Koparki bitcoin pożerają więcej prądu niż całe kraje

Bitcoin

Bitcoin (Fot. Kin Cheung / AP Photo)

Łączne zapotrzebowanie na energię elektryczną generowane przez wszystkie koparki kryptowalut wynosi około 140 terawatogodzin rocznie. To niemal tyle, co cała Polska.

Koparki bitcoinów i innych kryptowalut pochłaniają ok. 0,6 proc. całego światowego zapotrzebowania – uważa analityk banku inwestycyjnego Morgan Stanley Nicholas Ashworth. Poziom 140 terawatogodzin ma być osiągnięty przez wszystkie pojazdy elektryczne świata dopiero w okolicach 2025 roku.

Dla porównania: Polska zużywa rocznie ok. 142 terawaty energii, Czechy 60, a wiele afrykańskich czy azjatyckich krajów poniżej 10. Gdyby górnicy kryptowalut byli państwem, pod względem zużycia energii zajęliby 26. miejsce na świecie.

– Przy obecnych cenach bitcoinów kopanie jest bardzo opłacalne, a jeśli kryptowaluty dalej będą odnosić sukcesy, ich zużycie energii również wzrośnie – napisał Ashworth.

Kopać opłaca się tam, gdzie jest tani prąd

Wydobycie bitoicnów i obrót nimi generuje coraz większy popyt na energię elektryczną. Zdecentralizowany proces autoryzacji każdej transakcji oparty jest na zaawansowanej kryptografii, a do rozwiązywania zadań potrzebne są komputery o dużej mocy obliczeniowej. W efekcie pojedyncza transakcja – według szacunków ING – pochłania nawet 200 kWh, czyli ok. 20 tys. razy więcej niż transakcja za pomocą karty Visa.

Już w tej chwili kopanie bitcoinów opłaca się wyłącznie w miejscach, w których energia jest bardzo tania, czyli np. w Chinach lub na Syberii. Górników zachęca jednak wysoka cena porcji bitcoinów, które otrzymają za udostępnianie swojej mocy obliczeniowej.

21 mln tokenów

Jednak z każdym wydobyciem liczba otrzymanych bitcoinów zmniejsza się, by nigdy nie przekroczyć granicznego poziomu 21 mln tokenów w obiegu. Wtedy górnicy nie będą już otrzymywać żadnych nowych bitcoinów, a jedynie prowizje za transakcje. Pytanie tylko, czy prowizje będą wystarczająco wysokie, by pokryć rachunki za prąd.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Zobacz także
Komentarze (124)
Koparki bitcoin pożerają więcej prądu niż całe kraje
Zaloguj się
 • x50e6

  Oceniono 17 razy 15

  "Polska zużywa rocznie ok. 142 terawaty energii..."
  Terawat nie jest jednostką energii. Jeśli pan redaktor nie rozróżnia jednostek energii i mocy, niech pisze artykuły na pudelku o różowych kozaczkach.

 • zig.rig

  Oceniono 22 razy 14

  Może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym kopaniem? Co to za szaleństwo?

 • twzelnik

  Oceniono 11 razy 7

  Oprócz Chin i Syberii jest dynamicznie rozwijający się "rynek" kradzieży prądu i mocy obliczeniowej.

  W pierwszym przypadku informatyk w gminie, czy hurtowni drobiu stawia własną maszynkę, która czerpie prąd na koszt pracodawcy.

  W drugim hackerzy opanowują cudze komputery, żeby te liczyły na ich zlecenie. Zdarza się nawet, że wchodząc na stronę webową uruchamiamy w tle skrypt, który coś liczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane