Córka byłego premiera tworzy polską kryptowalutę. Tymczasem NBP i KNF przed nimi ostrzegały

Daniel Maikowski
EraCoin, tak nazywa się nowa kryptowaluta, która ma podbić polski rynek. Za projektem stoi spółka BitEvil, której prezesem jest Maria Belka, córka byłego premiera i prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki.

Od 11 stycznia polscy internauci mogą dokonywać płatności w tokenach EraCoin. Czym jest EraCoin? To nowa kryptowaluta, za stworzeniem której stoi spółka BitEvil.

Jak działa aplikacja EraCoin?

Tokeny EraCoin "kopie się" zużywając jedynie czas. Twórcy programu przekazują użytkownikom punkty (tokeny) tylko za to, że ci drudzy zdecydowali się na zainstalowanie programu

- tłumaczą twórcy polskiej kryptowaluty.

Zasada zdobywania tokenów EraCoin jest bardzo prosta. Użytkownik otrzymuje je, gdy aplikacja EraCoin jest zainstalowana na jego smartfonie i działa w tle. Możemy również zdobywać dodatkowe tokeny poprzez interakcje z innymi użytkownikami platformy.

Czas to najcenniejsze dobro jakie posiadamy – dlatego naszym celem jest umożliwienie użytkownikom EraCoinów wymiany swojego czasu na wymierne korzyści

- opowiadała o pomyśle nowej kryptowaluty Maria Belka, prezes BitEvil.

Spółka BitEvil poinformowała również, że polską kryptowaluta można już płacić w wybranych punktach obsługujących płatności Snipay oraz w sklepie EraCoin.

BitEvil to polska spółka technologiczna, która powstała w 2015 roku, a dwa lata później zadebiutowała na parkiecie rynku NewConnect. Spółka specjalizuje się w marketingu internetowym, a jej prezesem jest Maria Belka, córka Marka Belki, byłego premiera w rządzie SLD oraz byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego.

EraCoinEraCoin fot. BitEvil

NBP i KNF ostrzegały przed kryptowalutami

Co ciekawe, instytucja, którą przez wiele lat kierował Marek Belka, bardzo sceptycznie podchodzi do kwestii kryptowalut. Jeszcze w lipcu 2017 r. NBP i Komisja Nadzoru Finansowego wydały specjalny komunikat w sprawie „walut” wirtualnych.

Obrót „walutami” wirtualnymi w Polsce nie narusza prawa krajowego ani unijnego. Posiadanie „walut” wirtualnych wiąże się jednak z wieloma rodzajami ryzyka, których użytkownicy powinni być świadomi, zanim zdecydują się zainwestować swoje środki finansowe.

- ostrzegały wówczas NBP i KNF.

Pod koniec ubiegłego roku obydwie instytucje uruchomiły natomiast stronę internetową uwazajnakryptowaluty.pl oraz kampanię informacyjną "Uważaj na kryptowaluty", która ma zwracać uwagę na zagrożenia związane z inwestowaniem w kryptowaluty.

Więcej o:
Komentarze (132)
Córka Marka Belki promuje polską kryptowalutę
Zaloguj się
 • luzuj

  Oceniono 29 razy 17

  Kryptowaluty generowane są wykorzystując moc obliczeniową komputerów (w szczególności kart graficznych) przez co zużywają w skali światowej ogromne ilości energii - odpowiadają wiec bezpośrednio za zwiększenie zanieczyszczenia środowiska, emisję CO2 i zmiany klimatyczne. Jeżeli ktoś ma w sobie odrobinę odpowiedzialności ekologicznej to chociażby tylko z tego powodu powinien trzymać się z dala od kryptowalut.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 26 razy 12

  „BitEvil” — ale trzeba mieć nasrane do głowy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • lupus.y

  Oceniono 6 razy 6

  Nikt z autorów ani komentujących nawet nie zauważyl, że pierwsze polskie kryptowaluty powstawały już w roku 2014. Były to w kolejności: PolCoin, PLN Coin i PolishCoin. Niestety, podzieliły los tysiecy pdobnych "wynalazków". Nie sztuka bowiem stworzyć kryptowalutę - rzecz w tym, by móc ją wprowadzic na rynek i spowodować, by się na nim przyjęła. "Dostrzeżonych" krypto jest obecnie ponad 1300 - ile z nich ma jaką-taką kapitalizację, powiedzmy - powyżej 1 milarda USD? Jakieś dwadzieścia kilka...

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 5 razy 5

  A później będzie płacz, gdzie moje pieniedze

 • ft7sj

  Oceniono 7 razy 5

  Następni "handlarze wiatrem"

 • rasta-mw

  Oceniono 7 razy 5

  Każdy Janusz (bez obrazy) może stworzyć własną kryptowalutę, odpowiednie oprogramowanie jest zupełnie darmowe. Jednak sprawienie by ktoś chciał z niej korzystać to tytaniczna praca, ale życzę sukcesu polskiej firmie.

 • Oceniono 6 razy 4

  I córeczka Premiera dla kabzy chce wspierać terroryzm? Bo kryptowaluty to jawne wspieranie terroryzmu. Ale, jak powszechnie wiadomo, pieniądz nie śmierdzi. Ale jego posiadacz już czasem tak.

 • buzhidao

  Oceniono 4 razy 4

  To chyba będzie musiała coś poprawić, po pod skrótem ERC występuje już inny shitcoin zwany EuropeCoin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX