną możliwością dostania pracy, ale koszty utrzymania działalności znacząco obniżały rentowność i niekiedy podważały sens prowadzenia biznesu.

Ile obecnie wynosi najniższy ZUS?

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne nie jest jeszcze znana (wyniesie ok. 310 zł), natomiast pozostałe ubezpieczenia wynoszą:

- społeczne z chorobowym = 846,91

- społeczne bez chorobowego = 781,60

Dodając do tego jeszcze składkę na Fundusz Pracy (65,31 zł) oraz ok. 310 zł na ubezpieczenie zdrowotne minimalnie przedsiębiorca musi płacić ok. 1,2 tys. zł miesięcznie. Stąd nie do końca wiadomo, dlaczego minister Emilewicz podawała przykład o 1,8-2 tys. zł.

Warto pamiętać też, że dla nowych firm przez pierwsze dwa lata obowiązuje niższy ZUS:

- społeczne z chorobowym = 200,16

- społeczne bez chorobowego = 184,72

Informację o aktualnej wysokości składek można uzyskać TUTAJ

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (59)
Wraca pomysł niższych składek ZUS dla małych firm. Emilewicz: Chciałabym się tym zająć w pierwszej kolejności
Zaloguj się
 • proz

  Oceniono 21 razy 21

  Stąd nie do końca wiadomo, dlaczego minister Emilewicz podawała przykład o 1,8-2 tys. zł. - bo pinda po prostu nie ma pojęcia, pewnie w życiu nie zrobiła nic na własne ryzyko i rachunek

 • Adam F

  Oceniono 18 razy 12

  Składki płacone przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą są wyliczane w oparciu o średnią krajową, a jednocześnie przy wyliczaniu średniej krajowej te właśnie osoby nie są uwzględniane... To nie jest zdrowa sytuacja... Swoją drogą - osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to nie są żadni przedsiębiorcy! To są szewcy, mechanicy, tłumacze, sprzątaczki czy kioskarze którzy są zmuszeni założyć działalność gospodarczą ponieważ chcą uczciwie płacić podatki - ale to nie są przedsiębiorcy!

 • beebumble

  Oceniono 6 razy 6

  Pani Jadwigo, Niech Pani powtórzy dwadziescia razy: "Przychód minus koszty = dochód" to bedzie Pani bohaterka i wyjatkiem wsród Pani kolegów którzy ni w cholerę nie potrafia tego rozróznić. Potem będziemy mogli mówić o konktetnych propozycjach. Jeszcze raz- przed snem: "Przychód minus koszty = dochód".
  Jak Pani to załapie to brawo, wreszcie jakiś w miarę inteligentny egzemplarz. życze powodzenia to naprawde nie jest takie trudne

 • tonz2

  Oceniono 6 razy 6

  Niech dadzą sobie spokój ze składkami ZUS. Emerytura socjalna dla każdego Polaka niezależnie czy był robotnikiem, policjantem czy prezydentem w wysokości minimalnej pensji. Podwyżka VAT o 2 punkty procentowe wyrówna wszystkie składki, a molochy typu ZUS, KRUS i itp. do kasacji

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 6 razy 6

  No dobra. A co z działalnością nierejestrowaną?

 • vyedzma

  Oceniono 5 razy 5

  "czyli kiedy dzisiaj płaciłby tę składkę w wysokości mniej więcej 1,8 - 2 tys. zł, to biorąc pod uwagę naszą propozycję, byłaby to kwota niespełna 1 tys. złotych"

  O czym ta paniusia mówi? "1 tys. złotych" to ma być ten niby NIŻSZY ZUS???? A może by ta paniusia zajęła się KRUS-em, który jest 10 razy niższy od ZUS, a zapewnia takie same świadczenia DLA ZŁODZIEI NA KOSZT UCZCIWIE PRACUJĄCYCH POLAKÓW??? 90% ubezpieczonych w KRUS to NIE ROLNICY!!!!

 • kazik966

  Oceniono 4 razy 4

  Tekst p.minister o 1,8-2,0 zusu jest koronnym przykładem oderwania się od rzeczywistości elit politycznych. Jeżeli mają oni taka wiedzę o tym co się dzieje na tzw dole,no to mamy ,co mamy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX