Taksówkarze i rolnicy też. Fiskus chce szczegółowych sprawozdań na temat rozliczeń VAT większości firm

Piotr Skwirowski
Niespełna dwa tygodnie mają mikroprzedsiębiorcy, by złożyć fiskusowi szczegółowy raport o swoich styczniowych rozliczeniach VAT. Nowy obowiązek obejmie większość firm, które działają w Polsce. Fiskus czeka na 1,6 mln sprawozdań. I duże pieniądze

Przed podatnikami ogromne wyzwanie. Zwłaszcza tymi najmniejszymi. Blisko 1,5 mln małych firm musi w lutym po raz pierwszy złożyć fiskusowi szczegółowy raport o swoich rozliczeniach VAT. Od tej pory będą to robić co miesiąc.

Wszystko to w związku z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Duże firmy składają go fiskusowi od początku lipca 2016 r., małe i średnie firmy od początku 2017 r. Teraz, z początkiem 2018 r., dołączają do nich mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób i osiągające do 2 mln euro obrotów, które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym firmy jednoosobowe.

Taksówkarze i rolnicy. Wszyscy czynni z JPK

Wielu przedsiębiorców ciągle jednak o nowym obowiązku nie wie. Inni zastanawiają się czy dotyczy on także ich. Stąd wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

- Podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu (VAT-12), zgodnie z przepisami o VAT - podobnie jak inni czynni podatnicy VAT - mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji zakupów i sprzedaży VAT i wysyłania jej jako JPK_VAT - poinformował w środę resort finansów. - JPK_VAT wysyłają też rolnicy, zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT - dodał.

Resort przypomina, że przedsiębiorcy składają JPK_VAT do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca. No chyba, że 25. dzień miesiąca wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy czas na wysłanie JPK upływa w pierwszym dniu roboczym po tym terminie. Tak jest w lutym. 25 lutego to niedziela, dlatego JPK należy złożyć do 26 lutego.

- W lutym po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy podatku VAT prześlą do administracji skarbowej JPK_VAT - nie ukrywa radości Ministerstwo Finansów.

Czytaj też: Eksperci ocenili polski system podatkowy. Nie pozostawili na nim suchej nitki

Fiskus zbada wszystkie raporty

Ministerstwo Finansów spodziewa się 1,6 mln raportów za styczeń. I tak ma być co miesiąc. Resort zapewnia przy tym, że wszystkie dane, które w formie JPK trafiają do bazy danych fiskusa, są dogłębnie badane. Jego zdaniem, JPK jest korzystne nie tylko dla urzędów skarbowych, ale też dla uczciwych przedsiębiorców, bo pozwala eliminować nieuczciwą konkurencję. Tych, którzy nie płacą podatków. - Dzięki temu wychwytujemy nieprawidłowości w rozliczeniach i oszustwa. Nie będzie miejsca dla szarej strefy w naszej gospodarce - zapewniał kilka dni temu wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marian Banaś.

Niejako w zamian za wywiązanie się przedsiębiorców z nowych obowiązków, Ministerstwo Finansów obiecuje im ograniczenie liczby tradycyjnych kontroli. Ich liczba spada zresztą od kilku lat. Za to, jak zapewnia resort finansów, rośnie ich skuteczność. Inaczej mówiąc, mimo mniejszej liczby kontroli, do budżetu państwa trafia z nich więcej pieniędzy. Dzięki JPK ma być jeszcze skuteczniej. - Dzięki zbieranym szczegółowym danym od podatników możemy lepiej planować kontrole i lepiej wybierać przedsiębiorców do kontroli - tłumaczy resort finansów.

Rusza kampania informacyjna

W związku z ogromną skalą operacji JPK-VAT resort finansów zaplanował wielką kampanię edukacyjno-informacyjną. Skarbówka już przeszkoliła kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców w zakresie składania. Wysyła też maile i smsy do przedsiębiorców z informacjami o tym, że muszą składać fiskusowi raporty na temat swoich rozliczeń VAT. Docelowo takich maili ma być 700 tys. Do tego 500 tys. smsów.

Resort zapowiedział też kampanię informacyjną w mediach tradycyjnych i w internecie. Na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem www.mf.gov.pl można znaleźć informatory o tym jak krok po kroku przygotować i złożyć raport JPK_VAT. Są tam też numery do specjalnej infolinii telefonicznej.

- W soboty 17 i 24 lutego, w urzędach skarbowych, w godzinach od 9 do 13, można będzie uzyskać pomoc urzędników przy składaniu JPK. Na taką pomoc taką pomoc można też będzie liczyć w zwykłych godzinach pracy urzędów w dniach od 14 do 23 lutego - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Darmowe aplikacje do wypełniania i składania JPK_VAT

W internecie, na stronie Ministerstwa Finansów, można też znaleźć bezpłatne aplikacje, które pomogą przedsiębiorcom sporządzić raport JPK_VAT i wysłać go do fiskusa.

Od 1 lutego każdy przedsiębiorca może pobrać aplikację e-mikrofirma. - To intuicyjna aplikacja ułatwiająca najmniejszym przedsiębiorcom wywiązywanie się z nowego obowiązku, w szczególności gdy nie korzystają z fachowej pomocy księgowej - reklamuje ją Ministerstwo Finansów.

E-mikrofirma umożliwia m.in. wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu, automatyczne utworzenie ewidencji VAT na podstawie wprowadzonych dokumentów czy dodanie sprzedaży paragonowej. - Dzięki niej podatnicy automatycznie wygenerują JPK_VAT (na bazie ewidencji VAT), wyślą go do Ministerstwa Finansów oraz pobiorą UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) - tłumaczy resort.

Powstaje pierwsze prywatne miasto. Bez władz, policji i podatków

Więcej o:
Komentarze (141)
Fiskus chce szczegółowych sprawozdań na temat rozliczeń VAT większości firm. Taksówkarzy i rolników też.
Zaloguj się
 • j_stalin

  Oceniono 58 razy 50

  wszystkie pomysły na uszczelnienie VAT, czyli odwrócony VAT w budowlance, JPK, pisiory odziedziczyły po PO. czy są oni w stanie SAMI WYMYŚLIĆ coś mądrego?

 • eti.gda

  Oceniono 33 razy 33

  "- Słyszałeś? Podobno Urząd Skarbowy będzie zlikwidowany!
  - Skąd wiesz?
  - Bo dostałem od nich pismo: OSTATNIE ostrzeżenie!"

 • mr.superlatywny

  Oceniono 36 razy 30

  "i czeka na wielkie pieniadze" No tak - wielkie pieniadze. 3-6 miesiecy, a potem "bum/benc!".
  Przestrasza, odstrasza, zdemotywuja. I wszystko uschnie. Typowe dla lewackich rzadów.
  Zobaczycie, zaniedlugo beda szykany z "wywozeniem" dewiz itp.
  A potem kolejki po towayr "luksusowe"....

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 17 razy 17

  DEBILOWATOŚĆ NIE ZNA granic! Jakie są koszty tych JPK, icvh wprowadzenia, sprawdzenia, prowadzenia państwa policyjnego? Jakich pieniędzy się spodziewają? Tysiące firm po latach kryzysów gdy padły z lat 2000-2005 padło, kolejne obowiązki i koszty nakłada się na te co przetrwały i na nowe. Kto ma głowę i chęć się tym zajmować? Najłatwiej firmę zlikwidować! Nikt się nie będzie dużej martwił, pójdzie do zwykłej pracy skoro mają przetrwać tylko duże firmy i korpo. BĘDZIE MNIEJ FIRM, mniej podatników, mniej zysków, mniej podatków, mniej wpywu podatków a większe koszty!
  WYOBRAŹCIE SOBIE NORMALNY KRAJ- takie UK:
  -nie wiedzą co to są kasy fiskalne, firma kupuje takie kasy jakie potrzebuje, nie musi mieć zapasowych fiskalnych ani ich serwisować, sprawdzać etc.
  - do obrotu rocznie w wysokości 82tys. funtów nie ma obowiązku w ogóle rejestrować się do VAT ani nie trzeba w ogóle prowadzić ewidencji VAT-masz mniej zawrotu głowy, kosztów, księgowości! Mała firma wystarczy że rozliczy się raz w roku!
  - VAT szybciej spływa do państwa od producentów, dużych sieci, hurtowników, dystrybutorów, dużych firm, małe sobie zarabiają, wszystko w cenach brutto, żadnego VAT nie odliczają, mniej kosztów kontroli, wszyscy śpią spokojnie!
  -kwota wolna od podatku jest taka, że państwo pozwala się ludziom rozwijać, pracować, wszystko się wszystkim opłaci byle pracowali i nie brali zasiłków-w Bolandii od stuleci nic się nikomu nie opłaca!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 21 razy 17

  Nie będzie miejsca dla szarej strefy w naszej gospodarce..Trochę mi się chce śmiać, bo jak ktoś mówi o szarej gospodarce to chyba nie ma o niej żadnego pojęcia...

 • yrec61

  Oceniono 14 razy 14

  Komu przeszkadzała wersja papierowa, komu przeszkadzało że potrafiłem poprowadzić dokumentację samodzielnie, że od kilkunastu lat coś działało bez częstych zmian. Skoro jpk vat ma być zgodny z deklaracją vat 7, to po co urzędowi skarbowemu identyczne dane z dwóch e-źródeł. Myślę, że będą tym zasypani, że nie dają sobie z tymi danymi rady.

 • spyderman2

  Oceniono 19 razy 11

  kolejny sposób aby wyeliminować uczciwe firmy, które na mają kasy na dodatkowe koszty wysyłki pliku (oprogramowanie lub usługi księgowej, ten programik bezpłatny jak wszystki w piss - do niczego sie nie nadaje). w zwolnione miejsce wejdą firmy pissich pociotków. układ zamkniety jak za komuny

 • gandalph

  Oceniono 10 razy 10

  A ja zawczasu wyrejestrowałem się z płatnika VAT i gitara!
  Swoją drogą, po raz kolejny się okaże, że góra urodziła mysz. Utrupią gospodarkę w imię walki z wiatrakami. 95% przekrętów by nie było, gdyby przepisy zostały uproszczone i podatki obniżone.

 • azarbazar

  Oceniono 9 razy 9

  nie mogli by się, ci wszyscy podatnicy jakoś zebrać, zorganizować, i ruszyć na urzędy skarbowe i gmach ministerstwa finansów ?
  z tych budynków powinno pozostać to co z Bastylii podczas rewolucji francuskiej,
  a urzędasów wybatożyć, tak jak to kiedyś ś,p Lepper zrobił z jednym komornikiem,
  czy ci ludzie w Polsce toi jedna niewolnicza masa, dająca się dymać na wszystkie sposobu ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX