Francuzi rozpoczęli produkcję niezwykłych rowerów. Kosztują 7,5 tys. euro

Marcin Kaczmarczyk
Spółka Pragma Industries z Biarritz na południu Francji jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcję rowerów z ogniwami paliwowymi. Przypominają w działaniu elektryczne, z tym że trzeba do nich tankować wodór.

Ogniwa wodorowe to wynalazek, który w motoryzacji jest już obecny od pewnego czasu. Od 2014 roku Toyota produkuje np. model Mirai, w którym paliwem jest wodór - łączy się on w ogniwie paliwowym z tlenem w wyniku czego powstaje woda oraz prąd elektryczny będący źródłem zasilania dla silnika elektrycznego poruszającego samochód. Podobne rozwiązanie zastosowano teraz w rowerach Pragma Industries.

Taki rower jest wyposażony w dużo mniejsze niż w Toyocie Mirai ogniowo wodorowe, dwulitrową butlę na gaz i silniczek elektryczny. Jeździmy nim jak coraz częściej spotykanymi rowerami elektrycznymi. Zasięg – bez pedałowania – wodorowego roweru to około 100 km, a jego prędkość maksymalna sięga 25 km/godz.

Co ważne, „tankowanie” – czyli napełnienie zbiornika wodorem - zajmuje kilka chwil. Tu dużo lepszy wynik niż w wypadku ładowania akumulatora wykorzystywanego w rowerze elektrycznym.

Czytaj więcej: Ford w znanych modelach wymieni silniki na elektryczne. 

Napełnianie butli gazem odbywa się na specjalnych stacjach – Pragma Industries również takie oferuje. To w sumie dość niewielkie urządzenie, które z wody i prądu produkuje wodór. Może „zatankować” do 25 rowerów dziennie i kosztuje około 30 tys. euro.

Rower skonstruowany przez Pragma Industries niestety też jest dość drogi – jego cena to 7,5 tys. euro. Dlatego francuska firma wpadła na pomysł, że to wynalazek, który świetnie sprawdzi się przede wszystkim w roli roweru miejskiego wypożyczanego na godziny w coraz większej liczbie miast na całym świecie.

Już kilka francuskich samorządów kupiło około 60 rowerów z ogniwami wodorowymi od Pragma Industries. Firma produkuje kolejne dla klientów z Norwegii, USA, Hiszpanii, Włoch i Niemiec. W tym roku chce wyprodukować 150 oryginalnych rowerów.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (63)
Francuzi rozpoczęli produkcję niezwykłych rowerów. Kosztują 7,5 tys. euro
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 7 razy 5

  Rower z ceną niewiele mniejszą od chińskiego mikrosamochodu elektrycznego i jednocześnie droższy 2 do 8 razy od rowerów elektrycznych z akumulatorami. Zresztą plany produkcji 150 sztuk roczniemówią wszysto. Niestety, ogniwa muszą jeszcze dużo stanieć, zanim staną się konkurencyjne.

 • swinton

  Oceniono 3 razy 3

  Ja bym chcial zwrocic na inny aspekt - 'świetnie sprawdzi się przede wszystkim w roli roweru miejskiego'.
  Czyli jak produkcja nieoplacalna ze wzgledu na cene do niech za to zaplaca podatnicy.
  Oczywiscie w wiekszosci miast europejskich z miejsca poprosza o dotacje unijne.
  I tak np. Wlochy beda dotowac nieoplacalna firme francuska.

 • ferryk

  Oceniono 5 razy 3

  A może polska armia powinna je zakupić zamiast Caracali?

 • zdzisiek_2

  Oceniono 9 razy 3

  To już elektryczne mają znacznie więcej sensu. Możesz sobie ładować je w domu a nie szukać i jechać do stacji ładowania.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 2 razy 2

  Prędkość maksymalna 25 km/h dla wspomagania elektrycznego jest oczywiście sztuczna i narzucona przez unijnych urzędasów. Rower elektryczny zbudowany na nie-unijnym sterowniku (łatwo dostępne w Sieci) pojedzie 60 km/h i więcej.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 2 razy 2

  Moja mama ma 83 lata i nadal jezdzi na rowerze. Ale potrzebuje rower z bardzo niska rama bo ma problem z podniesieniem nogi wiec ten by sie nie nadal. Cene pomijam w tej dyskusji bo za 7 tys. Euro mozna uzyskac mnostwo ciekawych rzeczy i doznan wiec nie kupie jej i najnowszego Ajfona tez nie.

 • nepwk

  Oceniono 4 razy 2

  cena wybitnie przystępna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX