Z polskiej giełdy zniknie kolejna spółka. To już pewne: Robyg zostanie przejęty przez Goldman Sachs

Duży polski deweloper zostanie wycofany z GPW. To dlatego, że niemal wszystkie akcje przejmie spółka związana z Goldman Sachs. Robyg znany jest m.in. z Miasteczka Wilanów w Warszawie.

W wezwaniu na akcje Robyga złożono zapisy na 98 proc. akcji. Wcześniej na przejęcie spółki przez Bricks Acquisitions Ltd zgodził się UOKiK, w związku z tym jest już ono przesądzone (mimo, że nie udało się spełnić innych warunków wezwania, jak na przykład wymiany rady nadzorczej). Transakcje zostaną zawarte 7 lutego, a rozliczone 9 lutego.

Bricks Acquisitions Ltd., która jest spółką zależną Goldman Sachs, po raz pierwszy poinformowała na początku grudnia ubiegłego roku, że chce odkupić od inwestorów wszystkie akcje Robyga. Za każdą oferowała 3,55 zł, co było dość atrakcyjną propozycją, bo dzień przed ogłoszeniem wezwania, giełdowy kurs wynosił 3,16 zł. Nic więc dziwnego, że notowania Robyga szły mocno w górę. Kilka dni temu zaś podniosła cenę w wezwaniu do 4,0 zł, co znów podbiło kurs - widać to dobrze na poniższym wykresie. Dziś (w poniedziałek) po południu Robyg zyskiwał około 2,3 proc.

Notowania spółki RobygNotowania spółki Robyg źródło: stooq.pl

Robyg działa od 2000 roku, na giełdzie jest od 2010 roku. Głównymi udziałowcami są przede wszystkim fundusze - OFE i TFI. Spory pakiet (ponad 7 proc.) ma też Oskar Kazanelson, szef rady nadzorczej spółki, który jeszcze w grudniu zapowiedział, że swoje akcje sprzeda Goldmanowi.

Bricks zamierza dokupić pozostałe akcje i zdjąć Robyga z giełdy - tak wynika z komunikatu. - W wezwaniu przekroczyliśmy próg 90 proc. akcji i głosów na walnym zgromadzeniu. Pozwoli to nam na realizację strategicznego celu, jakim jest wycofanie Robyg z obrotu giełdowego i prowadzenie działalności jako długoterminowy inwestor strategiczny - mówi Tavis Cannell, Dyrektor Zarządzający w Goldman Sachs International.

Czytaj też: Rekordowa liczba spółek znika z polskiej giełdy. Znany miliarder wkrótce wycofa kolejną

Robyg działa w Warszawie i Gdańsku (ma też ziemię we Wrocławiu). To jeden z większych deweloperów, w ubiegłym roku sprzedał około 3 470 mieszkań, o 17 proc. więcej niż rok wcześniej i jednocześnie rekordowo dużo.

+++

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (14)
Z polskiej giełdy zniknie kolejna spółka. To już pewne: Robyg zostanie przejęty przez Goldman Sachs
Zaloguj się
 • karrampa

  Oceniono 11 razy 7

  Czyżby przygotowanie pod projekty na nieruchomościach wartych 65 mld USD objętych żydowskimi roszczeniami ?!?
  A może chodzi też o przeprowadzkę z coraz bardziej nieprzyjaznego Bliskiego Wschodu do 'Paradisus Iudaeorum' ?

 • radek_sziwa

  Oceniono 9 razy 7

  Transakcja w ramach 1 kibucu można by rzec.

 • whufan

  Oceniono 5 razy 3

  Królu Polski, ratuj nas przed żydow..., eee, tego, chciałem powiedzieć: obcym przejęciem.

 • kac

  Oceniono 2 razy 2

  GS ?? o ja to kręcę, ale mają przerąbane.

 • fields1

  Oceniono 2 razy 2

  Znowu ci Czesi ...

 • leonleonidas

  Oceniono 1 raz 1

  Aj waj

 • m78k

  Oceniono 1 raz 1

  Ja, jak każdy Polak, alergicznie reaguję na informację o tym, że Żydzi będą budować w Polsce mieszkania. Od razu świta w głowie myśl, że chcą nas oszukać i wykorzystać. Tak jak z aferą o "polskich obozach śmierci".

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli zostało w rodzinie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX