Największy w Polsce producent prądu zarobił grubo ponad 2,5 miliarda złotych. Akcje na giełdzie i tak poleciały w dół, bo to za mało

Rafał Hirsch
PGE Elektrownia Bełchatów , największa na świecie elektrownia węglowa.

PGE Elektrownia Bełchatów , największa na świecie elektrownia węglowa. (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Polska Grupa Energetyczna - największy w Polsce producent prądu rozczarował swoimi wynikami finansowymi za 2017 rok. Spółka podała, że zarobiła 2,64 miliarda złotych. Kurs akcji PGE na giełdzie spadł najniżej od roku, bo inwestorzy nastawiali się wcześniej na znacznie większe pieniądze.

Trend spadkowy PGE na giełdzie

Na początku wtorkowej sesji kurs akcji PGE spadł do poziomu 10,70 złotych, w tym momencie były one najtańsze od 26 stycznia 2017 roku. Potem nieco odbiły się w górę. Generalnie widać jednak, że od kilku miesięcy są w trendzie spadkowym i zysk za ubiegły rok tego trendu nie zmienił

Notowania akcji PGE na giełdzieNotowania akcji PGE na giełdzie wykres: mDM

Spadek notowań licząc tylko od początku lutego sprawił, że wartość rynkowa PGE zmalała w tym miesiącu o 2 miliardy złotych.

Wyniki poniżej oczekiwań

PGE szacuje, że zysk netto za ubiegły rok wyniósł 2,64 mld złotych. Analitycy giełdowi prognozowali wcześniej blisko 3,5 mld złotych zysku, rozczarowanie jest więc dość spore. Zysk operacyjny PGE za cały rok sięgnął 7,6 mld złotych, a tylko w ostatnim kwartale roku niecałe 1,5 miliarda. Spółka przyznaje, że to aż o 42 procent mniej niż rok temu.

Główny produkt PGE, czyli energia elektryczna, potaniał w ubiegłym roku o 2,1 procent. W 2017 udało się spółce uzyskać w hurcie średnią cenę sprzedaży na poziomie 164,4 złotych za megawatogodzinę. W 2016 roku średnia cena wynosiła 168 złotych.

Obawy analityków

Kilka dni temu analitycy z biura maklerskiego banku BZ WBK obniżyli rekomendację dla akcji PGE z „kupuj” do „trzymaj”. Wśród niekorzystnych wiadomości, które mają wpływ na wartość spółek energetycznych rekomendacja wymieniała m.in. „rosnące szanse na rozpoczęcie budowy elektrowni atomowej” i strategię ciepłownictwa PGE, która przewiduje duże wydatki inwestycyjne. 

Miesiąc temu PGE informowało, że spisze na straty majątek, który wcześniej w księgach rachunkowych spółki był wyceniany na ponad 800 milionów złotych. Chodzi o Elektrownię Szczecin i niektóre farmy wiatrowe, które zdaniem spółki straciły swoją wartość w wyniku „zmian otoczenia prawnego w zakresie systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii”. Spółka jednak zaznaczała wtedy, że odpisy od wartości aktywów nie będą uwzględnione w wyliczeniu zysku operacyjnego za 2017 rok. Na jego spadek musiały więc też wpłynąć inne czynniki.

Pełen raport finansowy PGE opublikuje 6 marca. Największym akcjonariuszem PGE jest Skarb Państwa – posiada w spółce 57,4 procent akcji.

Zobacz także
 • Xiaomi Mi A1 Fatalna wpadka Xiaomi. Firma zadała użytkownikom pytanie, a odpowiedź zupełnie ją zaskoczyła
 • Google Maps umożliwia udostępnianie pozycji To może być świetna zmiana w Google Maps. Znajomi i przyjaciele mogliby przestać się martwić
Komentarze (21)
PGE zarobiła ponad 2,5 mld złotych. Akcje na GPW w dół, rynek rozczarowany
Zaloguj się
 • rts44

  Oceniono 8 razy 4

  dojna zmiana i wszystko jasne!Wystarczy nie kraść

 • nazimno

  Oceniono 5 razy 3

  A skad wzial Pan, Panie Rafale Hirsch, te terminologie: "producent pradu"?

  Elektrownie bowiem: wytwarzaja energie elektryczna.

 • Pawel Zaw

  Oceniono 2 razy 2

  Zarobek powinien być na pokrycie kosztów i modernizacji ,a jak jeszcze zostaje to znaczy że ceny za prąd są za wysokie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX