Polska bardzo dobrym miejscem do inwestycji. Do naszego kraju napłynęło już 176 mld euro

Polska gospodarka od początku lat 90. rosła średnio o cztery procent rocznie. Do naszego kraju napłynęło już 176 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Koreański LG Chem buduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych. Pod względem wartości będzie to największa w Polsce inwestycja od 2001 r. - koreański koncern chemiczny deklaruje, że zainwestuje tam maksymalnie 4,5 mld zł i stworzy 1666 miejsc pracy.

Już dziś Polska ma opinię regionalnego centrum produkcji części samochodowych i akcesoriów, wytwarzają je u nas m.in. General Motors, Volvo, Fiat i Volkswagen. W Jaworze na Dolnym Śląsku Daimler rozpoczął budowę fabryki silników Mercedes. Wartość inwestycji to 500 mln euro.

Polska pozyskuje także inwestycje w branży lotniczej czy przetwórstwa żywności, sektorze nowoczesnych usług biznesowych oraz oprogramowania biznesowego.

"Największe atuty kraju to dostęp do 500-mln rynku UE oraz wykształceni, znający języki obce pracownicy" – pisze w tekście na temat bezpośrednich inwestycji zagranicznych Euronews. Pozostałe walory naszego kraju to duży rynek wewnętrzny, dostęp do podwykonawców i surowców, centralna lokalizacja i dogodna strefa czasowa.

Od początku lat 90. polska gospodarka rozwija się w tempie średnio 4 proc. rocznie. Polska była jedynym krajem UE, który uniknął recesji w związku z kryzysem w 2008 r.

Napływają bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Według danych NBP, wartość zobowiązań z tego tytułu to już 176 mld euro. Zajmujemy drugą pozycję w Europie jako miejsce docelowe bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pod względem liczby utworzonych miejsc pracy jesteśmy lepsi niż Niemcy.

Wielka trójka agencji ratingowych określa perspektywę gospodarczą Polski jako stabilną. FTSE Russell przesunął Polskę z grona rynków zaawansowanych wschodzących do grupy rynków rozwiniętych.

Polskie centra usług

Polska, ze względu na stosunkowo niskie koszty dla biznesu i światowej klasy kapitał ludzki, jest znaczącym graczem w sektorze wysokiej jakości centrów usług wspólnych i centrów usług dla biznesu.

Centra usług biznesowych odpowiadają za 200 tys. miejsc pracy, wiele z nich powstało w sektorze finansowym. Do utworzenia centrum biznesowego w Warszawie jest gotowy JPMorgan Chase, w 2011 zrobił to już Goldman Sachs. W 2016 roku centrum usług wspólnych założył w Warszawie Credit Suisse.

***

Więcej o:
Komentarze (77)
Polska dobrym miejscem do inwestycji. Miłe słowa z zagranicy
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 15 razy 5

  Rozumiem, że cieszą się zagraniczni inwestorzy. Znaleźli tanią siłę roboczą, pewnie mają też ulgi podatkowe.
  My chyba nie mamy się z czego cieszyć. Przyszedł kapitalista i zarabia pieniądze naszym kosztem.
  Czy tak właśnie wygląda "wstawanie z kolan" ??? Bo do tej pory to polegało to głównie na obrażaniu partnerów ...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 8 razy 4

  dziękuje za minusa, ale powtórzę PISowskim lemingom

  tekst nowej dobrej zmiany? te 176 miliardów napłynęło w zeszłym roku za PIS...?

 • kmwsm

  Oceniono 7 razy 3

  Prosze podac ile to na osobe w Polsce i porownac z Czechami, Slowacja, Litwa, Lotwa i Estonia. Wtedy bedzie mozna cos powiedziec a nie bzdety takie.

 • malepifko

  Oceniono 23 razy 3

  Za kilka - kilkanaście minut zacznie się wysyp komentarzy, przerabiający sukces w porażkę. Miał być inwestycyjny dramat, słaba złotówka, spadki na giełdzie, bezrobocie, po prostu gospodarczy armagedon, a tu gospodarka kwitnie pod rządami rzekomego reżimu.

 • piotre1987

  Oceniono 2 razy 2

  To prosze mi powiedzieć jak jest tak dobrze to dlaczego wszędzie gdzie się nie pójde do fabryki to płaca to max 2000 2500 na rękę za tyrke na 2 3 zmiany??? i to z premiami za obecność niedajboże zachorowac to mam 1600. prosze mi wytłumaczyć tylko bez wysokich kosztów płacy bo te mamy najniższe w europie. Do tego ewidentny brak pracy umysłowej na jedno miejsce po 10 20 podań za najniższą.

 • gggogitek

  Oceniono 12 razy 2

  dramat, zdrada, Brukselo ratuj! Mialo byc ekonomiczne tsunami a jest rozwoj i pedzaca gospodarka, tak byc nie moze, Tusek wracaj!

 • rodziu81

  Oceniono 4 razy 2

  Oby tak dalej i w tyłku mam czy rzadzi PO czy PiS, wazne zeby kraj sie rozwijal!

 • kaczebrednieonline

  Oceniono 5 razy 1

  Ale jak to mozliwie w Polsce w ruinie? Przeciez jeszcze doplacamy do UE!! Czyzby duda i kaczynski klamali?

 • allegropajew

  Oceniono 7 razy 1

  Jak podzielimy to przez 27 lat, to przestaje wyglądać imponująco.
  To ZNACZNIE (prawie DWA razy) MNIEJ w skali roku niż nasz deficyt handlowy z Chinami.

  Gościula

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX