Gazeta.pl Next >  Biznes >  Sieć Piotr i Paweł wspomoże znana spółka inwestycyjna z GPW. Inwestor branżowy nadal poszukiwany

Sieć Piotr i Paweł wspomoże znana spółka inwestycyjna z GPW. Inwestor branżowy nadal poszukiwany

23.02.2018 07:38
A A A
Piotr i Paweł

Piotr i Paweł

Fundusze zarządzane przez TFI Capital Partners wspomogą finansowo sieć handlową Piotr i Paweł. Ułatwi to wejście do niej nadal poszukiwanego inwestora strategicznego.

Plotki, że sieć Piotr i Paweł ma problemy krążą po rynku co najmniej od końca ubiegłego roku. Klienci na jej profilu facebookowym narzekali np. na braki w niektórych sklepach. Sieć przepraszała i wyjaśniała, że to incydentalne przypadki. Rozwiązano też problem z opóźnieniami w płatnościach dla dostawców, które ponoć pojawiały się jesienią.

Wszystkie te nie do końca sprawdzone informacje wpisywały się w ogólny obraz polskiego rynku handlu detalicznego, gdzie między innymi przez potężną ekspansję dyskontów i rozwój sieci supermarketów proximity (znajdujących się możliwie blisko miejsca zamieszkania potencjalnych klientów) panuje mordercza konkurencja.

Piotr i Paweł z problemami

Z początkiem lutego w krótkim komentarzu zarząd Piotra i Pawła przyznał, że poszukuje inwestora, „który zapewni dalszy rozwój firmy na konkurencyjnym rynku handlowym”. Dodano, że w najbliższym czasie zostanie dokonany wybór inwestora – chętnych ponoć nie brakuje, analizują dokumenty firmy.

Czytaj więcej: Piotr i Paweł ma szybko znaleźć inwestora. Przedstawiciel sieci komentuje pogłoski o problemach. 

Spółka przyznała też, że był złożony wniosek o upadłość sanacyjną, 8 lutego, ale 14 lutego został wycofany. - Powodem takiej decyzji zarządu była plotka rynkowa, że jeden z konkurentów chce złożyć wniosek o upadłość – mówił dla serwisu Next.pl Robert Krzak, członek rady nadzorczej Piotra i Pawła.

Inwestor finansowy

Teraz dowiedzieliśmy się, że przed inwestorem branżowym w spółce pojawił się finansowy. Piotr i Paweł podpisał umowa inwestycyjną z TFI Capital Partners, które należy do notowanej na GPW spółki Capital Partners. Zainwestowała ona wcześniej między innymi w Grupę Kapitałową Bać-Pol, w skład której wchodzą np. sieci Spar i Słoneczko.

Piotr i Paweł nie jest spółką giełdową, nie musiał więc podawać informacji o wartości tej umowy, ani jej warunkach. Wiemy więc tylko, że fundusze zarządzane przez TFI Capital Partners wspomogą sieć finansowo.

- Niespodziewane w branży ograniczenie przez ubezpieczycieli limitów na transakcje między sieciami handlowymi a dostawcami w naturalny sposób zwiększyło zapotrzebowanie na kapitał obrotowy także w naszym przypadku oraz wymusiło rozpoczęcie prac nad zwiększeniem efektywności operacyjnej. Dlatego jestem przekonany, że pozyskanie kompleksowego wsparcia ze strony TFI Capital Partners jest kolejnym kamieniem milowym w historii naszego rozwoju - powiedział Piotr Woś, jeden z właścicieli sieci Piotr i Paweł, cytowany w komunikacie.

Inwestor branżowy nadal poszukiwany

Z pewnością ten ruch ułatwi działalność sieci i pozyskanie inwestora branżowego. - Wsparcie finansowe ze strony TFI Capital Partners oraz know-how Grupy Capital Partners stabilizują sytuację sieci Piotr i Paweł, a wejście TFI Capital Partners w strukturę własnościową daje komfort optymalnego przeprowadzenia transakcji z jednym z rozważanych inwestorów branżowych, dla których sieć ta jest atrakcyjnym aktywem – dodał, również cytowany w komunikacie prasowym, prezes TFI Capital Adam Chełchowski.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Polecamy
  • Emmanuel Macron Macron chce wprowadzić ograniczenia w kupnie ziemi przez obcokrajowców. Burzę wywołał duży inwestor z Chin
  • Sklepy nie pozwalają robić zdjęć cen. UOKiK prosi o wyjaśnienia Sklepy nie pozwalają robić zdjęć cen produktów. UOKiK chce wyjaśnień od dużych sieci
Komentarze (46)
Sieć Piotr i Paweł wspomoże znana spółka inwestycyjna z GPW. Inwestor branżowy nadal poszukiwany
Zaloguj się
 • robert_live

  Oceniono 16 razy 10

  Tak, pazerność położy PiP na łopatki. Trzeba łyżeczką Panie Piotrze i Panie Pawle a nie chochlą. I patrzeć na otoczenie biznesowe zamiast zadufania, że ludzie nadal będą wam płacić zawyżone ceny. Alma już się przekonała o tym.

 • asperamanka

  Oceniono 11 razy 7

  Magiczne słowa w handlu to „rotacja zapasów” i „rotacja należności”, czyli po ilu dniach od dostawy schodzi towar i po ilu dniach od dostawy trzeba za niego zapłacić dostawcy. Jeźeli rotacja zapasów jest krótsza niż rotacja należności, to żyjemy, bo działalność finansują dostawcy, a narzut ma nam pokryć koszty działania i dać zysk. W przeciwnym wypadku potrzebujemy kapitału obrotowego, a narzut musi pokryć dodatkowo koszt tego kapitału.

  I tu jest pies pogrzebany, bo np. Biedronka ma rotację zapasów trzy razy krótszą niż rotacja naleznosci, i może pracować na minimalnych marżach, a i tak zarabiać krocie, przyciągając kolejnych klientów. W Almie, która takie dane musiała publikować jako spółka giełdowa, było odwrotnie, i firma poszła się kochać. W PiP tych danych nie znamy, ale jest zapewne podobnie. Capital Partners mogą im dać niezbędny kapitał obrotowy, ale to i tak na dłuższą metę nie pomoże, bo dziś następuje zmiana modelu handlu i nawet duże supermarkety typu Tesco czy Carrefour cienko przędą, a rosną właśnie mniejsze formaty mające sklepy na osiedlach typu Dino.

  Podsumowując, ten zastrzyk kapitału nie pomoże bez radykalnej zmiany formatu. PiP musi pójść albo w kierunku dyskontu na powierzchniach rzędu 1 tys. m2, albo w delikatesy na powierzchniach rzędu 200 m2, albo utrzymując obecny model biznesu, czyli duże sklepy w centrach handlowych, po prostu padną, bo z supermarketami pozycjonując się nadal jako „delikatesy tańsze niż myślisz” żadnych szans nie mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane