Będzie taniej na stacjach benzynowych. W hurcie już teraz olej napędowy jest najtańszy od września

Rafał Hirsch
Coraz tańszy dolar i ostatnie silne spadki notowań ropy naftowej robią swoje. Orlen obniżył ceny paliw w hurcie do poziomów nie oglądanych od kilku miesięcy. To znaczy, że niższe ceny na stacjach benzynowych to kwestia czasu.

W hurcie najtaniej od miesięcy

Cena hurtowa metra sześciennego benzyny Eurosuper 95 w Orlenie to 3571 złotych. Ta kwota nic nie mówi, bo trudno ją przeliczyć na cenę za litr na stacji benzynowej, ale kluczowe jest to, że to najmniej od 26 października.

1 stycznia ten sam metr sześcienny kosztował 3642 złotych. Od początku roku mamy więc spadek o blisko 2 procent. Co ważne – pod koniec października, gdy ceny hurtowe były takie jak dziś benzyna 95 na stacjach kosztowała średnio 4,58 złotych za litr. W ostatnim raporcie biura maklerskiego Reflex średnia cena tej benzyny w Polsce wynosiła 4,67 złotych. Potencjał do spadku ceny jest więc dość widoczny. 

Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku diesla. Olej napędowy Ekodiesel w hurcie w Orlenie jest po 3514 złotych za metr sześcienny i jest to cena najniższa od 20 września. 1 stycznia było 3666 złotych. Spadek ceny w hurcie wynosi w tym roku już ponad 4 procent.

20 września na stacjach diesel był średnio po 4,35 PLN. Ostatnio był po 4,57 złotych. Tutaj przestrzeń do spadku jest więc znacznie większa niż w przypadku benzyny.

Ropa zaczęła znów tanieć 

Oczywiście cena w hurcie nie przekłada się automatycznie na cenę detaliczną. Zawsze jest pewne opóźnienie, ale generalnie trend jest dość widoczny. Podwyżki cen na stacjach zniknęły w połowie stycznia i od tamtej pory paliwa powoli tanieją. Według BM Reflex najdrożej było w tygodniu zakończonym 18 stycznia (4,73 PLN za beznynę, 4,63 PLN za ON), od tamtej pory co tydzień cena powoli spada. A teraz być może zacznie spadać szybciej.

Oto bowiem od dwóch tygodni ropa naftowa na świecie robi się coraz tańsza. Spadek notowań zaczął się w tym samym momencie, co spadki na giełdach, możliwe więc, że ostatnie wstrząsy na Wall Street wystraszyły też nieco spekulantów na rynku ropy. Cena baryłki ropy Brent spadła już z okolic 70 dolarów do poziomu poniżej 63 dolarów

Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent wykres: investing.com

Tańsza ropa i wciąż dość niedrogi dolar przekładają się na wyraźny spadek ceny baryłki ropy przeliczonej na złote

Notowania ropy przeliczone na złoteNotowania ropy przeliczone na złote wykres: stooq.pl

Oczywiście notowania ropy przekładają się na ceny paliw na rynku z opóźnieniem. Patrząc jednak na ostatnie przyspieszenie spadków można mieć nadzieje, że podobnej przeceny doczekamy się też na stacjach.

Dolar pomaga

Swoją drogą proszę porównać dwa powyższe wykresy i zauważyć, że ropa pomimo ostatnich spadków jest nadal znacznie droższa niż rok temu. Z kolei ropa przeliczona na złote jest wyraźnie tańsza niż rok temu.

To zasługa kursu dolara – rok temu wynosił około 4,05 PLN, dziś jest poniżej 3,40 PLN. Różnica sięgająca 16 procent przekłada się na ceny paliw bardzo wyraźnie. Inaczej mówiąc, gdyby dolar tak nam w ciągu roku nie potaniał, ceny paliw w czasie ostatniego szczytu notowań w styczniu z łatwością przekroczyłyby 5 złotych. Teraz jednak możemy trzymać kciuki za spadek ceny litra ON poniżej 4,50 PLN i zbliżenie się do tej bariery cen benzyny.

Przy okazji można się też spodziewać spadku inflacji, bo w tej chwili ceny w hurcie są też niższe niż rok temu. W przypadku benzyny 95 roczny spadek ceny wynosi -4,7 procent, a w przypadku oleju napędowego -2,4 procent.

Więcej o:
Komentarze (31)
Będzie taniej na stacjach benzynowych. W hurcie już teraz olej napędowy jest najtańszy od września
Zaloguj się
 • 500_zl_na_kazde_dziecko

  Oceniono 13 razy 11

  Hurra, obniżą ceny o całe 2 grosze! Bezmiar szcześcia!

 • bugaboo

  Oceniono 17 razy 11

  Zawsze jak spadają ceny w hurcie to na stacjach ani drgną. Ale jak jest zapowiedź możliwych wzrostów cen samej ropy naftowej na świecie to stacje po minucie podnoszą ceny.

 • iarna

  Oceniono 8 razy 8

  A kilka dni temu było że "ceny paliw ostro w górę, a będzie jeszcze gorzej". I dalej jakieś tam plepleple o ruskich co "zrobili ustawkę z Iranem" a Saudowie mają się dołączyć. Was się nie da czytać, napierdzielacie jak babcia Chruścielwska w kolejce do ortopedy.

 • big.ot

  Oceniono 4 razy 4

  No jak to ? Przecież eksperci i analitycy bili na alarm, że "taniej nie będzie" ?

 • occam

  Oceniono 6 razy 4

  Jakimś cudem jak ceny na rynkach spadają, to "mamy tony zakupione po wyższej cenie", ale jak rosną, cena idzie w górę momentalnie. Wtedy paliwo kupione taniej po prostu wyparowuje. W końcu jest lotne...

 • glunek

  Oceniono 3 razy 3

  ten sam numer od lat jak żyję...najpierw OBNIŻKA o 5 GROSZY,a za kilka miesięcy PODWYŻKA o 20 GROSZY....

 • piotrossy

  Oceniono 5 razy 3

  Spodziewam się promocji paliw w niehandlowe niedziele. Za to ceny artykułów spożywczych na stacji będą wysokie.

 • morsik2

  Oceniono 2 razy 2

  "Oczywiście notowania ropy przekładają się na ceny paliw na rynku z opóźnieniem."
  Oczywiście nie działa to kiedy ropa drożeje, wtedy nie ma żadnych "opóźnień".

 • tay2

  Oceniono 4 razy 2

  Pamiętam jak ropa była po 140 dolarów... cena benzyny szła na 6 złotych (bylo chyba już 5.90)....
  Teraz ropa jest dwa razy tańsza ale benzyna nie kosztuje 3 złote...
  Kroją nas jak chcą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX