Polska firma chce odzyskać markę Star. Wie, jak zdobyć pieniądze na inwestycję w legendarne ciężarówki

Jak pisze "Puls Biznesu", spółka z Grupy Zasada zastanawia się nad rozpoczęciem produkcji ciężarówek pod marką Star. Najpierw musi pokonać pewne przeszkody: przejąć markę oraz znaleźć pieniądze.

Samochody ciężarowe produkowano w Starachowicach od lat 50. ubiegłego wieku, powstało ich ponad 630 tys. Fabryka w latach 90. została przejęta przez spółkę Sobiesław Zasada Centrum. Nowy właściciel próbował produkować w niej samochody, ale wtedy się to nie udało. Przedsiębiorstwo podzielono na dwie części i jedną z nich sprzedano firmie MAN.

Niemcy w zakładzie w Starachowicach początkowo produkowali także ciężarówki, od kilku lat powstają tam tylko autobusy. Teraz, jak podaje "Puls Biznesu", spółka InwestStar z Grupy Zasada (jedna z dwóch, które powstały po podziale starachowickiej firmy) rozważa zainwestowanie we wznowienie produkcji ciężarówek pod nostalgiczną, polską marką.

Czytaj też: To najbardziej polski z "polskich tygodni". Sieci handlowe nie odpuszczają Morawieckiemu

Ewentualnego producenta tak naprawdę już ma. Bo swego rodzaju kontynuatorem marki Star jest inna spółka z Grupy Zasada - Autobox. Kiedyś remontowała, a teraz modernizuje stary, które wykorzystuje polskie wojsko. Od 2010 roku odnowiła  429 pojazdów STAR 266M2. Jest też właścicielem dokumentacji technologicznej i praw do produkcji tych ciężarówek w wersjach 266 i 266M2 (zmodernizowanej).

Do uruchomienia produkcji starów brakuje jeszcze marki. InwestStar chce odzyskać znak towarowy od Mana - tak zapowiada w "Pulsie Biznesu" prezes tej spółki. Z kolei pieniądze na inwestycję mają pochodzić ze sprzedaży udziałów InwestStar w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice - kupcem miałaby być Agencja Rozwoju Przemysłu - więcej szczegółów na ten temat znajduje się w dzisiejszym artykule gazety.

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (86)
Polska firma chce odzyskać markę Star. Wie, jak zdobyć pieniądze na inwestycję w legendarne ciężarówki
Zaloguj się
 • mydish

  Oceniono 5 razy 5

  Niemcy zwietrzyli biznes na zamówieniach publicznych. Dostarczą silnik, podwozie i kabinę, a Sobiesław zamówi w Chinach znaczek Star i przyklei to na maskę.

 • dzuma_2

  Oceniono 10 razy 4

  Trochu historii na początek. Pan Zasada znacząco przyczynił się do upadku Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Firma ta wstała obecnie z kolan. Jest to duży paradoks, że ten człowiek znów bierze się za auta ciężarowe o których nie ma zielonego pojęcia. Zasada w Jelczu kojarzy się z klęską.

 • byrcyn11

  Oceniono 3 razy 3

  To będzie tak samo opłacalne, jak utrzymywania na kroplówce Autosana ;-)

 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 3 razy 3

  Najpierw go rozwalił i sprzedał, a teraz chce stawiać na nogi? Paradne.

 • panndora

  Oceniono 9 razy 3

  Sobie Sław wymyślił jak zarobić na dojnej zmianie. Bo teraz wszystko co Polskie to się świeci (ew. święci) Wyciągnie od polityków kasę na kupno marki, jakiś prawicowy matoł pochwali się repolonizacją kolejnej fabryki a Sobie Sław dostanie kontrakt na złom który nie będzie jeździć i będzie 50 lat wstecz technologicznie za konkurencją. A suweren WYJE Z ZACHWYTU. Tak się robi politykę i biznes w kraju nad Wisłą

 • romikus

  Oceniono 11 razy 3

  Mój stary "Star" przez mój mnie wiezie kraj,
  przy drodze bar, a w barze pasta z jaj.
  Mój stary "Star", ze Starachowic wóz,
  na rękach smar, a w kierownicy luz.
  Mój stary "Star" na pace wozi gruz,
  a czwarty gar nie pali dawno już...

  tekst Mój stary Star - Janusz Rewiński

 • izopropanol

  Oceniono 13 razy 3

  A może by tak fabryke kultowych saturatorów otworzyć i zmiażdzyć konkurencje?

 • vibhisana

  Oceniono 17 razy 3

  Star-come back? No to i Polonez, Tarpan, "Pasagon" i inne rzadkie "gady z przeszłości" też? Kto to kupi, jak "używki" niemieckie są o sto lat świetlnych bardziej zaawansowane technicznie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX