Stało się. Harley-Davidson będzie produkował elektryczne motocykle

Harley-Davidson reaguje na spadającą sprzedaż i zapowiada seryjną produkcję pierwszego elektrycznego motocykla w historii spółki. Na drogi powinien wyjechać w ciągu 18 miesięcy.

Sprzedaż spółki ma być ciągle oparta na modelach Softail i Touring, które uwielbiają przywiązani do silników spalinowych, starsi, konserwatywni klienci. Dla nich Harley-Davidson o napędzie elektrycznym to pomysł kontrowersyjny.

Nowy motocykl, który nie ma jeszcze nazwy, ma przyciągnąć zainteresowanie młodszych klientów, którzy już kupili pomysł Elona Muska i jego Tesli.

Ograniczony zasięg LiveWire

Spółka z Milwaukee ma już doświadczenia z elektrykami. Kilka lat temu zaprezentowała koncepcyjny motocykl LiveWire. Jazdy testowe miały pokazać, czy na rynku jest zainteresowanie modelami o napędzie elektrycznym. Pojazd wyposażono w silnik o mocy 74 KM, jego prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do około 160 km/h (100 mph). Do 100 km/h rozpędzał się w cztery sekundy.

Największym problemem prototypu był ograniczony zasięg, który nie przekraczał 90 km, jednak w ciągu ostatnich kilku lat znacznemu rozwinięciu uległa technologia budowy silnika i akumulatorów. Najnowsze motocykle o napędzie elektrycznym, jak na przykład Zero Motorcycles, na jednym ładowaniu mogą przejechać ponad 300 kilometrów.

LiveWire nigdy nie trafił do seryjnej produkcji, jednak będzie on prawdopodobnie bazą, na której oprze się nowy elektryczny model.

Spada sprzedaż motocykli

Wzmożone zainteresowanie Harleya-Davidsona elektromobilnością ma związek z wynikami za rok 2017 r. Sprzedaż amerykańskiego producenta spadła w porównaniu do 2016 roku o 6,7 proc. Osiągnięty wynik, dostarczone 241 498 pojazdów Harley-Davidson, to zaledwie cel minimum i zarazem najgorszy rezultat w ciągu sześciu ostatnich lat. Prognozy zakładały, że uda się sprzedać od 241 000 do 246 000 motocykli. Tegoroczne plany są jeszcze skromniejsze; zakładają poziom dostaw od 231 000 do 236 000.

By ciąć koszty, Harley-Davidson zamknął ostatnio zakład produkcyjny w Kansas City.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (42)
Stało się. Harley-Davidson będzie produkował elektryczne motocykle
Zaloguj się
 • dtix

  Oceniono 9 razy 7

  bo HD ma za drogie motocykle i to cała tajemnica. Wyśrubowali ceny pod sufit !!!!!!!!!

 • tomasz.budnik

  Oceniono 3 razy 3

  hmmm ciekawe posuniecie... ale mam watpliwosci czy milosnich HD kochajacy je miedzy innymi za dzwiek zaakceptuja cos co wyglada tak inaczej i brzmi zupelnie inaczej of ich kochanych V2.

 • kleha

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystkie firmy produkujące motocykle przestawią się na "elektryki", jest to tylko kwestia czasu, 5, 10 może 15 lat ale raczej nie więcej.

 • indianski

  Oceniono 6 razy 2

  profanacja

 • kaviar100

  Oceniono 1 raz 1

  HD elektryczne? To jak Ferrari na gaz.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 1 raz 1

  Elektryczny H-D, to jak gumowa pochwa zamiast...

 • kresedebarg

  Oceniono 1 raz 1

  przez chwilę byłem zainteresowany skuterem elektrycznym VECTRIX z Wrocławia, ale 36,000 za model z mocniejszą baterią to trochę bez sensu

 • japka_putina

  Oceniono 5 razy 1

  Tonący brzytwy się chwyta. Jeśli chłopcy z Milwaukee chcą zastąpić V-twin silnikiem elektrycznym, to znaczy, że szuflada z pomysłami jest pusta. Nie chodzi o to, co ma techniczny, czy ekologiczny sens, ale o to, czego oczekuje gość kupujący Harleya - wcale nie taki najlepszy motocykl, jaki można mieć za takie pieniądze.

 • szejski

  0

  Ciekawe czy na wyposażeniu będzie generator pierdzącego dźwięku podłączony do wzmacniacza 300W? A może to dlatego ten zasięg taki mały?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX