50 proc. w pół roku - Alior Bank rośnie na giełdzie jak na drożdżach. Co się dzieje?

Marcin Kaczmarczyk
Akcje Alior Banku w czwartek na GPW zyskały 4,4 procent, a dzień wcześniej 5,4 procent. Bank kontrolowany przez PZU cieszy się z kilku powodów sporym zainteresowaniem inwestorów.

W czwartek Alior Banku zakończył sesję giełdową z ceną akcji na poziomie 88 złotych – najwięcej w historii. Akcje jednego z bardziej rozpoznawanych polskich banków drożeją niemal nieprzerwanie od wakacji. Kto je wtedy kupił, dzisiaj może cieszyć się niemal pięćdziesięcioprocentowym zyskiem.

Notowania akcji Alior BankuNotowania akcji Alior Banku wykres: investing.com

Jest co najmniej kilka czynników, które spowodowały tak silny wzrost cen akcji Alior Banku. Najnowsze wzrosty są pochodną korzystnych rekomendacji. W środę inwestorzy dowiedzieli się, że maklerzy z VTB Capital podwyższyli rekomendację dla Alior Banku do "kupuj" z "trzymaj", a cenę docelową do 110 zł z 70 zł.

A kilka dni wcześniej podobny krok zrobił JP Morgan - podwyższył rekomendację do „przeważaj” z „neutralnie”, podnosząc przy tym cenę docelową do 100 zł z 94 zł.

Czytaj więcej: KNF uderza w austriacki bank. Brak ważnej zgody dla Raiffeisena. 

Wyższe rekomendacje maklerów są z kolei reakcją na ostatnie i wcześniejsze komunikaty i raporty Alior Banku mówiące, że jego kondycja finansowa jest coraz lepsza. W trzecim kwartale ubiegłego roku zysk banku wzrósł nawet do 189,9 mln zł, czyli o 118 proc. rok do roku. Miedzy innymi dlatego, że koszty integracji z przejmowanym BPH okazują się niższe, niż się spodziewano.

Alior Bank poinformował również, że nie planuje dalszej emisji długu, po tym jak wyemitował w czwartym kwartale obligacje za 750 mln zł. To kolejny dowód na to, że jego pozycja kapitałowa poprawia się.

No i inwestorów ucieszyła też informacja o aktualizacji strategii banku. W niej napisano między innymi, że tzw. rentowność kapitału własnego ma urosnąć do 2020 roku do ponad 16 procent. Oznacza to, że bank chce efektywniej wykorzystywać kapitał, którym dysponuje - konkretnie w tym przypadku: każde 100 złotych kapitału ma przynosić 16 złotych zysku rocznie. W poprzednich planach zakładano ten wskaźnik na poziomie 14,1 procent. W praktyce oznacza to, że Alior Bank chce po prostu mieć większe zyski, co dla wyceny spółki na giełdzie jest kluczowe. 

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (18)
50 proc. w pół roku - Alior Bank rośnie na giełdzie jak na drożdżach. Co się dzieje?
Zaloguj się
 • maradona20

  Oceniono 4 razy 4

  alior Bank to oszust. Kazdy kto kupuje jego akcje legitymizuje jego dziłania. W 2015 roku tuz przed zakupem akcji przez PZU sprzedali pakiet wierzytelności wartości pól miliarda złotych Funduszowi Sekurytyzacyjnemu HOIST z Krakowa. W tym pakiecie były umowy z którymi bank w 2009 i 2010 roku podpisywał umowy kredytowe ale z zastrzeżeniem , że nie sprzeda iich innemu podmiotowi niż bank.. HOIST bankiem nie jest. W umowie cesji oświadczyli że takich wyłaczen w umawach kredytowych nie ma. Poświadczono wiec nieprawdę. Precz z pazernościa banksterów

 • strzykwa5

  Oceniono 3 razy 3

  Wg niedawnego artykułu w Dużym Formacie to właśnie Allior sprzedawał lipne pakiety inwestycyjne.

 • daniel027

  Oceniono 2 razy 2

  Jak im się opłacają te rat 0 procent z allegro?

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, stopy procentowe bliskie zera, inflacja zaczyna już buchać, ale za oszczędności dostaniecie 2,5% jedynie a bank chce aż 16,10% zarabiać. Kredytu nie opłaca się brać jeśli jest powyżej 4,5%, kosmiczne są te oprocentowania, ale to pewnie pochodna tego, że elbanowskie biorą pożyczki w providentach i innych wongch na 380%, przy tym to i 16% jest jak za darmo :P

 • adam66-sz

  Oceniono 1 raz 1

  Taaaaak.
  A obok piszecie, że Alior za wykonanie przelewu z egzekucji komorniczej bierze ... 150 zł. Nawet jeśli wysyła kwotę mniejszą... Nic więc dziwnego, że zarabia. Ale to do czasu, gdy wszyscy zlikwidują tak konta.

 • darek638

  0

  Słowem kupa kitu. Bank ma ambitne plany i jakaś grupa maklerska
  dała rekomendację?! To są powody potężnej zwyżki. Odbywa się
  "normalne": ordynarne pompowanie niektórych Banków.
  Nie ma żadnych racjonalnych powodów nagłej hossy.
  Rząd robi stanie na uszach aby ożywić giełdę i na razie im się
  udaje. Ja na giełdę jeszcze nie wracam.

 • 20portal

  0

  A co z kasa, która Alior musi oddac klientom za nietrafione inwestycje?
  Ten wzrost to zwykła spekulacja?

 • vargur09

  0

  to może ja dam im kasę na 16% rocznie ? a nie na max 1% czy ile oni tam dają z wielką łaską...

 • maszaikasza

  0

  Alior narobi sobie klientów, a potem zacznie zmieniać warunki umowy informując klienta w mailu ze 100-stronicowym załącznikiem o tym, że jakaś mała opłatka mogła tyci-tyci wzrosnąć. A potem zaczną wysyłać listy z upomnieniami o nie-wiadomo-co i ściągać z konta po 30PLN, bo ktoś przecież pokryć musi list polecony.
  Nie polecam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX