Budowlany gigant szykuje wielkie zwolnienia. Skanska chce zwolnić 2,5 tys. pracowników w Polsce

Prezes Anders Danielsson zapowiedział w wywiadzie zwolnienia w Polsce. Polska spółka koncernu potwierdza informacje. Powód? Nowa strategia.

Anders Danielsson, prezes firmy Skanska, zapowiedział w czasie konferencji o wynikach koncernu za ostatni rok, że spółki grupy czekają zwolnienia.

Trzy tysiące do zwolnienia, większość w Polsce

Ogólnie Skanska planuje zwolnić 3 tysiące osób, z czego 2,5 tysiąca w Polsce. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze zapowiedzi zwolnień w jednej z największych firm budowlanych działających na polskim rynku. Skanska zatrudniała w Polsce dotychczas około 7 tysięcy osób, na koniec 2018 roku liczba ta ma być mniejsza o osoby zwolnione w ramach restrukturyzacji. Restrukturyzacja jest zaś elementem nowej strategii firmy.

Zwolnienia przez nową strategię

- Skanska S.A. ogłosiła właśnie nową strategię pod nazwą "Budujemy Miasta". Jej celem jest koncentracja biznesu w dużych aglomeracjach miejskich, większa koncentracja na współpracy z innymi spółkami z grupy oraz większe zaangażowanie w realizację kompleksowych projektów, zaawansowanych technologicznie, stanowiących wyzwanie pod względem inżynieryjnym. Efektem wprowadzenia tej strategii jest proces restrukturyzacji, którym zostanie objętych 2 500 pracowników Skanska S.A. - powiedziało Next.gazeta.pl biuro prasowe Skanska.

Do przyczyn restrukturyzacji na pewno należą takie czynniki, jak konieczność dokonania odpisów wartości 400 mln koron związanych z projektami w Polsce. Polski rynek nie okazał się być tak zyskowny, jak chciałaby Skanska. Koncern chce popracować nad zwiększeniem zyskowności nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i Wielkiej Brytanii. Skandynawska część koncernu ma się natomiast dobrze.

Skanska S.A. mogły zaszkodzić te czynniki, o których wspominał niedawno prezes Skanska Polska Piotr Janiszewski, czyli chwiejność rynku budowlanego, brak rąk do pracy (o paradoksie, w kontekście zwolnień) i rosnące koszty produkcji budowlanej. Negatywny wpływ na marże zaszkodził zyskowności i zrodził konieczność podjęcia radykalnych kroków.

Czytaj więcej na ten temat: Niepokojące sygnały z branży budowlanej. "Boom może przynieść ofiary"

Wicelider polskiego rynku

Skanska jest w czołówce największych firm budowlanych działających w Polsce. Według raportu Deloitte z października ubiegłego roku, w którym takie firmy uszeregowano pod względem przychodów, znalazła się na drugim miejscu. Skanska zajmuje się m.in. budownictwem drogowym, biurowym i mieszkaniowym. W Polsce zbudowała m.in. Złote Tarasy w Warszawie, północny odcinek A1 (Gdańsk - Toruń) czy Most Milenijny we Wrocławiu.

+++

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (76)
Budowlany gigant szykuje wielkie zwolnienia. Skanska chce zwolnić 2,5 tys. pracowników w Polsce
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 39 razy 37

  Wielkie firmy budowlane w Polsce kroczą drogą wytyczona kiedyś przez Elektrim. Po co komu pracownicy fizyczni. Z nimi są same problemy. My mamy mocne finanse (dopóki są ), jesteśmy znani, nie zalegamy z podatkami, dysponujemy doświadczoną kadrą handlową, prawniczą i finansową. Do danego projektu zatrudniamy kadrę wysokiego szczebla jeśli chodzi o projektowanie i nadzór. Same prace przekazujemy podwykonawcom, którzy biją się o zamówienia, załatwiamy ich papierami jakby co. Sęk w tym, w obecnych czasach, że brak siły roboczej znacznie utrudnia prowadzenie podobnych praktyk. I nie chodzi tu o pracowników biurowych - tu jest mnóstwo kandydatów i bitwa o pracę, tylko o fizycznych i kadrę inżynieryjną w wykonawstwie.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 30 razy 28

  To tak w kontekście m.in podatku bankowego czy zakazu handlu w niedzielę:
  komunistom się wydaje że skoro byznes zarabia to byznes będzie w grajdole siedział.
  Owszem, pod warunkiem jednak że zarobek (marża) będzie odpowiedni lub nie będzie innej konkurencji - w innym wypadku biznes nawet zarabiając 10, 20 czy 30% pójdzie tam gdzie zarobi jeszcze więcej i/lub przy mniejszym ryzyku. Po cichutku powolutku z Polski wychodzi cała masa firm - ale dzięki temu wszak wstajemy z kolan, tylko polski kapitał.
  Bez forsy z zewnątrz nie będzie (dużo) inwestycji, nie będzie poprawy wydajności = nie będzie szans na TRWAŁE i uzasadnione ekonomicznie podwyżki płac.
  Ale kogo to obchodzi jak dostaje 500+ albo wczesną emeryturę?

 • safelogica

  Oceniono 26 razy 22

  Zwolnienia w Polsce? Przecież dla rządzących to nie jest problem. Polska jest liderem całej Europy w gospodarce a zwłaszcza w tworzeniu nowych miejsc pracy. Morawiecki z Rafalską natychmiast zatrudnią zwolnionych ze Skanskiej. Tak więc kolejny sukces

 • ukw8087

  Oceniono 8 razy 6

  spoko , Jarosław Żoliborski nie pozwoli ...
  Wezwie ichniego Prezesa , pogrozi , każe klękać.
  Jak nie poskutkuje , to każe założyć jakiś Budo - PiS , i będą mieli wypłaty wyższe niż w Skanska.
  Niech wyjdą na ulice , jak Górnicy.
  Zapomniałbym , co na to komandos Duda i jego Kacperek ?

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 8 razy 6

  Wczoraj PiSali ze zaczynacie w Polsce nowe inwestycje a fabryki nie nadazaja z produkcja chlamu dla budownictwa , brak ludzi do roboty bo gospodarka pedzi. Pedzi chyba do doopy.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 8 razy 6

  W obliczu dobrej zmiany
  zachodzi taka sytuacja
  że ktoś musi zacząć pierwszy

  ...trawestując pewną kwestię ze słynnego "Rejsu"

 • kamuimac

  Oceniono 14 razy 6

  no i tyle byłoby jeśli chodzi o cud gospodarczy morawieckiego - za 5 lat nie bedzie w polsce śladu po wielkich koncernach

 • kemor234

  Oceniono 8 razy 4

  Nie zabija się kury, która znosi złote jajka.
  "Szacowany wzrost przychodów z podatków" można między bajki włożyć. Funta kłaków nie wart ...

 • miets1

  Oceniono 3 razy 3

  Małe firmy budowlane padają z braku roboty na potęgę, ale po cichu. Teraz pora na duże.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX