Udany start prywatnej rakiety. Właśnie obserwujemy narodziny kosmicznej potęgi?

W drodze po kosmiczne miliardy Rocket Lab, startup działający w Kalifornii, rzucił rękawicę kosmicznym gigantom.

Wyprodukowana przez Rocket Lab, a wystrzelona 21 stycznia 2018 roku o godzinie 02:43 z terytorium Nowej Zelandii rakieta "Still Testing", osiągnęła orbitę kosmiczną. W trakcie lotu umieściła na orbicie okołoziemskiej trzy satelity typu Cube Sats dla swoich klientów z firm Planet Labs i Spire Global. Wyniesione na orbitę satelity to miniaturowe obiekty, ważące nie więcej niż kilogram. Wykorzystywane są przede wszystkim do celów naukowych. Są tanie i proste w konstrukcji. Do ich budowy wykorzystywano dostępne w handlu typowe układy elektroniczne. Praktycznie każdy mógłby je sobie zbudować.

Był to drugi start skonstruowanej przez Rocket Lab rakiety typu Electron. Pierwszy lot testowy odbył się w maju 2017 roku. Wystrzelona wówczas rakieta weszła w przestrzeń kosmiczną nie osiągnąwszy orbity. Rakiety tego projektu konstruowano z myślą o rozwijającym się dynamicznie rynku mikrosatelitów. Ich zadaniem jest tanie dostarczanie na 500-kilometrową orbitę synchroniczną ładunków o wadze do 150 kilogramów.

Nowy program rakietowy i własny kosmodrom

Już samo osiągnięcie orbity w drugim locie testowym jest dużym osiągnięciem. Tym bardziej, że doszło do umieszczenia na orbicie powierzonego przez klientów ładunku. Bezprecedensowe jest także uruchomienie nowego programu rakietowego.

Co ciekawe Rocket Lab, zamiast korzystać i płacić za wykorzystywanie istniejącej infrastruktury, wybudował w Nowej Zelandii własny kosmodrom. Niedługo mają odbyć się tam kolejne starty rakiet typu Electron. Firma planuje przeprowadzać 50 startów rocznie.

W porównaniu do dotychczas budowanych, rakiety typu Electron są prostsze w budowie, mniejsze, potrzebują mniej paliwa, przez co są dużo tańsze właśnie w budowie i eksploatacji.

Peter Beck, nowozelandzki inżynier lotnictwa założył Rocket Lab ponad 10 lat temu. W tym czasie firma opracowała i wdrożyła kilka technologii kosmicznych.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (55)
Udany start prywatnej rakiety. Właśnie obserwujemy narodziny kosmicznej potęgi?
Zaloguj się
 • kaziuniek-is-one

  Oceniono 9 razy 7

  Panie premierze Morawiecki - a kiedy wystartuje nasza rakieta? Słyszałem jak politycy PiS mówili, że jesteśmy potęgą, że Niemcy nam zawdzięczają rozwój, że mamy wyjątkowo mocną gospodarkę i nadwyżki budżetowe.

 • student_zebrak

  Oceniono 11 razy 7

  Kiwi dobrze zrobili, chociaz ta rakieta ma maly udzwig. Z drugiej strony kosztuje kilka mln dolarow, znacznie taniej niz Muska.

 • cezaryk

  Oceniono 13 razy 5

  > Właśnie obserwujemy narodziny kosmicznej potęgi?
  Eeeee? Nie.
  Obserwujemy udany start niewielkiej rakiety zdolnej przewieźć +-200 kg na wysokość 200km.
  Nadaje się do CubeSatów (na wywożeniu których pewnie będzie zdoła zarobić) i niewielu rzeczy więcej.

 • msjgen

  Oceniono 4 razy 4

  Po co nadużwać języka w tutułach. Dobrze, że im się udało, ale to zbyt mało zbyt późno. Za SpaceX stoi NASA i wiele technologii strzeżonym przez US, aby nie dostały się innym.

 • kzet69

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Bogusz z kosmosu to jest tytuł tego artykułu. Naprawdę uważa Pan że Elektron jest jakąkolwiek konkurencją dla Falcona9 czy Falcona Heavy? Przecież to kompletnie inny segment usług kosmicznych.

 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy 3

  "Wyniesione na orbitę satelity to miniaturowe obiekty, ważące nie więcej niż kilogram."
  Taką rakietką można jedynie dostarczać paczki z Amazona, nic więcej. Gdyby to było takie proste, to prywatne kosmodromy stałyby tak gęsto jak kościoły w Polsce.

 • serfwe erwr

  Oceniono 2 razy 2

  Kurvv.. a, gdzie podaliscie informację o tym skąd się wzięła nazwa rakiety "Electron"?

  podstawowa informacja o tej firmie, jak zwykle jesteście partaczami gazeta.pl, chodzi o to:

  "The Rutherford engine uses pumps that are uniquely powered by battery-powered electric motors rather than a gas generator, expander, or preburner."

  Stąd się wzięła nazwa rakiety, stąd mają płynąć oszczędności, to jest cecha wyróżniająca tę technologię...

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 1 raz 1

  Rywalizacja pomiedzy USA vis USA ...a potem dlugo niccccccccc...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX