Komisja Nadzoru Finansowego bierze się za bitcoina. Poszło zawiadomienie do prokuratury

Rafał Hirsch
Miłośnicy bitcoina w Polsce mają coraz więcej problemów. Nie dość, że sam bitcoin z dnia na dzień kosztuje coraz mniej, to teraz jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego wzięła na swój celownik najpopularniejszą w Polsce giełdę na której się nim handluje.

KNF oficjalnie wpisał giełdę BitBay z Katowic na listę ostrzeżeń publicznych. Z wpisu na listę wynika, że Urząd KNF jednocześnie złożył w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z artykułu 150 ustawy o usługach płatniczych. Chodzi o ustęp pierwszy tego artykułu, który mówi:

Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, podlega grzywnie do 5.000.000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Giełda BitBay na liście ostrzeżeń publicznych KNFGiełda BitBay na liście ostrzeżeń publicznych KNF źródło: KNF

Sam fakt wpisu na listę ostrzeżeń jeszcze niczego nie przesądza i nie zmienia w funkcjonowaniu BitBay. Na tej samej liście przez parę lat znajdował się np. Amber Gold, który także mógł dalej działać pomimo tego wpisu.

KNF nie ma możliwości samodzielnego zamknięcia giełdy, może tylko zawiadomić prokuraturę, co właśnie się stało. Nie ma jednak wpływu na to co prokuratura zrobi dalej z tym zawiadomieniem. Jednocześnie KNF może przestrzegać przed korzystaniem z giełdy – temu właśnie służy lista ostrzeżeń publicznych. Niniejszym więc zostaliście wszyscy oficjalnie przez KNF ostrzeżeni.

Jednocześnie zawiadomienie prokuratury można uznać za zaostrzenie polityki państwa wobec kryptowalut. Do tej pory KNF i NBP ograniczały się tylko do publicznego ostrzegania przed inwestowaniem w bitcoina i wskazywania na ryzyka z tym związane.

ZOBACZ TEŻ: W roku 2140 historia bitcoina dobiegnie końca. Satoshi Nakamoto zaplanował to dekadę temu

Co ciekawe, giełda BitBay wcale nie sprawia wrażenia podejrzanego podmiotu trudniącego się nielegalnym procederem. Jest ona na przykład jednym z sygnatariuszy podpisanego w listopadzie 2017 Kanonu dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce, czego można się dowiedzieć ze stron Ministerstwa Cyfryzacji.

Z kolei w październiku 2017 Bitbay był Partnerem Głównym Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. Ten sam status miał przy tej imprezie państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego, oraz Uniwersytet Zielonogórski. Wśród patronów honorowych tej imprezy były między innymi ministerstwa: rozwoju, zdrowia, energii, nauki, cyfryzacji, oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a sponsorem był państwowy PGNiG. 

Na tym kongresie Bitbay dostał Polską Nagrodę Innowacyjności 2017. Wygląda na to, że na KNF nie zrobiło to jednak wrażenia. Tymczasem sam bitcoin nadal traci na wartości.

Notowania bitcoina do dolaraNotowania bitcoina do dolara wykres: investing.com

W poniedziałek kurs przebił pułap 7500 dolarów i zbliżał się do 7000 USD tracąc w ciągu jednego dni ponad 17 procent. Od szczytu z 17 grudnia 2017 notowania tej kryptowaluty spadły już o 65 procent.

W ostatnich tygodniach za bitcoina na poważnie wzięły się władze Chin grożąc m.in. odcinaniem prądu tym, którzy kryptowalutę „wydobywają”. Przed inwestowaniem w bitcoina kilka dni temu ostrzegał Deutsche Bank, a Facebook zakazał publikacji na swoich stronach reklam związanych z kryptowalutami.

Więcej o:
Komentarze (31)
Komisja Nadzoru Finansowego bierze się za bitcoina. Poszło zawiadomienie do prokuratury
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 6

  He, he...
  Kto miał zarobić, ten zarobił. A kto miał być wydymany, został wydymany. Nie mój ból dupy, więc śmierć frajerom :-)

 • spider78

  Oceniono 5 razy 3

  Jak się miesiąc temu na święta kuzyn studenciak, raczej nieogarnięty w inwestycjach, zapytał mnie czy kupić bitcoina (a właściwie jego ułamek bo dysponował zawrotną kwotą 3k) to już wiedziałem że lada moment będzie mega zwała.

 • herajarvi

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli prokuraturę tak interesują giełdy bitcoinowe, to niech się najpierw zajmą giełdą Bitcurex, której właściciele zniknęli nagle w listopadzie 2016 z całą kasą, bo minął już rok, a śledztwo chyba jeszcze nie ruszyło...

 • saves

  Oceniono 11 razy 3

  Inwestować można tylko w to, nad czym mają kontrolę banki. Oooo!!!

 • yattawawa

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuje sprawdzic co sie dzieje na glownych indeksach swiatowych, a potem panikowac :)

 • andrzejbak

  Oceniono 5 razy 1

  Sytuacja jest znamienna, gdy 11 lat temu zarejestrowałem nazwę Bitcoin i uruchomiłem działalność związana z obrotem Bitcoinem to od razu od razu mnie kilka instytucji namierzyło, biznesik zlikwidowali a właściwie rozpracowali i sprzedali sydom a mnie w ciągu następnych 5 lat 6 razy wzywali do prokuratury okręgowej w Łodzi i badali czy nie jestem emitentem na przykład kryptowalut czy obligacji nie mówiąc o innych próbach zastraszenia i eliminacji z biznesu. Rozpracowany biznes Bitcoin i oprogramowanie w tym księgowość rozproszona poszły do sydów w tym do Isrela. Jak to jest że Polakowi nie wolno a sydom wolno kręcić ten Bitconowy biznes a KNF i rząd dopiero teraz się zastanawia co z tym zrobić po 10 latach!

 • moscu1

  Oceniono 1 raz 1

  Nikt nie może zarabiać bez zgody państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX