Polski eksport wyraźnie osłabł w grudniu. Ale za cały 2017 mamy nadwyżkę. Pierwszą od ponad 20 lat

Rafał Hirsch
Raport NBP o wymianie gospodarczej z zagranicą to dwie osobne historie, które mocno się od siebie różnią. Jedna dotyczy tylko grudnia, a druga całego 2017 roku. W grudniu potężny deficyt, za to w skali całego roku pierwszą od ponad 20 lat nadwyżkę.

Dziura w grudniu

Deficyt w handlu zagranicznym w grudniu był największy od grudnia 2012 roku. Sięgnął 1,3 miliarda euro. Wziął się z zaskakująco słabych wyników polskiego eksportu. Urósł on w grudniu tylko o 2,1 procent. To najsłabszy wzrost od października 2016 roku. Jeszcze w listopadzie mieliśmy wzrost o blisko 15 procent.

Import tymczasem trzymał się świetnie i urósł o 11 procent. Mocny import w zestawieniu ze słabszym eksportem dał sporą dziurę w bilansie handlowym.

Pojawia się oczywiście pytanie o to, co się stało z eksportem? Pierwsze odpowiedzi ekonomistów wskazują na mniejszą liczbę dni roboczych w grudniu.

Tą samą przyczyną zresztą tłumaczy się słaby wzrost produkcji w grudniu, a eksportuje się przecież coś, co się wcześniej wyprodukowało. Na kalendarz, a także słabszy eksport w wykonaniu firm międzynarodowych wskazuje komentarz samego NBP

Fragment komentarza NBP na temat bilansu handlowego za grudzień 2017Fragment komentarza NBP na temat bilansu handlowego za grudzień 2017 źródło: NBP

Ale obok eksportu i importu towarów mamy jeszcze podobne dane dotyczące usług i tutaj tradycyjnie mamy sporą nadwyżkę, sięgającą w grudniu 1,6 mld euro. Tę nadwyżkę generują nam na przykład centra usług informatycznych, czy też księgowych zakładane w Polsce przez światowe korporacje, ale także na przykład firmy transportowe.

W grudniu w końcu też doczekaliśmy się większego transferu pieniędzy z Unii Europejskiej. Przelali nam 2,7 mld euro. Będzie z czego finansować inwestycje.

Zastrzyk z Brukseli powoduje, że generalnie w grudniu pomimo słabego eksportu więcej pieniędzy do Polski wpłynęło, niż z niej wypłynęło. Sumując wszystkie elementu rachunku bieżącego i kapitałowego w bilansie płatniczym dostajemy 1,5 mld euro na plusie.

Nadwyżka w całym 2017

W całym 2017 roku firmy z Polski sprzedały za granicą towary za 198 miliardów euro. To o 11,5 procent więcej niż w 2016. Import w tym czasie urósł o 13 procent, ale pozostał nieco mniejszy od eksportu. W efekcie w całym roku mieliśmy 498 mln euro nadwyżki handlowej.

Jeszcze bardziej efektownie zaprezentował się eksport usług, który urósł aż o 15,6 procent. Nadwyżka w handlu usługami sięgnęła prawie 18 miliardów euro, była więc wielokrotnie większa niż w przypadku handlu towarami. Dzięki usługom w 2017 mieliśmy nadwyżkę na całym rachunku obrotów bieżących z zagranicą. Pierwszy raz od 1995 roku. Wyniosła 346 mln EUR. W 2016 było 1,25 mld EUR deficytu.

Nadwyżka w wymianie z zagranicą oznacza, że jesteśmy krajem, który w tym momencie akumuluje kapitał. Serwis Spotdata prowadzony przez ekonomistę Ignacego Morawskiego tłumaczy, że nadwyżka zawsze jest związana z nadwyżką oszczędności nad inwestycjami.

O wzrost oszczędności łatwiej przy wyższych dochodach, a dochody w całej gospodarce są wyższe przy wysokim eksporcie towarów i usług. Z drugiej strony wysokie inwestycje najczęściej wiążą się z szybszym wzrostem importu, który nadwyżkę w handlu zagranicznym niweluje. W związku z tym, że inwestycje w 2017 roku rosły dość powoli, nie wydaliśmy na nie (jako cała gospodarka) wszystkich dochodów. W efekcie pojawiły się oszczędności, a co za tym idzie także nadwyżka w wymianie z zagranicą.

Więcej o:
Komentarze (30)
Polski eksport wyraźnie osłabł w grudniu. Ale za cały 2017 mamy nadwyżkę. Pierwszą od ponad 20 lat
Zaloguj się
 • alfalfa

  Oceniono 19 razy 7

  Jak mawia mój szwagier-wyborca PO: "zawsze jak rządzą to ma maja szczęście, gnoje" :P
  A.

 • chada

  Oceniono 2 razy 2

  Lemingi kwi kwi kwi....

 • jacekzwawy

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystko przez ten PiS!

 • ramzes_s

  Oceniono 6 razy 2

  To wszystko wina PiS że jest coraz lepiej , gdyby nie PiS latałbym Lufthansą a nie Lotem , jeździł bym DB a nie PKP , no i gdyby nie PiS , dziewczyny w Polsce miały by pociechę z emigrantów , ot tak na początek 7 tys sztuk , z czasem familie by sciągnęli , więc na sylwestra było by prawie jak w niemczech .... ech ten PiS ...

 • mazzinl890

  Oceniono 5 razy 1

  „Jeśli PiS utrzyma władzę, spadniemy do trzeciego, piekielnego kręgu nowej Europy. Rozhulana niestabilność, potęgujące zacofanie, coraz mniej praw, wyzysk, znój, szybki przyrost nierówności - taki będzie nasz świat poza Europą. (…) Mieszkaniec Berlina lub Amsterdamu będzie żył dostatnio i bez socjalnych zgryzot. A tobie, obywatelu z Warszawy bądź Krakowa, uganiającym się za pracą i walczącym o poczucie bezpieczeństwa, pozostanie smęt i zazdrość”

  [08.09.2017 Beylin dla GW]

 • rajqu

  Oceniono 5 razy 1

  Adaaaasiu cooooo mamy robic. Miala Polska bankrutowac a tymczasem jest coraz lepiej. Balcerowicz mowil ze nie ma pieniedzy. Co sie dzieje. Zeby bylo tak jak bylo

 • starszy-65

  0

  Po co takie matematyczne udowadnianie skoro wszyscy Polacy wiedzą, że grudniowy deficyt to wina Tuska i twardej opozycji.

 • mar.ooo

  0

  Logika gazety.pl

  W zeszlym roku import byl wyzszy niz eksport za to w 2017 eksport urosl o 11,5%, i przegonil import ktory urosl o 13%... serio? Jakbym tego nie policzyl to sie kropki nie chca polaczyc.

 • jag63

  Oceniono 2 razy 0

  BRAWO POLACY !

  A pisiory tak gnoiły i nadal gnoją te zachodnie montownie w Polsce, te niewolnicze centra usług wszelakich.
  Ale nadwyżką wypracowaną przez pracowitych Polaków, to pisie kundle się przechwalają.
  Żadnej w tym waszej zasługi.

  A popatrzcie jeszcze pisie czopki na wyniki ekonomiczne krajów sąsiednich.
  Bez ch..jowej dobrej zmiany maja jeszcze większe nadwyżki i wyższy wzrost pkb.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX