PKB rośnie nam o ponad 5 proc. GUS pokazał dane z gospodarki za czwarty kwartał 2017

Główny Urząd Statystyczny podał tak zwany szybki szacunek PKB za ostatni kwartał ubiegłego roku. Polska gospodarka urosła w nim o 5,1 proc.

Polska gospodarka pod koniec 2017 roku przyspieszyła - wzrost o 5,1 proc. rok do roku jest nieco lepszy niż w trzecim kwartale, kiedy wyniósł 4,9 proc.To też najlepsze dane od sześciu lat.

Z PKB jest dobrze, choć gospodarka nieco wytraciła impet

Dane są jednak lekko słabsze od oczekiwanych - eksperci spodziewali się ponad 5 proc., według ankiety ISB średnia tych oczekiwań wynosiła 5,2 proc., przy czym prognozy wahały się od 5,0 do 5,4 proc. Na przykład mBank liczył na 5,3 proc.

To ujęcie rok do roku, czyli porównanie z takim samym okresem rok wcześniej. Jeśli spojrzeć jednak na ujęcie kwartał do kwartału, to widać, że polska gospodarka nieco wytraciła tempo - w czwartym kwartale PKB wzrósł o 1,0 proc., w trzecim ten wzrost wynosił 1,2 proc.

Inwestycje wchodzą do gry

Szybki szacunek GUS to dane wstępne, nie znamy ich składowych. O tym, co najbardziej wpłynęło na ten wzrost dowiemy się więcej 28 lutego. Ale poznaliśmy już odczyt za cały 2017 rok i na jego podstawie można podejrzewać, że do gry na poważnie weszły inwestycje.

- Wstępne dane roczne potwierdzają, że zmieniła się: główną rolę odgrywają inwestycje, które wzrosły w 4q17 o prawie 12%. Konsumpcja prywatna prawdopodobnie rosła stabilnie, zwiększając się o ok. 5% r/r. Spodziewamy się także, że wzrost gospodarczy został wsparty przez rosnący eksport, który odzwierciedla wysoki popyt zagraniczny - piszą ekonomiści PKO BP w komentarzu.

+++

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (127)
PKB rośnie nam o ponad 5 proc. PKB rośnie nam o ponad 5 proc. GUS pokazał dane z gospodarki za czwarty kwartał 2017
Zaloguj się
 • egalite11

  Oceniono 12 razy 8

  Sprawa jest prosta to nie rząd ten czy inny ma w tym udział, TO FIRMY PRYWATNE I PRACOWNICY ZASUWAJĄ NA TEN WZROST. Rządy wszystkie po kolei a razem z rządem związki zawodowe są hamulcowymi. Chichot historii jest taki, że najlepszy czas dla przedsiębiorców był po ustawą Wilczka i Rakowskiego potem tylko ograniczenia i zakazy bo rządzi biurokracja. Morawiecki może się chwalić ale głównie tworzy nowe ograniczenia i przeszkody chociażby odwrócony VAT zabierający firmom szczególnie budowlanym środki obrotowe.

 • zintegrowany31

  Oceniono 15 razy 7

  Mnie nie interesuje PKB tylko podwyżka emerytury lub obniżka usług i towarów

 • kazek100

  Oceniono 26 razy 6

  Jeszcze podajcie, jak wzrost PKB jest w Niemczech, i to bez łamania Konstytucji oraz wprowadzania we wszystkich sądach jako prezesów znajomych ministra.

 • merkury-3

  Oceniono 4 razy 2

  Tylko cale PKB zabieraja globalisci ( amazony , wielkie sieci handlowe , google , itp ) dla malych i srednich nie ma nic

 • bl4z3n

  Oceniono 6 razy 2

  Jeśliby PiS rządził przy ładnej pogodzie, ludzie też tą ładną pogodę przypisaliby rządom PiSu,byliby mu za nią wdzięczni i głosowali na nich, póki świeci słońce. Z gospodarką jest podobnie. Jedyną zasługą PiS jest największy transfer społeczny od upadku komuny - 500 plus - co rozkręca popyt prywatny. Tą prostą prawidłowość zauważył już Henry Ford wiek temu - jeśli ludziom dobrze się płaci, to ludzie kupują produkty, które się im sprzedaje i na tym się zarabia. Pomoc społeczna nie jest wspieraniem leniwej biedoty, tylko dawaniem szans ludziom na rozwój i rozkręcaniem rynku konsumenta. Poprzednia w władza nie była w stanie tej prawdy dostrzec i w biednym robolstwie zostawionym na pastwę losu widziała wolność gospodarczą i dlatego przegrała z zamordyzmem z nutką redystrybucji dochodu.

 • lewacka.konserwa

  Oceniono 4 razy 2

  GUS zawyża wskaźniki.

 • f1909

  Oceniono 12 razy 2

  My tu sobie gadu gadu o upadającej gospodarce a reżym zatrzymał dzisiaj Władka ! -- Podobno pobił policjanta ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX