Złe sygnały dla światowej gospodarki. Aż 70 procent wpływowych finansistów spodziewa się recesji

Marcin Kaczmarczyk
Wall Street, 8 lutego 2018.

Wall Street, 8 lutego 2018. (Fot. Richard Drew / AP Photo)

Bank of America Merrill Lynch spytał 196 menedżerów funduszy inwestycyjnych, jak oceniają teraz sytuację na rynku. Nie jest wesoło. Wyraźna większość obawia się recesji w globalnej gospodarce.

Ankietowani przez Bank of America Merrill Lynch zarządzają ogromnymi pieniędzmi – w aktywach funduszy, za które odpowiadają jest aż 575 mld dol. Od tego więc, jak widzą i postrzegają gospodarczą rzeczywistość wiele zależy.

Eksperci: Nadchodzi recesja

Teraz – jak wynika z ankiety Bank of America Merrill Lynch – aż 70 proc. z nich uważa, że globalna gospodarka jest w fazie rozkwitu, która jest końcową fazą cyklu koniunkturalnego. Zaraz po niej rozpocznie się recesja – gospodarka zacznie się kurczyć.

Ostatni raz menedżerowie funduszy oceniali tak rzeczywistość w styczniu 2008 roku – osiem miesięcy przed bankructwem Lehman Brothers i początkiem wielkiego światowego kryzysu.

Ankietę przeprowadzono w drugim tygodniu lutego, kiedy na światowych giełdach doszło do poważnej wyprzedaży akcji.

Menedżerowie funduszy raportują również, że inwestorzy zaczęli unikać inwestowania w papiery, których wartość jest mocno powiązana z giełdowymi indeksami – obawiają się spadków. Oni sami spodziewają się wzrostu inflacji i błędów popełnianych w decyzjach najważniejszych banków centralnych świata – Fed i EBC.

Czytaj więcej: Spadki na giełdzie boleśnie uderzyły też w polskiego złota. Frank najdroższy od trzech miesięcy. 

Szef wielkiego funduszu chce już zarobić na spadkach

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Bank of America Merrill Lynch współgrają z postem, który w serwisie LinkedIn opublikował w poniedziałek miliarder Ray Dalio, znany inwestor i współzałożyciel największego teraz na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates.

On też uważa, że światowa gospodarka znajduje się pod koniec cyklu. A kluczowa myśl jego wpisu sprowadza się do opinii, że „rośnie ryzyko pojawienia się recesji w ciągu najbliższych 18-24 miesięcy”.

Bridgewater Associates przygotowuje się zresztą, do tego, by na nadchodzących, jej zdaniem, spadkach dużo zarobić. Firma poinformowała w piątek o zwiększeniu krótkich pozycji związanych między innymi z tak znanymi firmami jak Siemens, Adidas, Total, Banco Sandader i ING. Zarobi na nich, jeżeli faktycznie akcje tych spółek potanieją.

Ponad miliard dolarów ma już np. Bridgewater Associates w instrumentach pochodnych odwrotnie powiązanych z ceną Siemensa i drugie tyle w tych, które są odwrotnie powiązane z ceną koncernu surowcowego Total.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Cotygodniowe podsumowanie roku 7/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Zobacz także
 • Ursus W styczniu zarejestrowano tylko 23 nowe ciągniki Ursusa. Polska firma traci rynek?
 • Centrum Usług Biznesowych GSK IT w Poznaniu Polski eksport wyraźnie osłabł w grudniu. Ale za cały 2017 mamy nadwyżkę. Pierwszą od ponad 20 lat
Komentarze (56)
Aż 70 proc. wpływowych finansistów spodziewa się wkrótce recesji
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 18 razy 8

  To wiadomo od kilkudziesięciu lat. Wszystko modele matematyczne przewidują upadek obecnego systemu w latach 2019-2022. Po prostu nie da się dłużej ciągnąć na niespłacalnym długu. Inflacja rozsadzi budżety państw.

 • smieciposieci

  Oceniono 5 razy 5

  nie abym jakoś się na to cieszył ale chętnie zobaczę jak obecni włodarze poradzą sobie w nieco odmiennej rzeczywistości gospodarczej. a to że gospodarka zwolni to pewne, coś tam już w Biblii było o 7 latach tłustych i chudych

 • ja5569

  Oceniono 6 razy 4

  Kryzys (jesli przyjdzie) to przyjdzie niespodziewanie.
  Taki kryzys, ktorego sie spodziewaja, to nie przychodzi.

 • anty_jar

  Oceniono 3 razy 3

  Albo inaczej,
  Jak się nie da już doić na wzrostach, to trzeba spekulować na spadkach.

 • e_gregor2

  Oceniono 2 razy 2

  No cóż - nie trzeba być meteorologogiem, żeby po miesiacach bez deszczu (w naszym klimacie) powiedzieć że zbliżają się opady. Kiedyś będą, na pewno są coraz bliżej ;)

 • leonleonidas

  Oceniono 2 razy 2

  Jak ma przyjsc kryzys jak QE nadal dziala :-)))

  Tak dlugo jak bedzie QE bedzie party trwalo (na koszt podatnikow :-)) )

 • para_sucha

  Oceniono 10 razy 2

  Te wszystkie przepowiednie o upadku systemu to marzenia wszystkich kredytowców, uwiązali się na całe życie "kupując" te swoje klateczki i liczą na jakieś cuda. Otóż nic nie padnie, a wy będziecie zap*dalać w kieracie aż do spłaty, albo do zdechu.

 • kocurimysza

  Oceniono 1 raz 1

  JAK ZWYKLE Malo im CHCA Z LUDZI ZROBIC CALKOWITYCH NIEWOLNIKOW !!!!! JUZ NIMI SA , LECZ TERAZ CHCA WSZYSTKIEGO POZBAWIC !!!.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje