Szejkowie uratowali produkcję największego samolotu świata. Lawina pieniędzy dla Airbusa

Marcin Kaczmarczyk
Największy samolot pasażerski świata Airbus A380 linii Emirates

Największy samolot pasażerski świata Airbus A380 linii Emirates (Fot. EMIRATES)

Linie lotnicze Emirates poinformowały o wynegocjowaniu umowy z Airbusem na dostawę nawet 36 samolotów Airbus A380. Dzięki tej umowie nie zostanie przerwana produkcja największego samolotu pasażerskiego świata.

Emirates zamówiły wstępnie 20 samolotów A380 z możliwością zwiększenia zamówienia o kolejnych 16. Pierwsze z nowych maszyn linie lotnicze mają odebrać w 2020 roku. Wartości kontraktu nie ujawniono, ale według oficjalnych cen, przewoźnik będzie musiał zapłacić bajońską sumę - bagatela 16 mld dol! A380 w wersji dla Emirates będą w stanie zabrać na pokład 550 pasażerów.

- Jestem osobiście przekonany, że Emirates złożą kolejne zamówienia na samolot A380 i będzie on przez nas produkowany do lat 30. - powiedział, cytowany w komunikacie John Leahy, szef sprzedaży Airbusa.

Porozumienie Emirates z europejskim producentem największego samolotu pasażerskiego świata jest o tyle ważne, że bez niego jego produkcja najprawdopodobniej zostałaby zakończona. Airbus ostrzegał ostatnio o takiej możliwości.

Czytaj więcej: Los największego samolotu pasażerskiego świata wisi na włosku. A380 mogą uratować tylko Arabowie

Wprowadzony na rynek ponad 10 lat temu czterosilnikowy samolot A380, z powodu swojej wielkości, nie jest w stanie obsługiwać wszystkich połączeń - najbardziej nadaje się na dalekie i do tego jeszcze popularne trasy. Większość linii lotniczych woli dzisiaj kupować mniejsze, dwusilnikowe samoloty – takie jak np. Boeing 787 Dreamliner (takie maszyny są we flocie m.in. Polskich Linii Lotniczych LOT).

Czytaj też: Emirates to jego linia, Airbus A380 to miejsce pracy. Polak okrąża Ziemię największym samolotem pasażerskim świata

Emirates zamówiły 40 dreamlinerów jeszcze w listopadzie. Wtedy wydawało się, że przekreśla to szanse na podpisanie kontraktu z Airbusem na kolejne dostawy A380.

Strony jednak, jak widać, doszły do porozumienia. Linie lotnicze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich mają w swojej flocie już 101 gigantów.

Największy samolot pasażerski świata Airbus A380 linii EmiratesNajwiększy samolot pasażerski świata Airbus A380 linii Emirates Fot. EMIRATES

Czytaj więcej: Katar ma coś co wzbudza zazdrość. I nie jest to tylko gaz i ropa

Na wieść o podpisaniu umowy z Emirates, akcje Airbusa podrożały na giełdzie o ponad 3 proc. I stało się tak, chociaż zdaniem analityków zamówienia na A380 tylko przez Emirates nie pozwolą wypracować zysku na produkcji tego samolotu. Jednak straty będą niewielkie i koncern spokojnie skompensuje je zyskami ze sprzedaży mniejszych konstrukcji.

Tekst pochodzi z bloga „Giełda i gospodarka.pl”

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia gabinetu, Warszawa, 4 stycznia 2018 Tą decyzją rząd pokazał, co będzie jego priorytetem przez kolejne lata. Morawiecki bierze nadzór nad mieszkalnictwem
 • Prezydent USA Donald Trump i prezydent Chin Xi Jinping Chiński juan staje się konkurencją dla amerykańskiego dolara. Pomagają mu Niemcy
Komentarze (67)
A380 nie znikną z nieba. Gigantyczne samoloty uratowały pieniądze... szejków
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 15 razy 5

  Europa uratowana. Podatki trafią do kasy państwa a te później do wspólnej kasy EU. Ta rozdzieli te sumy na poszczególne państwa, również te które planują budowę piątego lotniska w pobliżu stolicy, ponieważ nadal nie każda partia wybudowała sobie w pobliżu miasta własnego...

 • krunghtep01

  Oceniono 6 razy 2

  Jak dla mnie to b.dobra wiadomosc bo lubie latac tymi samolotami.Lubie tez Emirats.Z racji wzrostu [ 190 cm ] i wieku [67 lat ] wole rejsy laczone z przesiadka i dlugim stopoverem w Dubaju.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 2 razy 2

  Emirates od dawna chwali się największą na świecie flotą airbus 380.
  Równie dawno chwali się "STRATEGIĄ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU".
  W tej sytuacji potraktujmy widelcami tych szejków. Oni też się przeciw jedynie słusznej partii zmówili

 • brytnej

  Oceniono 3 razy 1

  Szacuje się, że aby znaleźć się w strefie zysku, musieliby sprzedać jeszcze 85 sztuk. Nie jest to aż tak całkiem nierealne.

 • aprilapril

  Oceniono 5 razy 1

  kolejny sukces europejskiej dyplomacji pana Waszczykoskiego z pisu

 • java77

  Oceniono 11 razy 1

  No i dobrze.Przypominam iz Airbus to nie firma a konsorcjum kilku panstw UE takich jak miedzy innymi Francja,UK,Hiszpania,Belgia,Holandia i Niemcy.Bez tego modelu paleta modeli uszczuplila by sie o flagowy model mimo iz jest raczej malo popularny z uwagi na rozmiary i ograniczenia..

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 3 razy 1

  Wniosek.
  W najbliższym czasie nie przewiduje się obniżki cen ropy : )

 • hubba-hubba

  0

  Jak się któryś rozbije - a nie było chyba dotąd takiego typu samolotu, który nigdy się nie rozbił - to dopiero będzie hakatumba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje