Gazeta.pl Next >  Biznes >  Korea Południowa i Chiny 'strzelają' do bitcoina. Gwałtowne załamanie kursu

Korea Południowa i Chiny "strzelają" do bitcoina. Gwałtowne załamanie kursu

A A A
Notowania kryptowalut

Notowania kryptowalut

Spekulowanie krytpowalutami może przyprawiać o zawał serca. Kolejny raz bitcoin i jego odmiany przeżywają gwałtowne załamanie kursów. Kolejna korekta czy coś więcej?

Jeszcze o 8 rano za bitcoina płacono blisko 14 tysięcy dolarów. O 11 każdy, kto wczesnym rankiem wyłożył pieniądze mógł być w stanie przedzawałowym, bo kurs gwałtownie zanurkował (w zależności od giełdy) nawet do 11 100 dolarów za btc. W tak krótkim czasie strata wynosiła niemal 18 procent, a sama kryptowaluta zanotowała najniższy kurs od 6 tygodni. Późniejsze godziny przyniosły pewne odbicie, ale po godzinie 22:00 spadki przyspieszyły i przecena wynosiła aż ponad 20 proc., za jednego bitcoina płacono 10500 dol. Jeszcze mocniej przeceniono ethereum - spadek aż o 30 proc., i ripple - w dół o ponad 40 proc.

To nie jest pierwsza tak duża korekta ceny bitcoina. Podobne, procentowo, załamanie kursu można było zaobserwować przed świętami. Po ówczesnej przecenie kurs już nie wrócił do maksimum wynoszącego około 20 tysięcy dolarów za btc chociaż był blisko.

- Wystarczyło ledwie kilka tygodni, by wartość bitcoina poleciała w dół - aż o 9 tys. dolarów (w drugiej połowie grudnia kosztował nawet 20 tys. dol. - red.). Spadek mogły wywołać działania władz Korei Południowej, Chin oraz notowania giełdowe w oparciu o Bitcoina - pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

Kurs bitcoina - 6 miesięcyKurs bitcoina - 6 miesięcy investing.com

Mocno rozstrzelone prognozy

Prognozy kursu na rok 2018 są różnorodne. Od przewidywań, że bańka bitcoina pęknie aż po optymistyczne (dla spekulantów) prognozy, że kurs sięgnie 100 tysięcy dolarów. Kay Van Petersen, analityk Saxo Banku, który przewidział, że bitcoin w 2017 przebije cenę 2000 dolarów zakłada jednak, że nie tylko btc osiągnie 100 tysięcy, ale że kurs innej kryptowaluty ethereum przebije bitcoina. Warren Buffet uważa z kolei, że kryptowaluty będą miały „niesławny koniec”.

Rozpiętość przewidywań, oraz pewne podobieństwa do tulipanowej gorączki (oraz bańki dotcomów z początku stulecia) sugerują jednak, że lepiej nie poświęcać całego majątku na inwestycje w kryptowaluty.

Mnożą się ostrzeżenia

Szczególnie, że całkiem sporo regulatorów rynku ostrzega przed inwestycjami, a Korea Południowa zastanawia się nad zakazem działalności części giełd wymiany. Z kolei Chiny zastanawiają się nad obowiązkową centralizacją kursu wymiany bitcoina. Co wynika z faktu, że jest wiele giełd kryptowalut, które nie zawsze okazują się być profesjonalne – zdarzały się sytuacje, w których klienci giełd mieli problemy z wypłatą środków lub nawet spotykali się ze „znikaniem” bitcoinów z wirtualnych portfeli.

Pewne jest jedno – od grudniowego szczytu bitcoin stracił prawie 50 procent.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (88)
Korea Południowa i Chiny "strzelają" do bitcoina. Gwałtowne załamanie kursu
Zaloguj się
  • popijajac_piwo

    Oceniono 18 razy 12

    Kto miał zarobić zarobił, reszta niech kupuje, bo kto nie kupi ten przegrał życie...

  • czemublokujecie_mikonto

    Oceniono 7 razy 7

    Porażka, nie kupiłem jakieś 7 lat temu jak o nim usłyszałem, nie wiedziałem jak kupić, a mogłem chociaż 5tys. funtów zainwestować. No i teraz już pozamiatane. Jak zwykle dowiaduję się o wszystkim albo decyduję zbyt późno, teraz już po zawodach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX