Jak długo przetrwa nowa opłata za torby w sklepach? Unia szykuje nowy podatek

Robert Kędzierski
Decyzja Chin może sprawić, że Europejczycy będą musieli płacić nowy podatek za torby foliowe i inne opakowania z plastiku.

Guenther Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu, zapowiada, że Unia Europejska może wprowadzić nowy podatek od opakowań z plastiku, w tym foliowych toreb jednorazowych. 

W tej chwili nie jest do końca jasne, kto miałby być obciążony nową opłatą, ani jaka miałaby być jej wysokość. Nie ma też pewności, czy nowa danina zastąpiłaby obowiązującą również w Polsce opłatę recyclingową za torby foliowe sprzedawane w sklepach. Opłatę, którą i tak niektóre sklepy (np. Biedronka, Piotr i Paweł) sprytnie omijają, oferując klientom torebki o grubości 52 mikrometrów. Opłatę recyclingową pobiera się od reklamówek o grubości do 50 mikrometrów, więc pieniądze za grubsze torby zasilają już konto sieci, a nie budżetu państwa.

Czytaj też: Polska podwyższa ten podatek. Kto straci? 

Możliwe, że Unia zdecyduje się wypracować regulacje, które obciążałyby producentów opakowań - konsumenci płaciliby wtedy podatek pośrednio. Według wstępnych propozycjim podatek mógłby być naliczany w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. Ten system służy na przykład do rozliczania emisji CO2. 

Chiny mówią nie

Powodem działań podjętych przez Unię Europejską jest zmiana polityki Chin, które importują połowę makulatury oraz plastikowych odpadów z całego świata. Okazuje się jednak, że nie chcą już ich przyjmować w takiej ilości. W roku 2016 Kraj Środka przyjął ponad siedem milionów ton tworzyw sztucznych wartych 3,7 mld dol. 

Przyczyny zmiany nastawienia są dwie. Pierwsza to narastające problemy z ochroną środowiska. Chiny argumentują, że wraz z plastikiem i papierem do ich kraju transportowane są też substancje niebezpieczne i trudne w utylizacji. 

Drugi powód, dla którego Chińczycy nie chcą już śmieci z całego świata, jest postęp technologiczny. Po dwudziestu pięciu latach korzystania z najtańszego materiału i prymitywnych urządzeń Chińczycy zmienili sposób wytwarzania swoich produktów. 

Przeciętny obywatel Niemiec zużywa rocznie ok. 100 toreb foliowych, mieszkaniec Finlandii 5, a Danii - 4. Polacy biją pod tym względem rekordy - zużywają, według różnych szacunków od 300 do 450 toreb rocznie.

O tym, że dopłaty do toreb foliowych wpływają na zmniejszenie ich zużycia świadczy przykład Irlandii. Po wprowadzeniu opłaty udział foliówek w zatruwaniu środowiska naturalnego spadł w ciągu dekady z poziomu 5 proc. do 0,13 proc. Możliwe, że wprowadzenie dodatkowego podatku od wszystkich opakowań plastikowych ograniczy jego produkcję. 

Warto pamiętać, że taka torba rozkłada się 400 lat.

***

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Źródło: euractiv.com

Więcej o:
Komentarze (21)
Jak długo przetrwa nowa opłata w sklepach? Unia szykuje nowy podatek
Zaloguj się
 • Oceniono 12 razy 12

  Np proszę już zaczynają się rozkładać torby foliowe z czasów Wazów

 • Marcin L

  Oceniono 11 razy 9

  dlaczego piszecie o rozkładzie folii? folię należy segregować i ponownie przerabiać. Tylko Polak może pisać bzdury o rozkładaniu się folii. A gazetki reklamowe ile się rozkładają? ten pseudo-papier prawie się pali tylko topi.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 11 razy 5

  "Opłatę, którą i tak niektóre sklepy (np. Biedronka, Piotr i Paweł) sprytnie omijają, oferując klientom torebki o grubości 52 mikrometrów. "

  Brawo Piotr i Paweł. Porządna torba w rozsądnej cenie i zero kasy dla złodziei i durniów rozdających nasze podatki na lewo i prawo.

 • 0

  Nie pierd...lta katobolszewiki.. My we Francji kupujemy wszelkie torby juz od dawna i nie musimy dodatkowo placic za ciemnote wciskana tepemu wolactwu.

 • nighthawk00

  Oceniono 2 razy 0

  tak! podatki! wiecej podatkow!

 • hefajstos1

  Oceniono 2 razy 0

  A co z plastikowymi butelkami po napojach? Przy drogach biegnących przez las, łączących miasta i miasteczka jest mnóstwo takich śmieci wyrzucanych z samochodów ( głównie osobowych).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX