MGM, czyli 4 wygrane sprawy sądowe z fiskusem na 4 możliwe. W rok. "Nieprawdopodobny brak kompetencji urzędników"

Piotr Skwirowski
Fiskus chyba uparł się, by zniszczyć firmę MGM z podwarszawskich Marek. Mimo kolejnych wyroków sądu nie oddał jej pieniędzy, które zablokował na rzecz rzekomego podatku. Mało tego, właśnie przedłużył o kolejne miesiące kontrolę, która trwa od ponad roku. Jest winny firmie już 35 mln zł. Ta przez jego działania straciła płynność finansową i zwolniła wszystkich pracowników.

Wydawało się, że czasy, gdy poprzez swoje działania fiskus zniszczył firmy Optimus, JTT czy TFL, odeszły w przeszłość. Nic bardziej mylnego.

30 stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, w której urzędnicy skarbowi określili zobowiązanie podatkowe VAT firmy MGM na 23,5 mln zł. Sąd stwierdził, że spółka prawidłowo zastosowała zerową stawkę VAT w transakcjach handlowych z krajami UE, a urzędnicy nie mogą opierać swoich decyzji na nieuzasadnionych przypuszczeniach. 

To już czwarty wyrok sądu na korzyść MGM

* W styczniu zeszłego roku WSA w Warszawie wydał postanowienie, w którym nakazał natychmiastowe wstrzymanie wykonania decyzji urzędów kontroli skarbowej, które groziły negatywnymi skutkami dla przedsiębiorstwa.

* W kwietniu WSA w Warszawie wydał wyrok, w którym stwierdził istotne naruszenie prawa przez urzędników skarbowych i w całości uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku oraz podtrzymującej ją decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

* W listopadzie zeszłego roku Sąd Rejonowy w Wołominie na wniosek MGM uchylił postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez inspektora skarbowego z Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku wobec firmy MGM. Wznowione śledztwo ma wykazać, czy inspektor dopuścił się poświadczenia nieprawdy i niedopełnienia obowiązku funkcjonariusza publicznego przy sporządzaniu protokołu i decyzji o zabezpieczeniu 23,5 mln zł na majątku spółki MGM. Wyrok sądu w Wołominie nie podlega zaskarżeniu.

O co chodzi fiskusowi

Fiskus podjął decyzję o zablokowaniu pieniędzy spółki w lipcu zeszłego roku. Domagał się 23 proc. podatku od transakcji sprzedaży za granicę - do krajów UE - sprzętu komputerowego. Zdaniem spółki niezasadnie, bo taki podatek należny jest jedynie od sprzedaży w kraju. Interweniowała u ministrów z resortu finansów. Składała wyjaśnienia w resorcie. Bezskutecznie.

Nie pomógł wyrok sądu odwieszający blokadę pieniędzy MGM. Fiskus pieniędzy nie oddał. Mało tego, wstrzymał zwrot 9 mln zł VAT należnego spółce. Ta złożyła wniosek do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez urzędnika urzędu kontroli skarbowej. W odpowiedzi fiskus wszczął kolejne kontrole w spółce, co sparaliżowało jej prace. Żadnych decyzji wymiarowych spółka nie dostała. A to blokuje jej możliwość odwołania się do sądu.

Na skutek tych działań w marcu 2017 r. spółka straciła płynność finansową i zwolniła wszystkich pracowników. Skarbówka jest już winna firmie w sumie 35 mln zł. W najnowszym wyroku WSA zasądził dodatkowo na jej korzyść 107 tys. zł jako zwrot kosztów postępowania sądowego.

Fiskus nie przejmuje się wyrokami sądów

- Najnowszy wyrok to już czwarta wygrana naszej firmy w sądzie. Sąd ponownie przyznał nam rację i wskazał, że MGM postępował uczciwie, a podejrzenia urzędników dotyczące rzekomych nieprawidłowości podatkowych były wyssane z palca - skomentował decyzję WSA właściciel MGM S.A. Grzegorz Słoniewski.

- Nadal pozostaje jednak ogromny żal do organów państwa, bo choć MGM został oczyszczony z zarzutów, to ciężko będzie odbudować firmę na jej poprzednim poziomie. Teraz z niecierpliwością czekam na szybkie wyegzekwowanie wszystkich decyzji sądu przez organy skarbowe. Mam nadzieję, że po tych czterech wyrokach organy skarbowe dokonają autokontroli i skończy się ta straszna historia. Półtora roku walki z kilkudziesięcioma urzędnikami skarbowymi kosztowało cały zespół MGM bardzo dużo zdrowia. Cztery wygrane sprawy sądowe na cztery możliwe w ciągu 12 miesięcy, powinny dać urzędnikom wystarczający materiał do przemyśleń – dodał.

Jego zdaniem niewykonywanie wyroków sądów to bezprawne działanie państwa wobec obywateli. - Wierzę, że tym razem będzie inaczej. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy sprawą MGM zajmowało się ponad 60 urzędników skarbowych. Nie ustalono żadnych nieprawidłowości. Firma przedstawiła kilkadziesiąt tysięcy dokumentów w ramach kilku równoległych kontroli. Skierowano do nas ponad 200 decyzji, postanowień i zapytań. To nieprawdopodobna nagonka i niszczenie polskiego przedsiębiorstwa. Nadal kontynuowanych jest 5 kontroli i nadal kwestionowane są te same transakcje, które kilka lat temu zostały uznane za w pełni uczciwe, to nieprawdopodobny brak kompetencji urzędników państwowych - ocenia Grzegorz Słoniewski.

Fiskus nie odpuszcza

- Wyrok nie jest prawomocny. Czekamy na jego uzasadnienie i najprawdopodobniej złożymy skargę kasacyjną - usłyszeliśmy w resorcie finansów.

Resort twierdzi, że sąd nie przyznał racji MGM, że uchylił jedynie część decyzji w tej sprawie i na chwilę obecną nie ma podstaw do zwrotu zabezpieczonych kwot na poczet należnego podatku. - Po uchyleniu decyzji organu odwoławczego, decyzja pierwszej instancji, która była podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego pozostaje w mocy. Ponadto, decyzji tej został nadany rygor natychmiastowej wykonalności co oznacza, że jest wykonalna - twierdzi resort.

Przekonuje też, że postępowanie egzekucyjne w tej sprawie, na obecną chwilę, może się dalej toczyć.

Ale to nie wszystko. 24 stycznia 2018 r. spółka otrzymała postanowienie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu o przedłużeniu do końca maja 2018 r. jednej z kontroli podatkowych, która trwa już ponad rok. Uzasadnił to złożoną problematyką prowadzonej kontroli.

Tego samego dnia do spółki wpłynęło pismo od Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, w którym odrzucono prośbę MGM o przyspieszenie postępowania uznając, że ponad roczny okres kontroli rozliczeń podatkowych jest uzasadniony, a czynności sprawdzające są „czasochłonne i dynamiczne”.

To był duży eksporter

MGM to spółka z branży technologicznej. Jest dystrybutorem i autoryzowanym partnerem wielu znanych producentów części komputerowych, oprogramowania, gotowych produktów z branży IT oraz elektroniki konsumenckiej. Jej prezes zwracał w zeszłym roku uwagę, że według rankingu „Rzeczpospolitej” spółka jest 129. eksporterem w Polsce, 34. firmą z udziałem eksportu w ogólnej sprzedaży, 766. firmą pod względem wielkości w Polsce.

- Byliśmy. Eksporterzy, którzy nie otrzymują zwrotów VAT zbyt długo nie mogą przetrwać, szczególnie w przypadku zabezpieczenia dodatkowo środków przewyższających kapitał własny spółki w wyniku przestępczych działań urzędników skarbowych – mówił Grzegorz Słoniewski.

Dziś spółka przeprowadza u siebie postępowanie restrukturyzacyjne.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (222)
MGM znów wygrywa w sądzie z fiskusem. Ten nie chce oddać jej pieniędzy zajętych na poczet VAT
Zaloguj się
 • alben albus

  Oceniono 72 razy 68

  Najzwyczajniej skarbówka nie przejmuje się wyrokami nawet gdyby padł wyrok z Strasburga de facto olewa sąd - tak to należałoby oceniać, nic dodać ani ująć.

 • sprawazlewa

  Oceniono 52 razy 48

  "Strach się bać!" Polskie firmy przestały inwestować w Polsce, a zagranicznych przed "dobrą zmianą" broni jeszcze prawo w ich krajach. Ale "dobra zmiana" ( tak jak pewien kandydat na prezydenta sprawi, że "nic nie będzie")

 • ptwarog

  Oceniono 17 razy 17

  Uszczelnianie podatków w praktyce?

 • grajag

  Oceniono 12 razy 12

  Firma pewnie jest konkurencją jeśli nie dla jakiegoś pisiora to misiewicza i dlatego trzeba ją zniszczyć. Tak jak zrobino ze stadninami koni.

 • spyderman2

  Oceniono 11 razy 11

  układ zamknięty. jakiś pisi pociotek prowadzi podobny biznes więc na jego zlecenie zniszczyli konkurencję. ze stadninami tez tak było, jakiś pisi senator hodował araby ale miał gorsze niż w stadninach, więc stadniny zniszczyli i ma lepsze i brak konkurencji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX