Zakaz handlu nie musi oznaczać nudy. Koleje Śląskie oferują darmowe przejazdy w niedziele objęte ustawą

Robert Kędzierski
Zakaz handlu, który zacznie obowiązywać w marcu, sprawi, że część osób będzie poszukiwać innej formy aktywności niż wizyta w centrum handlowym. Koleje Śląskie mają dla nich ciekawą propozycję.

Od 11 marca Koleje Śląskie wprowadzają nową ofertęRodzinne Niedziele umożliwią znacznie tańsze podróżowanie pociągiem. Dla rodziców lub opiekunów dziecka do 16 roku życia będą one bezpłatne.  Bilet musi posiadać jedynie podopieczny. 

Z promocji będzie można skorzystać w każdą pierwsza niedzielę miesiąca objętą zakazem handlu. W tym roku będzie to 11, 1 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia. 

Na skutek ustawy o ograniczeniu handlu w każdym miesiącu zakazem objętych będzie od dwóch do nawet czterech niedziel w miesiącu. 

Niedziele z zakazem handluNiedziele z zakazem handlu gazeta.pl

Ofertą objęte są wszystkie pociągi z wyłączeniem odcinka transgranicznego Chałupki – Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane oraz pociągów specjalnych. 

Na wycieczkę zamiast do galerii

Koleje Śląskie przekonują, że obniżony koszt podróży pozwoli ciekawie spędzić czas. Za pośrednictwem Kolei Śląskich można wybrać się na wyprawę w góry (np. do Wisły albo Żywca), pozwiedzać Cieszyn czy wybrać się na rowerową podróż Leśną Rajzą.

Czytaj też: Tak się zmienia polska kolej. Pociągi coraz nowocześniejsze. 

Połączenia Kolei obejmują Katowice, Gliwice, Częstochowę, Bielsko-Białą, Sosnowiec, Żywiec, Cieszyn, Rybnik, Racibórz, Oświęcim czy Tarnowskie Góry i Zakopane. 

Zakaz handlu pobudzi rynek?

Całkiem możliwe, że ograniczenia w działaniu sklepów i galerii handlowych skłonią inne firmy i instytucje do działania. Tym bardziej, że zakaz będzie się rozszerzał. W 2019 roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 roku sklepy będą zamknięte w niemal wszystkie niedziele w roku. Za złamanie zakazu przedsiębiorcy grozi kara grzywny - od 1000 do 100 tys. zł.

mapa.polskaniezwykla.plmapa.polskaniezwykla.pl mapa.polskaniezwykla.pl

W poszukiwaniu miejsc, które można odwiedzić w niedziele pomocne mogą być wyszukiwarki takie jak Polska Niezwykła. Pozwala ona odnaleźć zabytki, ciekawe miejsca dla aktywnych lub zainteresowanych przyrodą. 

Coraz chętniej podróżujemy koleją

Według raportu, który opublikował Urząd Transportu Kolejowego w 2017 roku kolej przewiozła 303,6 mln osób. To najlepszy wynik od 15 lat, wyższy o ok. 4 proc. od zeszłorocznego. 

***

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (44)
Zakaz handlu nie musi oznaczać nudy. Koleje Śląskie oferują darmowe przejazdy w niedziele objęte ustawą
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 19 razy 15

  Stanowczo protestuję, dlaczego kolejarze muszą tyrać kiedy handlowcy mają ustawowo wolne dni od pracy? Pisiorstwo rządzi i dzieli ... głównie polskich obywateli.

 • justas32

  Oceniono 19 razy 13

  Czy nie powinno się wprowadzić ustawowo zakazu poruszania w niedziele dla osób nie wybierających się do kościoła ? Po mszach można by w kościele kupować odpowiednie winietki upoważniające do poruszania się w tym dniu ...

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 15 razy 11

  Kogos naprawde poj.ebalo czy wy myslicie ze ludzie nie jezdza na wycieczki nie chodza do kina teatru nie spedzaja czasu z rodzina bo ...................... musza isc do marketu/galeri po zakupy? albo ze w niedziele kasjerka z marketu pracuje? idac tym tokiem rozumowania to pracownicy teatru nie chodza do kina bo w niedziele pracuja w teatrze a pracownicy kina nie chodza do teatru.
  Mnie stac i mam duzo czasu ale na wycieczki nie jezdze bo nie lubie nie podnieca mnie tez kino i teatr do kawiarni/resteuracji nie chodze odkad jest zakaz palenia do kosciola nie chodze i nie pojde chocby to byla jedyna rozrywka.
  No i ta ustawa jest dziurawa trzeba ja uzupelnic o to ze pracownicy marketow nie moga zawierac zwiazku z pracownikami "firm" czynnych w niedziele bo to im uniemozliwia spedzenie wspolnej niedzieli dzieci z takich zwiazkow tez nie moglyby pracowac w niedziele ba nalezy zamknac wszystkie zaoczne szkoly bo te nauczaja glownie w niedziele co uniemozliwia spedzenie czasu z rodzina.
  I na koniec czym sie rozni wtorek wolny od pracy od niedzieli wolnej od pracy? co we wtorki kina teatry itp sa nieczynne?

 • rlnd

  Oceniono 7 razy 7

  Chwila, chwila. A kolejarze nie maja prawa do odpoczynku w niedzielę?

 • kloma

  Oceniono 5 razy 5

  Sprzedaż biletów to przecież handel. Powinno być bezwzględnie zabronione. Restauracje zamknąć Odpusty przenieść na dzień roboczy...

 • zerozer52

  Oceniono 5 razy 5

  Kolejarz nie ma prawa do wolnej niedzieli?

 • krzywelustro

  Oceniono 4 razy 4

  Pewnie w każdym takim pociągu będzie kaplica, obecność podróżnych na mszy i godziwa cołaska na tacę obowiązkowa.

 • mkk3a

  Oceniono 4 razy 4

  No i co? pojade niby na taką jednodniową wycieczkę i nawet nie bede miał okazji kupić sobie głupiej wody do picia po drodze, bo wszystko zamkniete. Tylko nie mówcie, ze zapasy wody (np. 2 albo 3 litry na upalny dzień) mam zabrać ze sobą i nosić to cały dzien. Nie wstąpie nawet do sklepu po batonik do przegryzienia, słodką bułkę, jabłko na drogę - no po prostu nic. Więc zamknięte sklepy sprawiają, że takie 1-dniowe wyjazdy w taki dzień są dużo trudniejsze do zorganizowania.

 • tokraj17

  Oceniono 4 razy 4

  "Zakaz handlu pobudzi rynek"-czyli jednym osobom załatwiono wolną niedzielę ,a drugim pracę przy obsłudze tychże .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX