Gazeta.pl Next >  Biznes >  Bloomberg: Po 74 latach Polska macha na pożegnanie rosyjskiemu gazowi. 'Jesteśmy w komfortowej sytuacji'

Bloomberg: Po 74 latach Polska macha na pożegnanie rosyjskiemu gazowi. "Jesteśmy w komfortowej sytuacji"

A A A
Gazociąg

Gazociąg

Polska, która dotąd kupowała dwie trzecie potrzebnego jej gazu od kontrolowanego przez Kreml Gazpromu, stwierdza iż potrzeba dywersyfikacji źródeł pozyskiwania tego paliwa skłania ją do coraz życzliwszego spoglądania w stronę Norwegii.

Stało się tak po ukończeniu w 2016 roku terminalu gazowego, którego powstanie miało być znaczącym krokiem w kierunku uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu, które trwały nieprzerwanie od 1944 roku – podkreśla Bloomberg.

Jak stwierdza Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej: „Nie po to dywersyfikujemy dostawy gazu, by nadal sprowadzać go głównie z Rosji. To kwestia bezpieczeństwa energetycznego, a rurociąg Baltic Pipe nie jest już częścią negocjacji z Gazpromem”.

PGNiG, Dania i Gazprom

Prawo i Sprawiedliwość od momentu przejęcia władzy w 2015 roku zapowiadała, że nie będzie zabiegać o odnowienie długoterminowego kontraktu gazowego z Rosją, który kończy się  w 2022 roku. W związku z tym PGNiG, największy w Polsce dystrybutor gazu, ponownie zaczął rozpatrywać możliwość kupowania gazu od Norwegów. Ponownie, gdyż pierwsze do tego projektu przymiarki miały miejsce dwadzieścia lat temu.

Polska spiera się także z Gazpromem w sprawie przedłużenia do Niemiec rosyjskiego rurociągu po dnie Morza Bałtyckiego, czyli projektu zwanego Nord Stream 2. Polski rząd twierdzi, że to rozwiązanie sprawi, iż kraje takie jak Ukraina staną się kompletnie bezbronne w sytuacji, gdyby Rosja zamknęła dostawy gazu biegnące przez terytorium Ukrainy do Europy Zachodniej. Podczas styczniowej wizyty w Warszawie amerykański Sekretarz Stanu Rex Tillerson stwierdził, iż plan ten „nie był pomocnym rozwiązaniem dla wzmocnienia stabilizacji w Europie”.

Polska gotowa na gazowe trudności

- Jeśli chcielibyśmy przedłużyć kontrakt z Gazpromem, rozmowy musiałyby zacząć się w grudniu 2019 roku, ale do tego czasu musimy mieć pewność, że Baltic Pipe w ogóle zostanie zbudowany, tak więc jesteśmy w dość komfortowej sytuacji – dodaje Naimski. - W tym samym czasie Polska gotowa jest na wszelkie trudności związane ewentualnymi kłopotami z dostawami gazu w okresie przejściowym.

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (314)
Bloomberg: Po 74 latach Polska macha na pożegnanie rosyjskiemu gazowi. "Jesteśmy w komfortowej sytuacji"
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 84 razy 46

  Możnaby poprzeć takie uniezależnianie się w 100% gdyby premier stwierdził że dzięki kolejnej rurze wynegocjujemy najlepsze warunki na gaz - tj będziemy mieli gaz dużo tańszy. Przepłacanie za niego grube miliardy tylko dla tego że nie jest rosyjski jest oznaką jakiejś choroby umysłowej albo łapownictwa.

 • Oceniono 45 razy 23

  Wszystkie działania na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu do Polski są dobre, ale chodzi o to, by nie doprowadzić do sytuacji, w której cała Europa kupuje tani gaz od Rosji ,(...) gdzie Rosja jest i zawsze będzie znaczącym dostawcą, a Polska jest wyspą, która nie kupuje gazu i z tej perspektywy jesteśmy rynkiem uwolnionym. Ale kupujemy bardzo drogi gaz z Norwegii i sprowadzamy go bardzo drogim gazociągiem do Polski, a w związku z tym wszyscy w Polsce płacą bardzo dużo za gaz - powiedział prezes HEG.

 • bratjolki

  Oceniono 38 razy 16

  Pogadamy za pare lat.
  Rząd w każdym razie sie wyżywi. I ogrzeje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX