Są nowe dane z GUS. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce to już prawie 5 tys. zł

Jak wynika z nowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w grudniu 2017 r. 4973,73 zł brutto. To oznacza wzrost o 7,3 proc. rok do roku. To też oczywiście rekordowy wynik.

 Przeciętne wynagrodzenie na poziomie 4973,73 zł brutto to „na rękę” około 3532 zł.

Jednocześnie GUS poinformował, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w grudniu 2017 r. 6 mln 64,8 tys. osób, i w ujęciu rok do roku było wyższe o 4,6 proc.

Warto przy tym zaznaczyć, że liczby i kwoty podane przez GUS dotyczą wyłącznie podmiotów, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, oraz z pominięciem m.in. sektora publicznego. Gdy GUS zbadał wynagrodzenia we wszystkich podmiotach gospodarki narodowej - także jednostkach zatrudniających nie więcej niż 9 osób, to okazało się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. wynosiło ok. 4276 zł.

Poza tym - wiadomo, że średnia nie jest najlepszym wskaźnikiem faktycznych zarobków Polaków, bo zawyżają ją dane od wąskiej grupy najlepiej zarabiających. Jak wynika z najnowszych danych GUS dotyczących dokładnego rozkładu wynagrodzeń Polaków, mediana płac ogółem w gospodarce narodowej, dla jednostek zatrudniających minimum 10 osób, wynosiła w październiku 2016 r. (GUS podaje tak dokładne dane rzadko, te są najnowsze) 3511 zł brutto, czyli ok. 836 zł brutto mniej niż przeciętne wynagrodzenie. Czyli - dokładnie połowa osób zarabiała więcej niż 3511 zł brutto, a połowa mniej. Oznacza to też, że de facto 66 proc. osób zarabiało mniej niż wynosiło przeciętne wynagrodzenie.

Należy także wziąć pod uwagę, że, choć oczywiście trend jest jednoznaczny - przeciętne wynagrodzenie cały czas pnie się w górę - to grudniowe dane zawsze bardzo mocno in plus odbiegają od kwot z poprzednich miesięcy. Tak było i tym razem - grudniowe niemal 4974 zł to aż o ponad 370 zł (7,9 proc.) więcej niż wynosiła przeciętna płaca w listopadzie ub.r. Dość powiedzieć, że poprzedni rekord przeciętnego wynagrodzenia utrzymywał się od… grudnia 2016 r. (prawie 4636 zł). Ten coroczny grudniowy skok to efekt wypłat rocznych dodatków, premii itp.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw - ogółem [PLN]Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw - ogółem [PLN] źródło: Spotdata.pl

***

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (184)
Są nowe dane z GUS. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce to już prawie 5 tys. zł
Zaloguj się
 • janekbor

  Oceniono 33 razy 17

  Tiaaaaa, pewnie na tę średnia składa się pensja prezesa państwowej spółki, który dostaje 100 tys. zł miesięcznie (lub więcej), a na pożegnanie 7 mln zł odprawy. I da sie żyć.
  O take Polskie siem biło złodziejstwo styropianowe ?

 • starystormy

  Oceniono 8 razy 8

  szkoda ze GUS nie liczy mediany zarobkow a tylko srednia arytmetyczna. nagle okaze sie ze Polacy zarabiaja ponizej 2 tys. Bo przy arytmetycznej to prezes panstwowej spolki i dozorca zarabiaja srednio to 100tys miesiecznie.
  No ale ciemny lud kupuje te wiesci o doborbycie.
  Warto zwrocic uwage ze w przypadku wlaczenia do sredniej malych i mikro przedsiebiorstw srednia spada o 700zlotych. Co oznacza ze mikro przedsiebiorcy sa najbiedniejsza grupa spoleczna

 • palacz1977

  Oceniono 8 razy 6

  90% firm nie zatrudnia więcej niż 10 osób wiec nie są brane do tych wyliczeń i równocześnie 90% firm płaci ZUS właśnie od tych wyliczeń - to wygodne dla ZUSu ale kompletnie nie sprawiedliwe

 • marple_jane

  Oceniono 5 razy 5

  Oj cudownie:) Znowy wzrośnie składka ZUS dla jednoosobowej działalności gospodarczej .Super!!!!

 • franz58

  Oceniono 7 razy 5

  Nie mogę ochłonąć z podziwu, jak Dobra Zmiana wszystkimi siłami dąży do podniesienia średniej płacy w Polsce. Pomyslcie tylko, z jakim zacięciem broszka w swoim urzędzie pomagała podniesć średnią płacę w Polsce. I udało jej się to. A cała rzesza Misiewiczów... Efekty widzice w danych GUS. Bez pomnika wdzięczności chyba sie nie obejdzie? Krakowskie, przed Belwederem a może księciunia spod Zamku gdzieś przeprowadzic? Co sadzice?

 • supermarjan

  Oceniono 15 razy 5

  3k netto, i to mediana!!! i to w tych najwiekszych!
  a we wszystkich? pewnie z 2200 netto!
  madiana!!!!
  a modalna czyli najczęstsza ? aż się boję mysleć..
  boshe...
  co za murzyński bantustan...
  przeca to jest mniej jak 500 euro....

 • av99

  Oceniono 8 razy 4

  Pokażcie medianę - wtedy porozmawiamy. Jeden partyjny przydupas w SSK obskakuje średnią dla całej gminy pod Łomżą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX