Korea Południowa i Chiny "strzelają" do bitcoina. Gwałtowne załamanie kursu

Andrzej Mandel
Spekulowanie krytpowalutami może przyprawiać o zawał serca. Kolejny raz bitcoin i jego odmiany przeżywają gwałtowne załamanie kursów. Kolejna korekta czy coś więcej?

Jeszcze o 8 rano za bitcoina płacono blisko 14 tysięcy dolarów. O 11 każdy, kto wczesnym rankiem wyłożył pieniądze mógł być w stanie przedzawałowym, bo kurs gwałtownie zanurkował (w zależności od giełdy) nawet do 11 100 dolarów za btc. W tak krótkim czasie strata wynosiła niemal 18 procent, a sama kryptowaluta zanotowała najniższy kurs od 6 tygodni. Późniejsze godziny przyniosły pewne odbicie, ale po godzinie 22:00 spadki przyspieszyły i przecena wynosiła aż ponad 20 proc., za jednego bitcoina płacono 10500 dol. Jeszcze mocniej przeceniono ethereum - spadek aż o 30 proc., i ripple - w dół o ponad 40 proc.

To nie jest pierwsza tak duża korekta ceny bitcoina. Podobne, procentowo, załamanie kursu można było zaobserwować przed świętami. Po ówczesnej przecenie kurs już nie wrócił do maksimum wynoszącego około 20 tysięcy dolarów za btc chociaż był blisko.

- Wystarczyło ledwie kilka tygodni, by wartość bitcoina poleciała w dół - aż o 9 tys. dolarów (w drugiej połowie grudnia kosztował nawet 20 tys. dol. - red.). Spadek mogły wywołać działania władz Korei Południowej, Chin oraz notowania giełdowe w oparciu o Bitcoina - pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

Kurs bitcoina - 6 miesięcyKurs bitcoina - 6 miesięcy investing.com

Mocno rozstrzelone prognozy

Prognozy kursu na rok 2018 są różnorodne. Od przewidywań, że bańka bitcoina pęknie aż po optymistyczne (dla spekulantów) prognozy, że kurs sięgnie 100 tysięcy dolarów. Kay Van Petersen, analityk Saxo Banku, który przewidział, że bitcoin w 2017 przebije cenę 2000 dolarów zakłada jednak, że nie tylko btc osiągnie 100 tysięcy, ale że kurs innej kryptowaluty ethereum przebije bitcoina. Warren Buffet uważa z kolei, że kryptowaluty będą miały „niesławny koniec”.

Rozpiętość przewidywań, oraz pewne podobieństwa do tulipanowej gorączki (oraz bańki dotcomów z początku stulecia) sugerują jednak, że lepiej nie poświęcać całego majątku na inwestycje w kryptowaluty.

Mnożą się ostrzeżenia

Szczególnie, że całkiem sporo regulatorów rynku ostrzega przed inwestycjami, a Korea Południowa zastanawia się nad zakazem działalności części giełd wymiany. Z kolei Chiny zastanawiają się nad obowiązkową centralizacją kursu wymiany bitcoina. Co wynika z faktu, że jest wiele giełd kryptowalut, które nie zawsze okazują się być profesjonalne – zdarzały się sytuacje, w których klienci giełd mieli problemy z wypłatą środków lub nawet spotykali się ze „znikaniem” bitcoinów z wirtualnych portfeli.

Pewne jest jedno – od grudniowego szczytu bitcoin stracił prawie 50 procent.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (88)
Korea Południowa i Chiny "strzelają" do bitcoina. Gwałtowne załamanie kursu
Zaloguj się
 • chachamerski

  Oceniono 22 razy 18

  No jak to? To już nie szybuje do góry?
  A co z tymi, co uwierzyli i weszli po kursie 20k USD?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 18 razy 12

  Kto miał zarobić zarobił, reszta niech kupuje, bo kto nie kupi ten przegrał życie...

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 7 razy 7

  Porażka, nie kupiłem jakieś 7 lat temu jak o nim usłyszałem, nie wiedziałem jak kupić, a mogłem chociaż 5tys. funtów zainwestować. No i teraz już pozamiatane. Jak zwykle dowiaduję się o wszystkim albo decyduję zbyt późno, teraz już po zawodach.

 • Zyzio Boryzio

  Oceniono 5 razy 5

  No cóż... A skoro nie są to frankowe kredyty to nie będzie się do kogo zwrócić z płaczem aby Państwo dało pieniądze bo zostali oszukani... Zobaczycie jaki będzie kociokwik za 3 miesiące jak wartość waluty nie odbije w górę... Będzie pełno artykułów w stylu "bitcoin zniszczył mi życie", "chciał kupić dom, zainwestował w bitcoina, stracił wszystko" ... Ble ble ble i flaki z olejem...

 • misiek 007

  Oceniono 2 razy 2

  Nikogo to jakoś nie dziwi, ta bardzo wąska grupa ludzi, która miała zarobić już zarobiła...u nas na giełdzie też funkcjonują firmy, które tak robią...no i co im zrobicie ha?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy 2

  Słyszałem, że dziki rechrystianizator chce wprowadzić narodową kryptowalutę pod nazwą kryptopedał wolski, którą uzysuje się kopiąc lewaków i przyjezdnych a także (dla tych co mieszkają z daleka od lewaków i przyjezdnych) kopiąc własną lewą nogę własną nogą prawą...

 • maaac

  Oceniono 6 razy 2

  Pytanie do miłośników krypto-walut.

  Zastanawialiście co gwarantuje że za złotówki możecie kupować towar? Skąd się bierze przenosić że pewnego pięknego dnia nie dowiecie się że wasze pieniądze w złotówkach to tylko sterta śmieci? Nie możliwie? A co daje gwarancje wartości walucie Korei Północnej? A jak Korea Północna upadnie co będą warte te pieniądze?

  Starsi zapewne pamiętają Bon towarowy PeKaO HttpS://pl.wikipedia.org/wiki/Bon_towarowy_PeKaO - czy ta waluta miała wartość czy nie? I co jest warta dzisiaj? A pochodzące z tamtego okresu prawdziwe dolary?

  A teraz odpowiedzi na te pytania odnieście do krypto-walut i zastanówcie się nad swoim zachwytem.

 • nepwk

  Oceniono 1 raz 1

  któregoś dnia mocarstwa ogłoszą że kryptowaluty są używane do finansowania terroryzmu i kurs osiągnie 0, krótko mówiąc nikt tego nie będzie chciał kupić, nawet za darmo wziąć.

 • punter

  Oceniono 3 razy 1

  Podobno BTC z czasem dojdzie do 250k USD. Są tylko dwa małe problemy:
  1) "podobno"
  2) "z czasem"

  Poza tym to kupujcie, stawiajcie koparki. Raz się żyje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX