Pierwszy polski aquapark zamknięty. "25 lat temu rozsławiał Leszno na całą Polskę"

Aquapark w Lesznie, pierwszy tego typu obiekt w Polsce, ogłosił zakończenie działalności.

Nie udało się osiągnąć porozumienia finansowego pomiędzy władzami Leszna a parkiem wodnym "Akwawit". Oferty składane przez miasto zostały odrzucone.

"Pierwsza złożona propozycja, czyli przejęcie wyodrębnionego basenu, została odrzucona przez władze spółki. Także kolejne propozycje miasta nie znalazły ich akceptacji. Również ostateczna oferta władz Leszna, aby wykupić od Centrum Konferencji i Rekreacji Akwawit usługi o rocznej wartości 200 tys. zł i dodatkowo zwolnić podmiot z podatku od nieruchomości nie została przyjęta" - napisał prezydent Leszna Łukasz Borowiak, którego cytuje PortalSamorzadowy.pl.

Basen należy do prywatnej firmy

Spółka w odpowiedzi oświadczyła, że oferta była niemożliwa do przyjęcia.

"Jak powszechnie wiadomo pływalnie publiczne nie są przedsięwzięciami generującymi zyski i również leszczyński akwapark należy do tej grupy. Niestety, mimo dużej elastyczności z naszej strony, oferta miasta na zakup usług w skali roku o wartości 200 tys. zł. brutto, nawet przy zwolnieniu pływalni z podatku od nieruchomości o wartości około 106 tys. zł, nie pozwala na dalsze funkcjonowanie tego obiektu" - napisano w oświadczeniu. "W związku z powyższym [...] informujemy, że Pływalnia 'Akwawit' kończy swoje funkcjonowanie."

- Jest nam niezmiennie przykro, że obiekt, który 25 lat temu był wizytówką Leszna i rozsławiał je na całą Polskę, będąc pierwszym tego typu kompleksem basenowym w naszym kraju, został zamknięty. Zapewniamy, że dołożyliśmy wszelkich starań i wykazaliśmy się dużą determinacją oraz otwartością, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Basen należy jednak do prywatnej firmy i to autonomiczna decyzja jej władz - podsumował prezydent Borowiak.

Symbole nietrafionych inwestycji

Upadek pierwszego polskiego parku wodnego, założony w 1993 r., z pewnością budzi sentyment. Ale w rzeczywistości jego sytuacja jest dość typowa dla polskich pływalni, które po okresie rozkwitu stały się wręcz symbolem nietrafionych inwestycji.

Katalog polskich aquaparków i pływalni z atrakcjami obejmuje aż 217 pozycji, z czego duża część, zgodnie z cytowanymi słowami "nie należy do przedsięwzięć generujących zyski".

– Tego typu obiekty nie utrzymają się bez wsparcia finansowego gminy, bo przypominają domy kultury czy biblioteki. To naturalne – skomentował wręcz prezes Parku Wodnego Chojnice Mariusz Paluch.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (76)
Pierwszy polski aquapark zamknięty
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 61 razy 53

  Osobiście wole dofinansowanie basenu z którego mogą korzystać mieszkańcy niż "klubów sportowych" - zwłaszcza piłki nożnej, które najczęściej są tylko pretekstem dla kiboli wyklętych do zachowań mało akceptowalnych społecznie.

 • Oceniono 6 razy 6

  A kiedyś na ten basen przyjeżdżali mieszkańcy Poznania i Niemcy z terenów przygranicznych. Obiekt zmarnowany do kwadratu. Trzeba było w niego inwestować aby zatrzymać jego wielbicieli a nie usiąść na laurach i zbierać kasę.

 • minkat

  Oceniono 5 razy 5

  jezdzilismy tam wynajetymi autobusami bo u nas basenu nie bylo, organizowala to nasza podstawowka. 2 godziny w jedna strone na basen.
  wielka szkoda, ze go zamykaja, ja do tej pory pamietam ta wspaniala zjezdzalnie :) szkoda, ze inne dzieci nie beda mogly z tego korzystac.

 • ikmar

  Oceniono 4 razy 4

  Są obiekty do których się dokłada. Tereny zielone , parki , obiekty sportowe. W przypadku tego obiektu, to śmieszna kwota dopłaty 16000 złotych miesięcznie, jest z pewnością niższa niż zysk na dostawie wody do tego obiektu , zysk na cieple i energii, jakie miejskie spółki dostarczają do tej pływalni, nie mówiąc już o podatkach i składkach ZUS odprowadzanych od pracowników, ale to już miasta nie interesuje, bo te podatki nie idą do kasy miasta. Obiektu szkoda. Jeden mały żłobek ma więcej dofinansowania. Nie wiem, może aby obiekt pozostał czynny dla mieszkańców należałoby powołać fundację?

 • dublet

  Oceniono 8 razy 4

  Po 25 latach upokorzeń Leszno nareszcie wstało z kolan! Uczciwi nie muszą się bać! Wystarczy nie kraść!

 • walek7003

  Oceniono 4 razy 4

  A ile leszno dokłada do żużla ?

 • yotempe

  Oceniono 4 razy 4

  Zaporowe to te warunki nie były. Widocznie nie lubią wody. Zdarza się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX