Amazon otwiera spożywczy "sklep przyszłości". Bez kolejek, kasjerów, a nawet kas

Wchodzisz, zabierasz z półki i wychodzisz - tak mają wyglądać zakupy w nowym sklepie Amazona, który właśnie rusza w Stanach Zjednoczonych. By zrobić w nim zakupy, trzeba tylko mieć aplikację.

Sklep Amazon Go przez ponad rok testowali pracownicy firmy, a od dziś mogą z niego korzystać wszyscy chętni w Seattle (dokładnie w siedzibie Amazona). Firma planowała otwarcie na początku ubiegłego roku, ale musiała opóźnić premierę z powodu wyzwań technologicznych.

Reuters podaje, powołując się na swoje źródło, że kłopoty dotyczyły prawidłowej identyfikacji osób o podobnej budowie ciała, spore zamieszanie wywoływały też dzieci, przestawiające towar w nieodpowiednie miejsca. Teraz problemów z technologią podobno nie ma.

Warunek skorzystania ze sklepu tak naprawdę jest jeden - trzeba mieć zainstalowaną aplikację Amazon Go i zeskanować ją po wejściu do placówki (Amazon podaje, że aplikację obsługują iPhone’y lub smartfony z Androidem "niedawnych" generacji). Kamery i sensory śledzą ruchy klienta, to, które artykuły zabiera z półek (a także te, które odkłada). Oferta sklepu to produkty spożywcze, napoje oraz gotowe dania. Sklep otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 21:00.

Za zakupy nie trzeba płacić w kasach, a nawet nie można, bo w sklepie nie ma ich wcale. Klienci po prostu zabierają to, co jest im potrzebne i wychodzą, zawartość wirtualnego koszyka rejestrowana jest po przejściu przez bramki, a należność ściągana z karty kredytowej. Firma może rozważyć otwarcie kolejnych takich sklepów w przyszłości, na razie jednak, jak zapowiada, skupia się na tym pierwszym.

 

Amazon, znany głównie ze sprzedaży w internecie, kojarzy się raczej z podkradaniem rynku tradycyjnym sklepom. Nie gardzi jednak zupełnie sprzedażą stacjonarną. W ubiegłym roku przejął za prawie 14 mld dolarów bardzo znaną w USA sieć marketów ze zdrową żywnością Whole Foods. Ma też kilkanaście księgarni.

Jeff Bezos, szef AmazonaJeff Bezos, szef Amazona Fot. Susan Walsh / AP Photo

Założycielem, prezesem i głównym udziałowcem Amazona jest obecnie najbogatszy człowiek na świecie - Jeff Bezos. Prześcignął on w rankingu miliarderów Billa Gatesa i chyba zostanie na pierwszym miejscu na dłużej. Według indeksu miliarderów Bloomberga, majątek Bezosa to teraz 109 miliardów dolarów.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (39)
Amazon otwiera spożywczy "sklep przyszłości". Bez kolejek, kasjerów, a nawet kas
Zaloguj się
 • mcwidack

  Oceniono 7 razy 3

  News sprzed miesięcy. NIesłychany bełkot chwilami, błąd na błędzie. Nie muszę płacić abonamentu, żeby czytać takie "dziennikarstwo".

 • kjubus

  Oceniono 7 razy 3

  332 slowa. tyle ma caly artykul. czy tak trudno jest go przeczytac od poczatku do konca przed publikacja?

 • najgorszy-sort

  Oceniono 4 razy 2

  Porzygać się można od takiego pisania.
  ... Firma otwarcie na początku ubiegłego roku...
  ... kłopoty dotyczyły na prawidłowej identyfikacji...
  ... które artykuły zabiera z półek (a także te, które odkładana)...

 • Lizy Job

  Oceniono 6 razy 2

  Coraz mniej pracowników coraz mniej kosztów, coraz więcej pieniędzy do kieszeni pojedynczych osób na szczytach piramidy zwanej korporacją

 • krunghtep01

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem teraz na lotnisku Heathrow.Odprawa w zasadzie automatyczna,nawet paski na bagaż drukuje sie samego.Niedlugo samochody bez kierowców.Sklepy z minimalna ilością kasjerek i kilkunastu automatami gdzie klient sam skanuje kody z towarów i płaci to już a Anglii codzienność.Mam tylko takie pytanie - skąd ludzie będą brali pieniądze na zakupy w tych sklepach,przejazdy w tych automatycznych taksówkach i loty z obsługa bez ludzi skoro wszyscy stracą prace?????

 • gokle

  Oceniono 3 razy 1

  W artykule jest 11 bledow jezykowych

 • zerozer52

  Oceniono 3 razy 1

  napisane czysto po polskiemu

 • zosima

  Oceniono 5 razy 1

  Podobno szykują już następną wersję - myślisz, co chciałbyś nabyć, a Amazon ściąga ci należność z karty.

 • k.c

  0

  Bogatszy od Billa Gatesa... szkoda, że autor nie wysilił się, żeby sprawdzić, że jakiś czas temu majątek państwa Gates wyraźnie stopniał, bo dużą jego część oddali na cele charytatywne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX