Prezes PKN Orlen odwołany. Nowym szefem koncernu został były prezes Energi

Rafał Hirsch
10.12.2015 Wojciech Jasiński na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Kilka dni później został prezesem PKN Orlen

10.12.2015 Wojciech Jasiński na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Kilka dni później został prezesem PKN Orlen (Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

Rada Nadzorcza PKN Orlen odwołała w poniedziałek prezesa PKN Orlen Wojciecha Jasińskiego. Wraz z nim z zarządu spółki wylecieli wiceprezes Mirosław Kochalski i członek zarządu Maria Sosnowska. Zmiany są kompletnie nieoczekiwane.

Nowym prezesem Orlenu został Daniel Obajtek. Od roku był on prezesem innej spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa - gdańskiej Energi. Wszystko potoczyło się błyskawicznie. Obajtek złożył rezygnację w Enerdze w poniedziałek i tego samego dnia został powołany na prezesa Orlenu. 

Wcześniej Obajtek pełnił obowiązki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przed wyborami w 2015 przez 9 lat był wójtem gminy Pcim. Miał wtedy problemy z prokuraturą, która zarzucała mu korupcję. Do orzeczenia winy przez sąd nigdy jednak nie doszło. 

Drugim członkiem zarządu został Józef Węgrecki. Co ciekawe oficjalny komunikat Orlenu w tej sprawie nie zawiera nawet życiorysu Węgreckiego, ponieważ spółka go nie posiada. To dodatkowo zwiększa wrażenie, że zmiany w Orlenie są nagłe i nieoczekiwane. 

Fragment komunikatu PKN Orlen o zmianach w zarządzieFragment komunikatu PKN Orlen o zmianach w zarządzie źródło: PKN Orlen

Zmiana jest nieoczekiwana, bo pozycja Jasińskiego w Orlenie wydawała się mocna - nikt do tej pory nie spekulował o jego dymisji. Wojciech Jasiński w czasie rządów PiS w latach 2005-2007 był ministrem skarbu państwa. Prezesem Orlenu został zaraz po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku. Na rynku był oceniany dobrze. Zysk netto Orlenu za 2017 rok był rekordowo duży i przekroczył 7 miliardów złotych. 

Także dotychczasowy wiceprezes - Mirosław Kochalski to zasłużony działacz PiS. W 2006 roku przez kilka miesięcy pełni obowiązki prezydenta Warszawy, po tym jak dotychczasowy - Lech Kaczyński - został prezydentem Polski. Kochalski był wiceprezesem Orlenu od lutego 2016 roku. 

Akcje Energi w czasie rządów Daniela Obajtka, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy podrożały na giełdzie o ponad 22 procent. Orlen by pod tym względem nieco lepszy - jego akcje zaliczyły w tym czasie wzrost o 27 procent. WIG20 w tym czasie urósł o 20 procent.

PKN Orlen to największa firma w Polsce pod względem wartości obrotów. W 2017 roku sięgnęły one 95 miliardów złotych. Wartość rynkowa Orlenu na giełdzie to ponad 44 miliardy złotych. 

Zobacz także
 • Ryanair zwiększył kwartalny zysk o 12 proc. Ryanair zwiększa zyski. Ma też pewną niespodziankę. Ale w tle czają się problemy, w tym brexit
 • Ministerstwo finansów w Warszawie MGM, czyli 4 wygrane sprawy sądowe z fiskusem na 4 możliwe. W rok. "Nieprawdopodobny brak kompetencji urzędników"
Komentarze (196)
Prezes PKN Orlen odwołany. Nowym szefem koncernu został były prezes Energi
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 102 razy 102

  Obajtek, przydupas Zera, od prawie trzech lat nie stawia się w sądzie na rozprawy toczone przeciw niemu - dwie sprawy o łapownictwo oraz defraudację i niegospodarność - z powodu złego stanu zdrowia, a od 2016 zalicza w błyskawicznym tempie stołki prezesowskie największych spółek Skarbu Państwa - od ARiMR przez Energę po Orlen.
  TKM w najczystszym wydaniu.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 59 razy 59

  Czyli kolejny znajomy królika sobie nieźle zarobi. Powinni zmieniać prezesa co 30 dni. Więcej znakomitych person by się załapało na 500 000+

 • marymania

  Oceniono 45 razy 45

  A teraz wyślą starego komucha Jasińskiego na ambasadora do Izraela? LOL

 • pyffello114

  Oceniono 15 razy 15

  Dlaczego nie wspominacie, ze Wojciech Jasinski byl sekretarzem ekonomicznym Komitetu Wojewodzkiego PZPR??

 • plastikpiokio

  Oceniono 11 razy 11

  cos mi się wydaje że wiekszosc tego rządu jest z pcimia a reszta ze swornychgaci.

 • kzet69

  Oceniono 10 razy 10

  kolejne pis-mordy przysysają się do państwowego koryta, a tępy suweren dostaje orgazmu...

 • tcas

  Oceniono 10 razy 10

  Dosyć się nażarli przez dwa lata kadencji. Na następne dwa lata trzeba ustąpić miejsca przy korycie następnym PiS'o gołod.pkom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje