Gazeta.pl Next >  Biznes >  Niespodziewany wzrost inflacji w USA wystraszył inwestorów. Tąpnięcie na giełdach

Niespodziewany wzrost inflacji w USA wystraszył inwestorów. Tąpnięcie na giełdach

14.02.2018 17:43
A A A
5.02.2018, maklerzy na nowojorskiej giełdzie NYSE.

5.02.2018, maklerzy na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Nie brakuje emocji na światowych giełdach. W środę inwestorów bardzo zaniepokoiły najnowsze dane o inflacji w USA. W styczniu okazała się większa niż się tego spodziewano.

Ceny konsumenckie w Stanach Zjednoczonych powiększyły się w styczniu o 0,5 proc. w porównaniu do grudnia – najwięcej od 5 miesięcy. Analitycy spodziewali się tutaj wzrostu na poziomie 0,3 proc.

Zaskoczeniem był też wzrost inflacji bazowej (tj. z wyłączeniem cen żywności i energii) – ta powiększyła się w styczniu o 0,3 proc., najbardziej od stycznia 2017 roku. Tutaj spodziewano się wzrostu o 0,2 proc.

Podrożało wiele podstawowych lub ważnych towarów i usług. Amerykanie muszą więcej płacić między innymi za paliwo, żywność, opiekę medyczną i nawet ubezpieczenie samochodu – to ostatnie podrożało średnio aż o 1,3 proc., najwięcej od 2001 roku.

W ujęciu rocznym – a więc w porównaniu do danych sprzed roku – ceny konsumenckie w USA powiększyły się o 2,1 proc.

Wyższa inflacja w USA spowodowała, że realnie pensje Amerykanów w styczniu były mniejsze o 0,2 proc. niż w grudniu. To być może miało też swój udział w tym, że – jak podano również w środę – sprzedaż detaliczna w USA zmniejszyła się w styczniu o 0,3 proc. – najwięcej od niemal roku.

Czytaj więcej: Aż 70 proc. wpływowych finansistów spodziewa się wkrótce recesji. 

Szybkie tąpnięcie na giełdach

Dane o inflacji w USA natychmiast wpłynęły na notowania na światowych giełdach. Amerykańskie rynki rozpoczęły dzień poniżej zamknięć z wtorku i później zaczęły mozolnie wspinać się w górę. A w Europie dane spowodowały gwałtowną, ale w sumie dość krótkotrwałą wyprzedaż. Widać to doskonale również na wykresie naszego indeksu WIG20.

Notowania indeksu WIG20Notowania indeksu WIG20 Investing.com

Inwestorów najnowsze dane o inflacji zaniepokoiły, ponieważ mocniejszy wzrost inflacji może spowodować szybszą i bardziej zdecydowaną reakcję Fed-u, amerykańskiego banku centralnego. Ten, by powstrzymać wzrost cen, musi podnieść stopy procentowe, a to w konsekwencji spowolni wzrost gospodarczy. I uderzy w wyniki spółek giełdowych, a to w końcu dla graczy giełdowych jest najważniejsze.

Jeszcze we wtorek spodziewano się, że Fed podniesie w tym roku stopy procentowe trzy razy. Teraz mówi się o czterech podwyżkach, z których pierwsza o 25 punktów bazowych nastąpi już na najbliższym posiedzeniu Fed w marcu.

Takiego zdania są między innymi ekonomiści z uznanych instytucji finansowych, takich jak: Barclays, Nomura, Natwest i Capital Economics.

Michael Pearce z Capital Economics w notce do klientów napisał, że na wiosnę inflacja bazowa w USA w ujęciu rocznym wzrośnie w okolice 2,5 proc. i jej trend wzrostowy utrzyma się dłużej. Wspomniane podwyżki stóp procentowych przez Fed wydają się nieuniknione.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Polecamy
Komentarze (13)
Niespodziewany wzrost inflacji w USA wystraszył inwestorów. Tąpnięcie na giełdach
Zaloguj się
 • Oceniono 6 razy 6

  Taaa...tąpnęło aą w Pciumiu było słychać:

  Dow Jones 24,864.45 +224.00 (+0.91%)
  S&P 500 2,696.26 +33.32 (+1.25%)
  Nasdaq 7,132.01 +118.50 (+1.69%)

 • popis_musi_odejsc

  Oceniono 9 razy 5

  amatorzy, dzisiaj giełda ma sie bardzo dobrze.
  Nie zaskakuje mnie brak wpisów tutaj, wiadomo, Polacy maja zero wiedzy, natomiast czuja sie znakomicie w polskim POPiSowskim szambie i wzajemnym opluwaniu sie.
  Nic dziwnego, ze w Pl jest tak jak jest.

 • mr.knox

  Oceniono 6 razy 4

  Jak zwykle nic nie pojmujacy Kaczmarczyk:)))) Czy jest tam ktos kto wogole sprawdzil dzisiejsze notowania i orientuje sue o co w tym “wszystkim” biega? Ale jak przystalo na lewicowego szmatlawca trzeba straszyc Ameryka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX