Chińska prasa pisze o polskich internautach robiących zakupy na AliExpress. "Są ich miliony"

Robert Kędzierski
Fenomen Aliexpress - skąd się bierze

Fenomen Aliexpress - skąd się bierze (Ilustracja Robert Kędzierski. Zdjęcia: Pixabay, Pexels, Aliexpress, Freepik)

"Renmin Ribao", jeden z największych chińskich dzienników, zauważa popularność AliExpress w Polsce. Dlaczego nasi internauci decydują się na zakupy na drugim końcu świata?

"Renmin Ribao", chiński "Dziennik Ludowy", oficjalny organ prasowy Komunistycznej Partii Chin, opublikował materiał o popularności AliExpress w Polsce. Dziennikarze przytaczają historię kilku polskich internautów, którzy regularnie robią zakupy za pośrednictwem chińskiego serwisu. Ozdoby świąteczne, zastawę stołową, akcesoria kuchenne, dziecięce zabawki, ubrania, a także części zamienne do samochodów są nawet o 50 proc. tańsze niż w polskich sklepach online. Dlatego też, jak wylicza dziennik, liczba polskich użytkowników AliExpress zwiększa się o 66 proc. rocznie. 

Czytaj też: Fenomen Aliexpress. Z czego się bierze fascynacja chińskim serwisem. 

Z danych PBI/Gemius, cytowanych przez "Renmin Ribao", wynika, że już 5 mln Polaków robi co miesiąc zakupy na AliExpress. Rok wcześniej były to 3 miliony - wzrost zainteresowaniem tanimi zakupami na drugim końcu świata jest więc niewątpliwy. 

Według chińskiego dziennika sukces serwisu należącego do grupy Alibaba świadczy o świetnym stanie tamtejszej gospodarki.

Biorąc pod uwagę ilość towarów, marek, artykułów chińscy konsumenci mają większy wybór niż europejscy.

- ocenia gazeta. 

Według raportu Gemius zakupy w sieci w zeszłym roku robiło 54 proc. Polaków, o 4 proc. więcej, niż rok wcześniej. 16 proc. zrobiło zakupy w sklepach zagranicznych.  Przy czym podkreślić należy, że dostęp do internetu ma 80 proc. populacji. Polski rynek e-commerce jest wart według analiz nawet 60 mld zł. 

Aliexpress dostrzega ten potencjał, dlatego podjął kilka decyzji ułatwiających zakupy Polakom. Kilka miesięcy temu podpisał porozumienie z PayU - znanym w Polsce operatorem płatności. Ta metoda szybkiej płatności  jest dobrze znana użytkownikom Allegro. Z tych samych powodów od 2015 roku na AliExpress można kupować przelewając środki za pomocą serwisu Przelewy24.

Aliexpress to sklep należący do grupy Alibaba - największej azjatyckiej platformy handlowej, założonej w roku 1998 przez Jacka Ma. Tylko w drugim kwartale jej przychody wzrosły do 7,51 mld dol., czyli są większe aż o 56 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wyniki za trzeci kwartał ogłoszone zostaną 1 lutego br. 

***

Allegro zrobiło znakomitą świąteczną reklamę, ale po dodaniu TEJ sceny z "Dnia Świra" jest jeszcze lepsza

źródło: people.com / Agencja IAR

Zobacz także
Komentarze (180)
Chińska prasa pisze o polskich internautach robiących zakupy na AliExpress. "Są ich miliony"
Zaloguj się
 • Oceniono 34 razy 16

  Rozdzielacz pci-e kosztuje na Allegro 150zł. na Ali 50zł z wysyłką.
  u Chinczyków porządny zasilacz komputerowy 300zł. ten sam u nas 1200. z czym do ludzi, Januszu?

 • Oceniono 8 razy 8

  Dwa razy zostałem oszukany na Allegro. Za drugim razem spędziłem 3 godziny na komisariacie, bo Allegro od tego uzależniało wypłatę odszkodowania. Dostałem papier, że właściwie to nie wiadomo czy ja ukradłem, czy mi ukradli. I Allegro pokazało mi środkowy palec. W przypadku sporów na Aliexpress (np zagubiona paczka) wystarczy tylko moje poświadczenie, że nie dotarło. Mam ten sam towar, ale od 50% do 70% procent taniej. Jedyna wada to czas dostawy, ale już niektóre sklepy (np. Gearbest) mają magazyny w Europie. Słabo widzę przyszłość Allegro....

 • Oceniono 24 razy 8

  Te same towary można kupić w Polsce tylko 2 razy drożej. Poza tym zakupy w chińskich sklepach internetowych sa znacznie bezpieczniejsze od zakupów na polskim allegro. Obsługa również jest na lepszym poziomie. Wady to długi czas czekania na przysyłkę, ograniczona gwarancja i czasem VAT (ale i tak się opłaca).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane