Poślizg w budowie "zakopianki". Jeden z odcinków może powstać nawet rok później

Włoska firma Salini, wykonawca odcinka drogi krajowej nr 7, czyli popularnej "zakopianki" ze Skomielnej Białej do Chabówki o długości 6 km, zażądała wydłużenia terminu zakończenia inwestycji o rok.

W piątek w Sejmie na pytania posłów dotyczące budowy „zakopianki” odpowiadał wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. Dowiedzieliśmy się, że z trzech budowanych teraz jej odcinków prace na dwóch przebiegają zgodnie z planem, na jednym mogą pojawić się opóźnienia.

Najszybciej kierowcy pojadą odcinkiem Lubień - Naprawa o długości 7,6 km. Zaawansowanie jego budowy wynosi 36,4 proc. i zgodnie z zawartym kontraktem budowa zakończy się tutaj w październiku. - Na chwilę obecną mamy pewne problemy z lokalnymi samorządami, ale myślę, że nie ma podstaw do obaw o opóźnienie inwestycji  – dodał Chodkiewicz.

Postępuje też budowa bardzo trudnego odcinka Naprawa – Skomielna Biała. Bardzo trudnego, bowiem tutaj powstaje, kosztem miliarda złotych, dwukomorowy tunel pod masywem góry Mały Luboń o długości 2,6 km. Zaawansowanie prac wynosi 14 proc. i zgodnie z umową ta część inwestycji będzie gotowa na przełomie 2020 i 2021 r. Dotychczas wydrążono w prawej nitce 425 m tunelu i 385 m.

Czytaj więcej: Inwestycje za 15,7 mld zł. Oto 440 km nowych dróg, które mamy dostać w tym roku. 

Spółka Salini chce wydłużenia terminu o rok

Problem pojawił się przy budowie odcinka ze Skomielnej Białej do Chabówki o długości 6 km. Zaawansowanie prac sięga tutaj 40,2 proc. Budowa odcinka miała zakończyć się w drugiej połowie tego roku.

Spółka Salini wystąpiła z szeregiem roszczeń w związku z trudnościami, jakie spotkała na placu budowy i zażądała wydłużenia terminu zakończenia inwestycji o rok.

- Te trudności dotyczą między innymi przybudów sieci energetycznej wysokiego i średniego napięcia na węźle Chabówka oraz na różnych obiektach inżynierskich – tłumaczył Chodkiewicz w Sejmie.

Mapa całego odcinka S7 Lubień - Rabka ZdrójMapa całego odcinka S7 Lubień - Rabka Zdrój Ministerstwo Infrastruktury

Dodał też , że obecnie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trwa analiza żądań Włochów i dopiero, gdy ten proces się zakończy, zostanie podjęta decyzja, czy te roszczenia są zasadne. Najprawdopodobniej – jak powiedział wiceminister infrastruktury - część roszczeń trzeba będzie uwzględnić.

Chodkiewicz przypomniał ponadto posłom, że w listopadzie ogłoszono przetarg na budowę nowej, dwujezdniowej „zakopianki” na odcinku Rdzawka - Nowy Targ. W tym roku ma być podpisana umowa z wykonawcą. Czas budowy tego odcinka ustalono na 44 miesiące.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (48)
Poślizg w budowie "zakopianki". Jeden z odcinków może powstać nawet rok później
Zaloguj się
 • prawdziwyklecha

  Oceniono 22 razy 18

  Czyli przed rozpoczeciem prac sieci wysokiego i średniego napięcia były niewidoczne ? Dobra zmiana.
  Pamiętam jak w czasie bumu gospodarczego 2005-2007 pisiaki wybudowały 7 km autostrad i peron we Włoszczowej .

 • bzykk

  Oceniono 11 razy 11

  Firma SALINI jest znana z kosmicznych opóźnień!
  Odcinek s-7 Chęciny -Jędrzejów MIAŁ BYĆ! oddany we wrześniu 2017!
  Prace są obecnie w czarnej dupie! A średnia liczba pracowników na tym odcinku to 10-20 osób!
  Nowy termin podany chyba dla jaj to...17 marzec!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 3

  Im później tym mniej lepiej. Po co tam jeździć?...

 • antares777

  Oceniono 4 razy 2

  A gdy już wszystko wybudują, poświęcą i uroczyście pootwierają, obdzielą się nagrodami i orderami, to (trzymając obie ręce w nocniku) zauważą, że cały ten rozpędzony ruch z Sopotu, stolycy i Krakowa zatrzymał się na małym, pochyłym rondku z górką pośrodku, u zbiegu ulic: Kasprowicza, Chramcówki i Nowotarska.
  Uoj, bee sie dzioło, bee.

 • Antoni Wielgus

  Oceniono 1 raz 1

  A co z odcinkiem Kraków węzeł Bieżanów - Myślenice ? Autostrada A4 już jest przeciążona i S7 w A4 już się nie zmieści.. A na budowę nowego odcinka Bieżanów - Myślenice jeszcze niema "pomysła" .

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Wysłać na tę budowę tych patriotów z lasu to podgonią robotę. Chyba że tylko w gębach mocni, a i to wtedy gdy są w kupie.

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  "Najszybciej kierowcy pojadą odcinkiem Lubień - Naprawa o długości 7,6 km". Jaka tam będzie prędkość dopuszczalna? Chcę jak najwcześniej wypróbować tam swojego grata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX