Gazeta.pl Next >  Biznes >  Rosyjscy miliarderzy rozwodzą się z żonami i sprzedają swoje spółki. Ze strachu przed sankcjami

Rosyjscy miliarderzy rozwodzą się z żonami i sprzedają swoje spółki. Ze strachu przed sankcjami

14.02.2018 14:54
A A A
Prezydent Rosji Władimir Putin i szef firmy Yandex Arkady Volozh

Prezydent Rosji Władimir Putin i szef firmy Yandex Arkady Volozh

Najbogatsi Rosjanie powiązani z Kremlem panicznie boją się nałożenia nowych sankcji przez USA - pisze w swojej analizie Ośrodek Studiów Wschodnich. Chcą uniknąć finansowych tarapatów w przyszłości.

Rozwody z żonami

Według rosyjskich mediów w ostatnich miesiącach ze swoimi żonami rozwiedli się między innymi: szef Rosnieftu, Igor Sieczin, znany wszystkim fanom futbolu Roman Abramowicz – właściciel między innymi czołowego angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea FC, a także Kirił Szamałow.

W przypadku tego ostatniego ważniejsza tak naprawdę jest była żona – Katerina Tichonowa, którą uważa się (ale pewności nie ma) za córkę Władimira Putina. Podobno świeżo po rozwodzie jest też Oleg Deripaska, kontrolujący największy rosyjski koncern z branży aluminium. Swoją drogą, jego teraz już była żona to wnuczka byłego prezydenta Rosji, Borysa Jelcyna.

Przyczyną tych ruchów jest konstrukcja amerykańskich sankcji. Kiedy nakłada się je na daną osobę, to dotyczą one także spółek, które ta osoba kontroluje. To z kolei może prowadzić do problemów finansowych.

29 stycznia administracja prezydenta USA przekazała Kongresowi obszerny raport zawierający listę aż 210 Rosjan - urzędników państwowych, oraz biznesmenów. Grozi im zamrożenie ich aktywów w USA i zakaz wjazdu do USA. Z kolei wszystkie amerykańskie firmy dostaną zakaz zawierania z tymi osobami i ich spółkami jakichkolwiek transakcji. To własnie z tego względu oligarchowie starają się pozbyć formalnych powiązań ze swoimi firmami. 

Miliarderzy biorą rozwody, a następnie dzielą majątek, czyli przepisują na żony albo dzieci taką część udziałów w spółkach, aby już nie można było uznać, że je nadal kontrolują. Poza tym rodziny rosyjskich oligarchów często żyją w USA lub w Europie Zachodniej. Bycie żoną lub dzieckiem osoby objętej międzynarodowymi sankcjami mogłoby się wiązać z ryzykiem komplikacji w życiu na Zachodzie. Po rozwodzie takie ryzyko znika.

Rozwody ze spółkami

Wg raportu Ośrodka Studiów Wschodnich miliarderzy powiązani z Kremlem obok rozwodów także po prostu sprzedają pakiety akcji w swoich spółkach. Na przykład Michaił Prochorow sprzedał 49 procent udziałów w amerykańskich klubie koszykarskim Brooklyn Nets. Kirił Szamałow sprzedał 17 procent akcji koncernu chemicznego Sibur, a Wiktor Wekselberg pozbył się udziałów w firmie Pietropawłowsk wydobywającej złoto.

Wszystko przez sankcje, których Kreml obawia się od miesięcy, a które nie nadchodzą. Prezydent USA może je wprowadzić w dowolnym momencie, ale na razie tego nie robi. OSW pisze, że Rosja obawia się, że może to być „wyrafinowana strategia polegająca na nękaniu Rosji ciągłym zagrożeniem”.

Faktycznie niepewność związana z tym, że na kremlowskiego oligarchę i jego rodzinę mogą w każdej chwili spaść sankcje, ale ten moment nie nadchodzi, może być bardziej wyczerpująca psychicznie niż sytuacja, w której te sankcje już są i wiadomo, że więcej nic dotkliwego się już nie wydarzy.

Rosja jest objęta amerykańskimi i unijnymi sankcjami od 2014 roku. Pojawiły się one jako reakcja Zachodu na napaść Rosji na Krym i wschodnią część Ukrainy. Przez sankcje, a przy okazji także poważnych spadków cen ropy naftowej gospodarka Rosji przez dwa lata (w 2015 i 2016) była w recesji. 

Kiedyś ten utwór słyszeliście ze wszystkich stron. Teraz odżył w Rosji i jest symbolem sprzeciwu wobec władzy

Polecamy
  • Akcja CBA - zdjęcie ilustracyjne CBA zatrzymuje byłego prezesa GPW, a akcje CIECH-u lecą w dół. To zła wiadomość dla Kulczyków
  • Google Maps umożliwia udostępnianie pozycji To może być świetna zmiana w Google Maps. Znajomi i przyjaciele mogliby przestać się martwić
Komentarze (61)
Rosyjscy miliarderzy rozwodzą się z żonami i sprzedają swoje spółki. Ze strachu przed sankcjami
Zaloguj się
 • Oceniono 25 razy 13

  Rossja została znokautowana na własne życzenie i żeby było śmiesznie przez sama siebie. Russki czieławiek nie pozwoli żeby ta nieprzyjemna i ośmieszająca prawda dotarła do szerokiego ogółu. A wiec co nakazał towarzysz Putin? Ściemniać, rozmydlać, kłamać i udawać ze się nic nie stało. Jednym z przejawów tych zachowań są ataki propagandowe. Bandy russkich trolli z fabryki trolli ( oficjalna nazwa tego rosyjskiego państwowego holdingu medialnego to Rosja Siegodnia, ul. Sawuszkina 55 w Petersburgu), rzygajacych tą swoją sowiecka propaganda, stosujące każde możliwe triki ( podszywanie się pod Polaków, troskliwe teksty o naszych niedoskonałościach, " historycznie motywowane" próby tłumaczenia, ostatnio zaciekłe chwalenie PiS, to tylko te najcześciej stosowane) próbują siać wsród Polaków zamieszanie. Na szczęście świadomość tego stanu rzeczy jest wsród Polaków coraz większa. Nie pozwalajmy russkich trollom mieszać sie do naszego życia

 • stary.gniewny

  Oceniono 7 razy 5

  "ze swoimi żonami rozwiedli się... "
  każdy pretekst do wymiany na młodsze jest dobry

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX