Gazeta.pl Next >  Biznes >  Kim Dzong Un traci grunt pod nogami. Chiny mocno uderzyły w gospodarkę Korei Północnej

Kim Dzong Un traci grunt pod nogami. Chiny mocno uderzyły w gospodarkę Korei Północnej

23.02.2018 15:35
A A A
Parada wojskowa w Pjongjangu

Parada wojskowa w Pjongjangu

Chiński urząd celny podał w piątek, że w styczniu wymiana handlowa pomiędzy Chinami a Koreą Północną spadła do najniższego poziomu od czerwca 2014 roku.

Najnowsze dane o handlu chińsko-północnokoreańskim wyraźnie sugerują, że Pekin  popiera sankcje nałożone na swojego sąsiada przez ONZ za rozwój broni atomowej.

Wartość wymiany handlowej pomiędzy Państwem Środka a reżimem Kima wyniosła w styczniu 251,97 mln dol. i była aż o 52 proc. mniejsza niż przed rokiem i aż o 31 proc. mniejsza niż w grudniu ubiegłego roku.

W ubiegłym miesiącu Chińczycy wysłali za granicę z Koreą Północną towary o wartości 168,88 mln dolarów, w grudniu ich wartość sięgnęła 257,73 mln dol. Mocno maleje też import północnokoreańskich towarów do Chin.

Czytaj więcej: Najwięcej zarabiamy na handlu z Niemcami. Inaczej jest w wypadku Chin

Nie ma jeszcze precyzyjnych danych mówiących o strukturze  wymiany handlowej. Ale sądząc po skali jej redukcji, można przypuszczać, że spadek dotknął również paliwa niezbędne dla reżimu Kima.

Informacje o wymianie handlowej pomiędzy Chinami i Koreą Północną pojawiły się tuż przed planowanym przez administrację Białego Domu ogłoszeniem kolejnego pakietu sankcji przeciw Korei Północnej.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Korea Północna masowo podrabia amerykańskie dolary

Polecamy
Komentarze (35)
Kim Dzong Un traci grunt pod nogami. Chiny mocno uderzyły w gospodarkę Korei Północnej
Zaloguj się
  • tygrysio_misio

    Oceniono 16 razy 14

    Za takimi sankcjami zawsze idą dramaty zwykłych ludzi. Koreańczycy z północy już są średnio 10cm mniejsi od tych z południa z powodu niedożywienia. Teraz zaczną umierać z głodu. Dowiemy się o tym za kilkadziesiąt lat po upadku reżimu jak ktoś na "zachodzie" wypromuje dokumenty ze staruszkami opowiadajacymi ckliwe historie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane