Czabański: od 2019 r. abonament RTV ma być finansowany z budżetu państwa, czyli podatków

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poinformował o planach całkowitego zniesienia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Media publiczne mają być utrzymywane z budżetu państwa.

- Jest praktycznie już zdecydowane, że od 2019 roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa. Abonament de facto zostanie zniesiony. W 2018 roku abonament wciąż obowiązuje i nie radziłbym nikomu robić uników, bo to się może finansowo źle skończyć - mówił na antenie telewizji internetowej WPolsce.pl Krzysztof Czabański.

Dodał, że od 2019 r. na 99,9 proc. nie będzie abonamentu w tym kształcie, który znamy. - Media publiczne będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwa, czyli też z naszych podatków, tylko nie będziemy ich bezpośrednio przekazywali na media, a państwo będzie sięgało do naszych podatków i je dzieliło - tłumaczył.

Zdaniem przewodniczącego Rady Mediów Narodowych na utrzymanie wszystkich mediów publicznych potrzeba będzie od 2 do 3 mld zł. Ocenił, że wymieniona kwota stanowić będzie ok. 0,3 proc. PKB.

Nowy sposób finansowania mediów publicznych zakłada również zmianą w ustawie, która przekształciłaby spółki prawa handlowego w państwowe osoby prawne. Za takim rozwiązaniem przemawia m.in. wymóg przejrzystości.

Z wypowiedzi Czabańskiego nie wynika, czy pieniądze zostaną przekazane z podatków, które już płacimy, czy mamy się spodziewać nowej "opłaty medialnej" doliczanej do podatków dochodowych PIT, CIT i KRUS. Taki pomysł krąży od lata. Ówczesny projekt ustawy zakładał, że opłata medialna będzie wynosiła ok. 8 zł od każdego Polaka. To „konkurencyjna” stawka wobec obecnych 22,70 zł, problem tylko w tym, że zapłaci ją każdy podatnik. Zatem jeśli w gospodarstwie domowym jest ich kilku, łącznie na media publiczne zrzucą się więcej niż obecnie płacą (lub powinni płacić).

Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że w 2016 roku spośród 13,5 mln gospodarstw domowych blisko połowa (49 proc.) miała zarejestrowane odbiorniki. Teoretycznie to dużo, jednak aż 52 proc. z nich było zwolnionych z opłaty RTV. W pozostałej grupie abonament opłacała zaledwie jednak trzecia (35 proc.), co stanowiło około 17 proc. mających zarejestrowane odbiorniki. Przekładając to na ogół społeczeństwa - opłatę radiowo-telewizyjną uiszczało zaledwie 8 proc. gospodarstw domowych.

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (78)
Czabański: od 2019 r. abonament RTV ma być finansowany z budżetu państwa, czyli podatków
Zaloguj się
 • flat_hu

  Oceniono 30 razy 22

  0.5 - 1% budżetu rocznego całej RP na telewizje??? Ktoś tu chyba ma nierówno pod sufitem

 • popijajac_piwo

  Oceniono 23 razy 19

  "Media publiczne mają być utrzymywane z budżetu państwa."

  Bo chodzi o to, żeby dawać też na Tadka z Torunia i żeby nikt się nie czepiał...

 • dawno.urodzony

  Oceniono 5 razy 5

  ale dlaczego tak mało...proponuję 3 % PKB dla Kurskiego...
  żeby nie musiał męczyć się w Skodzie Superb

 • lech2011

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to jest, że prywatne stacje utrzymują się wyłącznie z reklam, a państwowej to nie wystarcza ?
  Może ktoś z branży mi odpowie…

 • agnrodis

  Oceniono 4 razy 4

  A co z Radiem Moskwa z Torunia zwanym Radiem Maryja dla zmylenia plebsu? Czy nadajniki w dlaszym ciagu sa u Putina w Rosji, za Uralem?????

 • d1r3ct

  Oceniono 4 razy 4

  PiS ukryje opłatę za media partyjne...tzn. oczywiście obiektywne media publiczne ;) w...ogólnych podatkach. Czy ciemny lud to kupi ? Bo to są setki milionów do nawet 1-2,5 mld rocznie!

 • entymolog

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego tylko telewizja "publiczna" ma być finansowana z budżetu? Co z innymi mediami bardziej potrzebującymi wsparcia? TVPiS powinien być zresztą finansowany ze składek członkowskich PiS, a nie z budżetu państwa.

 • orlecki

  Oceniono 3 razy 3

  PISowscy złodzieje. I tak mnie okradną, jak nie jawnie, to z moich podatków. Suweren musi finansować tę goebelsowską, reżimową szczekaczkę-TVPIS i tzw. "Polskie" radio. Ono jest PISowskie, a nie polskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX