Mamy najszybszy wzrost gospodarczy od sześciu lat. GUS pokazał dobre dane o PKB za 2017 rok

Rafał Hirsch
Polski produkt krajowy brutto, czyli wartość tego wszystkiego, co w ciągu roku udało się w Polsce wyprodukować i sprzedać, był w 2017 większy niż rok wcześniej o 4,6 procent. To najlepszy wynik polskiej gospodarki od 2011 roku.

Wzrost PKB o 4,6 procent oznacza znacząco poprawę kondycji polskiej gospodarki w stosunku do tego co działo się w 2016, kiedy rośliśmy tylko o niecałe 3 procent. W ubiegłym roku gospodarka rosła najszybciej od 2011. Generalnie w XXI wieku szybszy wzrost osiągnęliśmy tylko cztery razy: w latach 2004, 2006, 2007 i 2011

Wzrost PKB w PolsceWzrost PKB w Polsce dane: GUS

Najważniejszym kołem zamachowym polskiej gospodarki jest cały czas konsumpcja gospodarstw domowych, czyli nasze własne zakupy w sklepach. Tutaj mamy wzrost o 4,8 procent. Ostatni raz taki przyrost naszych wydatków mieliśmy w 2008 roku.

Roczny wzrost konsumpcji gospodarstw domowychRoczny wzrost konsumpcji gospodarstw domowych dane: GUS

Z kolei największa zmiana w stosunku do 2016 nastąpiła w inwestycjach i to jest najważniejsza przyczyna tego, że wzrost nam tak przyspieszył. Wydatki inwestycyjne w 2016 roku spadały o blisko 8 procent, a w 2017 już urosły o 5,4 procent.

Roczna zmiana inwestycji w polskiej gospodarceRoczna zmiana inwestycji w polskiej gospodarce dane: GUS

Niestety tak zwana stopa inwestycji, czyli stosunek wydatków inwestycyjnych do całego PKB znów spadła do 18 procent. Oznacza to, że pomimo wyjścia z zapaści z 2016 inwestycje nadal mają mniejszy udział we wzroście polskiej gospodarki niż w wielu wcześniejszych latach. Dziś nasz wzrost jest oparty głównie na konsumpcji.  

Stopa inwestycji w polskiej gospodarceStopa inwestycji w polskiej gospodarce dane: GUS

GUS podał wyniki za cały rok, ale nie pokazał danych za czwarty kwartał, które by nam powiedziały, czy sytuacja się poprawia w stosunku do trzeciego kwartału (gdy mieliśmy wzrost o 4,9 procent) czy nie. Ekonomiści są jednak w stanie na podstawie danych za cały rok i tych za wcześniejsze trzy kwartały oszacować co się działo w ostatnich trzech miesiącach 2017. Zdaniem mBanku końcówka roku była świetna, a PKB tylko w czwartym kwartale rósł aż o 5,3 procent

Jeśli GUS potwierdzi te szacunki, to będzie to oznaczać, że końcówka 2017 roku była w polskiej gospodarce najlepsza od czwartego kwartału 2011, kiedy też mieliśmy wzrost o 5,3 procent. Natomiast wynik jeszcze lepszy ostatni raz mieliśmy w pierwszym kwartale 2008 roku (5,5 procent).

Zdaniem PKO BP pod koniec ubiegłego roku inwestycje musiały rosnąć co najmniej o 10 procent

Dane GUS za cały rok są minimalnie lepsze od wcześniejszych oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali, że wzrost sięgnie 4,5 procent. Zdaniem wielu z nich rok 2018 może wyglądać bardzo podobnie, np. PKO BP zakłada, że w tym roku polska gospodarka ponownie urośnie o 4,6 procent, a analitycy z mBanku prognozują wzrost o 4,5 procent. Rząd w swoich oficjalnych prognozach jest znacznie bardziej ostrożny i zakłada na ten rok wzrost o tylko 3,8 procent. 

Więcej o:
Komentarze (228)
PKB rośnie najszybciej od sześciu lat. GUS pokazał dobre dane za 2017 rok
Zaloguj się
 • ukw8078

  Oceniono 39 razy 7

  Czyli że gospodarka po przejęciu władzy przez PiS nie upadła?
  Ale czemu?

  Mnie to wygląda na spisek populistów, nacjonalistów i faszystów.
  ZGROZA!

 • malepifko

  Oceniono 45 razy 5

  Zaraz się zacznie pitolenie, że dobre wyniki gospodarki, to zasługa wszystkich tylko nie obecnie rządzących. Oczywiście w przypadku gospodarczej bryndzy, winny byłby wyłącznie PiS.

 • hotin

  Oceniono 27 razy 3

  Głosujta na PO i.N. Jak dojda do władzy,nastąpi POnownie kryzys światowy i recesja!

 • america_n_beauty

  Oceniono 33 razy 3

  Mantra na dziś (kręcić młynkiem) : PiS rozpieprza gospodarkę, PiS doprowadzi do ruiny, dać PiSowi gospodarkę, to jak dać małpie zegarek... PiS rozpieprza gospodarkę, PiS doprowadzi do ruiny, dać PiSowi gospodarkę, to jak dać małpie zegarek... PiS rozpieprza gospodarkę, PiS doprowadzi do ruiny, dać PiSowi gospodarkę, to jak dać małpie zegarek... PiS rozpieprza gospodarkę, PiS doprowadzi do ruiny, dać PiSowi gospodarkę, to jak dać małpie zegarek...

 • sparky6

  Oceniono 2 razy 2

  Wszyscy piszą o antysemityzmie
  To przypomnę jak Polki, siostry Radwańskie były traktowane przez Izraelskich kibiców
  Żydzi krzyczeli do Polek "Katolickie Su*i"

 • sparky6

  Oceniono 4 razy 2

  Wystarczylo POwskich zlodzieji od wladzy odsunac

 • arturho

  Oceniono 4 razy 2

  To jest zły wzrost, bo to jest wzrost pisowski! ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX