Gazeta.pl Next >  Biznes >  Szejkowie uratowali produkcję największego samolotu świata. Lawina pieniędzy dla Airbusa

Szejkowie uratowali produkcję największego samolotu świata. Lawina pieniędzy dla Airbusa

A A A
Największy samolot pasażerski świata Airbus A380 linii Emirates

Największy samolot pasażerski świata Airbus A380 linii Emirates

Linie lotnicze Emirates poinformowały o wynegocjowaniu umowy z Airbusem na dostawę nawet 36 samolotów Airbus A380. Dzięki tej umowie nie zostanie przerwana produkcja największego samolotu pasażerskiego świata.

Emirates zamówiły wstępnie 20 samolotów A380 z możliwością zwiększenia zamówienia o kolejnych 16. Pierwsze z nowych maszyn linie lotnicze mają odebrać w 2020 roku. Wartości kontraktu nie ujawniono, ale według oficjalnych cen, przewoźnik będzie musiał zapłacić bajońską sumę - bagatela 16 mld dol! A380 w wersji dla Emirates będą w stanie zabrać na pokład 550 pasażerów.

- Jestem osobiście przekonany, że Emirates złożą kolejne zamówienia na samolot A380 i będzie on przez nas produkowany do lat 30. - powiedział, cytowany w komunikacie John Leahy, szef sprzedaży Airbusa.

Porozumienie Emirates z europejskim producentem największego samolotu pasażerskiego świata jest o tyle ważne, że bez niego jego produkcja najprawdopodobniej zostałaby zakończona. Airbus ostrzegał ostatnio o takiej możliwości.

Czytaj więcej: Los największego samolotu pasażerskiego świata wisi na włosku. A380 mogą uratować tylko Arabowie

Wprowadzony na rynek ponad 10 lat temu czterosilnikowy samolot A380, z powodu swojej wielkości, nie jest w stanie obsługiwać wszystkich połączeń - najbardziej nadaje się na dalekie i do tego jeszcze popularne trasy. Większość linii lotniczych woli dzisiaj kupować mniejsze, dwusilnikowe samoloty – takie jak np. Boeing 787 Dreamliner (takie maszyny są we flocie m.in. Polskich Linii Lotniczych LOT).

Czytaj też: Emirates to jego linia, Airbus A380 to miejsce pracy. Polak okrąża Ziemię największym samolotem pasażerskim świata

Emirates zamówiły 40 dreamlinerów jeszcze w listopadzie. Wtedy wydawało się, że przekreśla to szanse na podpisanie kontraktu z Airbusem na kolejne dostawy A380.

Strony jednak, jak widać, doszły do porozumienia. Linie lotnicze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich mają w swojej flocie już 101 gigantów.

Największy samolot pasażerski świata Airbus A380 linii EmiratesNajwiększy samolot pasażerski świata Airbus A380 linii Emirates Fot. EMIRATES

Czytaj więcej: Katar ma coś co wzbudza zazdrość. I nie jest to tylko gaz i ropa

Na wieść o podpisaniu umowy z Emirates, akcje Airbusa podrożały na giełdzie o ponad 3 proc. I stało się tak, chociaż zdaniem analityków zamówienia na A380 tylko przez Emirates nie pozwolą wypracować zysku na produkcji tego samolotu. Jednak straty będą niewielkie i koncern spokojnie skompensuje je zyskami ze sprzedaży mniejszych konstrukcji.

Tekst pochodzi z bloga „Giełda i gospodarka.pl”

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (66)
Szejkowie uratowali produkcję największego samolotu świata. Lawina pieniędzy dla Airbusa
Zaloguj się
  • krzysztof_ptk

    Oceniono 15 razy 5

    Europa uratowana. Podatki trafią do kasy państwa a te później do wspólnej kasy EU. Ta rozdzieli te sumy na poszczególne państwa, również te które planują budowę piątego lotniska w pobliżu stolicy, ponieważ nadal nie każda partia wybudowała sobie w pobliżu miasta własnego...

  • krunghtep01

    Oceniono 6 razy 2

    Jak dla mnie to b.dobra wiadomosc bo lubie latac tymi samolotami.Lubie tez Emirats.Z racji wzrostu [ 190 cm ] i wieku [67 lat ] wole rejsy laczone z przesiadka i dlugim stopoverem w Dubaju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX