Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Jest rozczarowanie, ale niewielkie. Polski przemysł mocno zaczął nowy rok. Fabryki nie nadążają z produkcją
Ten wskaźnik to indeks PMI, który mierzy kondycję sektora przemysłowego. Wynik powyżej 50,0 pkt. oznacza rozwój i poprawę warunków. W styczniu wyniósł on 54,6 pkt. To lekki spadek wobec grudnia - wtedy indeks był na poziomie 55,0 pkt. (najwyższym od 34 miesięcy), a także odczyt słabszy, niż oczekiwali eksperci, którzy liczyli na niewielki wzrost.
Wskaźnik PMI dla Polski źródło: IHS Markit
Nadal jest to jednak bardzo dobry wynik, drugi najwyższy od roku. - Styczniowy odczyt wskaźnika sygnalizuje silny wzrost polskiego sektora przemysłowego. Obecny okres pozytywnych odczytów, który trwa nieprzerwanie od czterdziestu miesięcy, jest najdłuższym w historii badań, które rozpoczęto w czerwcu 1998 roku - piszą analitycy w komunikacie.
Czyżby firmy zaczęły inwestować?
Firma, która go publikuje (IHS Markit), bierze pod uwagę m.in. nowe zamówienia, produkcję, zapasy, zatrudnienie czy ceny. Z przeglądu tych składowych widać, że przemysł w Polsce świetnie sobie radzi. Nowe zamówienia wzrosły najmocniej od trzech lat, rosną też zamówienia z zagranicy. To zmusza firmy do szukania nowych pracowników - zatrudnienie wzrosło najszybciej od dziewięciu miesięcy.
To jednak nie wystarcza, fabryki mają tyle zamówień, że po prostu nie wyrabiają się z dostawami. Jak pisze IHS Markit, zaległości produkcyjne wzrosły czwarty raz w ciągu pół roku. Ten zalew zamówień wskazuje na to, że w polskiej gospodarce mocno ruszyły inwestycje, czyli dzieje się coś, na czym nam bardzo zależy, bo przez wiele miesięcy wzrost PKB napędzała nam głównie konsumpcja.
Rośnie presja inflacyjna
Taki wzrost popytu wpływa też na ceny. Koszty produkcji mocno wzrosły, przez co producenci musieli podnosić ceny swoich wyrobów - w najszybszym tempie od kwietnia 2011 roku.
To, co wpłynęło na spadek wskaźnika, to nieco słabszy wzrost produkcji przemysłowej w porównaniu z grudniem. Mimo tego lekkiego rozczarowania, polski przemysł w danych z PMI wygląda bardzo dobrze. - Nasycony rynek pracy i silny złoty nie przeszkadzają gospodarce - komentują ekonomiści Raiffeisen Banku.
Wskaźnik PMI powstaje na podstawie ankiet przeprowadzanych co miesiąc w około dwustu przedsiębiorstwach przemysłowych, wybieranych na podstawie udziału branży w PKB i poziomu zatrudnienia. Dyrektorzy odpowiadają, czy w danym miesiącu wzrosła albo spadła: produkcja, zatrudnienie, zamówienia, ceny i zapasy towarów. Cały raport można przeczytać tutaj.
+++
-
Kursy walut. Potężna reakcja funta po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów w Wielkiej Brytanii. Powód? Brexit
-
Wybory w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson triumfuje. Według exit poll torysi wręcz zmiażdżyli Partię Pracy
-
Nie łudźmy się. Brexit jest pewny. Boris Johnson zamknie za sobą drzwi lub je zatrzaśnie
-
Brexit. "To jest rzeź". Główny rywal Borisa Johnsona został zmiażdżony
-
Prezydent Andrzej Duda tłumaczy, dlaczego rosną ceny. Zaskakujące twierdzenia głowy państwa
- Warszawa. Wywóz śmieci droższy o 300 proc. Rafał Trzaskowski: "To wina rządu PiS"
- Kolejne zmiany w tanich liniach i to na gorsze. Ryanair zabrał niektórym "bezpłatny" bagaż podręczny
- "Polska została zupełnie sama w swoim oporze". Eksperci ostro o decyzji premiera ws. neutralności
- Ghost of Tsushima na nowym zwiastunie. Poznaliśmy datę premiery hitu na PS4
- The Game Awards 2019 rozdane. Hideo Kojima może czuć się zawiedziony
starykawaler35
Oceniono 14 razy 6
robota za "tysiacpincet"czeka...tylko chetnych brak