Za polską płacę minimalną można kupić więcej niż za grecką, czy portugalską. Najnowsze dane Eurostatu

Rafał Hirsch
Płaca minimalna w Polsce w tym roku jest najwyższa wśród wszystkich państw Europy Środkowej za wyjątkiem Słowenii. Uwzględniając tak zwany parytet siły nabywczej można za nią kupić więcej niż za płacę minimalną w Grecji i Portugalii. Ale nadal znacznie mniej niż w Niemczech.

Eurostat porównał płace minimalne we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że jesteśmy bardzo daleko za krajami najbogatszymi, ale w naszej części Europy jesteśmy pod tym względem liderem

Płaca minimalna w krajach Unii Europejskiej w 2018 rokuPłaca minimalna w krajach Unii Europejskiej w 2018 roku źródło: Eurostat

Polska płaca minimalna w 2018 to 2100 złotych, czyli blisko 503 euro. O trzy euro wyprzedzamy więc Estonię, Czechów o 25 euro, a Węgrów o 58 euro. Nasza płaca minimalna jest też blisko dwa razy większa niż ta w Bułgarii. Z kolei w Danii, we Włoszech, na Cyprze, a także w Austrii, Finlandii i Szwecji płacy minimalnej w ogóle nie ma. 

Z drugiej strony Holandia i Belgia mają płacę minimalną na poziomie trzy razy wyższym, a Luksemburg 4 razy wyższym. 

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja, kiedy zamiast nominalnej płacy minimalnej porównamy ich siłę nabywczą. Zwykle w krajach o niższych płacach także ceny w sklepach są niższe, więc od strony tego co możemy kupić za płace minimalną porównanie między najbogatszymi i najuboższymi krajami jest mniej drastyczne.

W tym ujęciu płaca minimalna w Polsce jest większa niż w Portugalii i Grecji. Do hiszpańskiej brakuje tylko 41 euro. Niemiecka jest wyższa od polskiej o 62 procent, a nie o 198 procent jak przy porównaniu nominalnym.

Płaca minimalna w euro, wg parytetu siły nabywczejPłaca minimalna w euro, wg parytetu siły nabywczej dane: Eurostat

Swoją drogą w naszym przypadku w tego typu zestawieniach istotny jest też kurs po jakim przelicza się złote na euro. Gdyby notowania euro spadły w Polsce do poziomu 4 złotych to wtedy automatycznie nasza płaca minimalna według parytetu siły nabywczej zrównałaby się z hiszpańską.

Aby w ten sposób dogonić Niemców, euro musiałoby kosztować 2,58 PLN. W ten sposób więc niestety ich nie dogonimy. Euro dziś kosztuje 4,17 złotych.

Więcej o:
Komentarze (141)
Za polską płacę minimalną można kupić więcej niż za grecką, czy portugalską. Najnowsze dane Eurostatu
Zaloguj się
 • krakowiak333

  Oceniono 27 razy 15

  precyzując: Polak pracujący za płacę minimalną ma do dyspozycji na utrzymanie nie 503 euro ale 368 euro, bo otrzymuje "na rękę" i wydaje w sklepie nie to, co ma na umowie "brutto", ale kwotę pomniejszoną o składki i podatek, czyli netto.

  Czyżby Pan Autor tego nie wiedział? Albo uznał to za nieistotny szczegół? A przecież wysokość składek i podatków w różnych krajach jest różna i tym samym różnica między brutto i netto też.

 • piotre1987

  Oceniono 17 razy 9

  No parytet dotyczy tylko dóbr produkowanych na miejscu cały import siła nabywcza taka sama, więc elektronika auta chemia jest w takich samych cenach a nawet nizsza jest na zachodzie, więc takie ściemnianie jak to u nas jest super można sobie w buty włożyć, jest bieda że az piszczy a że ludzi kombinuja sami wszystko robią, ogródki uprawiaja na zachód wyjeżdżają to jakoś moż a zyc, ale nie za naszą minimalna gdzie wynajęcie kawalerki w przeciętnym mieście z mediami to 1000 zł zostaje 450 na życie i tyle w temacie.

 • fackir

  Oceniono 5 razy 5

  w Grecji czy Portugalii nie trzeba kupować grubych ciepłych ubrań i wydawać fortuny na ogrzanie mieszkania...

 • Dawidezzo Mezzo

  Oceniono 5 razy 5

  Oto dowód, że zrobili z nas dziadów, proszę przeczytać a wnioski nasuną się same:

  "Europejska Karta Społeczna - Podstawowy dokument Rady Europy, dotyczący praw społeczno-ekonomicznych obywateli otwarty do podpisu 18 października 1961 r. w Turynie. Obowiązuje od 1965 r. Zapewnia prawa oraz wolności obywatelskie i polityczne bez dyskryminacji ze względu na rasę, kolor i płeć, religię, poglądy polityczne, pochodzenie narodowe lub społeczne. Karta gwarantuje szereg praw i wolności dotyczących sfery społecznej. Polska ratyfikowała kartę 10 czerwca 1997 r.

  Spośród wymienionych zagadnień Polska nie ratyfikowała zobowiązania w zakresie zapewnienia pracownikom wynagrodzenia zapewniającego godziwy poziom życia, pozostałe ustalenia nas wiążą (por. Dz. U. z 1999 r. Nr 8, poz. 67). Podpisanie tego punktu zobowiązałoby Polskę do określenia minimalnego wynagrodzenia za pełnoetatową pracę na poziomie 66% średniej płacy w kraju. Zobowiązałoby również Państwo Polskie do pomocy socjalnej, zapewniającej minimalny poziom wynagrodzenia w celu zapewnienia "godnego życia".

  Czy 2100 brutto to 66% płacy minimalnej? Nie. Kraj białych murzynów.

 • krakowiak333

  Oceniono 7 razy 5

  Autor tego porównania zrobił jeden bardzo ważny błąd: wziął pod uwagę wynagdodzenie brutto a nie netto. A przecież podatki i obowiązkowe składki w Polsce to ponad 25% wynagrodzenia, tak że do dyspozycji pracownika pozostaje jedynie 1530 zł. W innych krajach wysokość podatków i składek jest inna więc i różnica międzi brutto i netto inna.

  W ten sposób całe te wypociny Pana Hirsha są nic niewarte bo nic konkretnego o sile nabywczej najniższego krajowego wynagrodzenia nie mówią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX