JPK, czyli wielka operacja podatkowa Ministerstwa Finansów za nami. Efekt? Jesteśmy lepsi niż Czesi

Piotr Skwirowski
Nawet przeszło 100 tys. firm nie złożyło na czas fiskusowi raportów o swoich rozliczeniach VAT w styczniu. Mimo to Ministerstwo Finansów jest zadowolone z wyników akcji. Następna już w marcu.

- Dziękuję przedsiębiorcom za dyscyplinę i złożenie dokumentu w terminie. Od tego roku wszystkie firmy, także mikro, przesyłają JPK_VAT. To bardzo ważny etap reformy systemu podatkowego. Analiza przesłanych plików przyczyni się zarówno do zmniejszenia liczby fizycznych kontroli, zapewnienia uczciwej konkurencji jak i dalszego uszczelnienia w zakresie VAT. Możliwy też będzie stały elektroniczny kontakt administracji z przedsiębiorcami – skomentowała wyniki akcji minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Małe firmy mają za sobą pierwszą wysyłkę JPK_VAT

Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT, czyli JPK_VAT, to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, ułatwiającym i standaryzującym przetwarzanie danych.

Duże firmy składają JPK_VAT fiskusowi od początku lipca 2016 r., małe i średnie firmy od początku 2017 r. Teraz, z początkiem 2018 r., dołączyli do nich mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób i osiągające do 2 mln euro obrotów, które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym firmy jednoosobowe. Termin złożenia JPK_VAT za styczeń upłynął w poniedziałek, 26 lutego. Do tego dnia po raz pierwszy dokument taki składali najmniejsi przedsiębiorcy, czyli blisko 1,5 mln firm.

- Pierwsze szacunki Ministerstwa Finansów wskazują, że z obowiązku przesyłania JPK_VAT w terminie wywiązało się 93-95 proc. firm – poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. - Część przedsiębiorców korygowała dokument lub ze względu na rozmiar składała ich więcej - dodało.

Taki wynik oznacza, że w terminie JPK_VAT nie złożyło od 75 do 105 tys. firm.

Resort finansów się cieszy, jesteśmy lepsi niż Czesi

Ale Ministerstwo Finansów i tak jest zadowolone.

- Polscy przedsiębiorcy poradzili sobie lepiej z tym zadaniem niż np. Czesi, gdzie za pierwszym razem dokumentów nie przesłało ponad 16 proc. firm – ocenił Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Jego zdaniem duże znaczenie miała tutaj wielomiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna jaką prowadziły wspólnie Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa.

Kary to ostateczność

W odpowiedzi na pytania Next.gazeta.pl Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że, że zgodnie z przepisami JPK_VAT ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. - Każda taka sytuacja musi być przy tym rozpatrywana indywidualnie i nie ma tu automatyzmu, który w każdym przypadku nakazywałby wymierzenie kary - poinformowało nas Ministerstwo Finansów.

Przypomniało, że jeśli podatnikowi zdarzy się przesłać JPK_VAT po terminie, może - równocześnie z przekazaniem takiego pliku - złożyć w urzędzie skarbowym tzw. czynny żal. To nic innego jak pisemne wyjaśnienie przyczyn opóźnienia.

Na razie resort finansów raczej nie będzie karał podatników za spóźnienia. Przygotowanie JPK_VAT to dla wielu małych firm poważny kłopot. Część z nich musi zapłacić za to księgowemu lub biuru rachunkowemu.

- W kolejnych tygodniach KAS będzie skupiała się głównie na edukacji w zakresie JPK. Będziemy pomagać i wyjaśniać – zapowiedziało we wtorek Ministerstwo Finansów. - Na razie kary będą ostatecznością – zapewniło.

Teraz JPK już co miesiąc

Zła wiadomość dla małych firm jest taka, że od tej pory JPK_VAT, będzie już dla nich stałym comiesięcznym obowiązkiem. Tak zresztą jak jest już z nim dla większych firm.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy składają JPK_VAT do 25 dnia miesiąca po zakończeniu danego miesiąca. No chyba, że 25 dzień miesiąca wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy czas na wysłanie JPK upływa w pierwszym dniu roboczym po tym terminie. Tak będzie w marcu. 25 dzień tego miesiąca wypada w niedzielę, dlatego JPK_VAT za luty firmy będą składać do 26 marca.

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (63)
JPK. Całkiem sporo firm nie złożyło na czas fiskusowi raportów VAT. Ministerstwo Finansów: "Kary to ostateczność"
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 26 razy 16

  Teraz kolej na kościół - zamiast spowiedzi mogliby stworzyć platformę do przesyłania pliku jpk_grzech.

 • pe_ro

  Oceniono 4 razy 4

  Małe firmy mogły rozliczać się z fiskusem raz na kwartał. Teraz gdy co miesiąc muszą zaksięgować dokumenty aby uzyskać JPK takiej możliwości praktycznie zostali pozbawieni. Minie wiele miesięcy a być może lat zanim ktoś w MF się ocknie i powie: "o ja głupia ci..pa - co ja zrobiłem..".

 • hopsiupbec

  Oceniono 4 razy 4

  "Polscy przedsiębiorcy poradzili sobie lepiej z tym zadaniem niż np. Czesi, gdzie za pierwszym razem dokumentów nie przesłało ponad 16 proc. firm – ocenił Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej."

  Ale Czesi mają więcej oleju niż polscy politycy. Nie płacą haraczu na mafię wyznaniową, przyciągają więcej przemysłu do siebie niż my.

 • dublet

  Oceniono 4 razy 4

  Jesteśmy również lepsi od innych 190 krajów, gdzie JPK nie ma i nie będzie!

 • japiota

  Oceniono 6 razy 4

  Tak tak - firmy są zamykane bo nie stać ich na JPK. Dużo bzdur czytałem ale ta bije tamte na głowę.
  JPK to de facto rejestr VAT który do tej pory był przez te firmy przygotowywany żeby zrobić deklarację VAT - i co nagle się stało oprócz tego że ten rejestr trzeba wysłać do urzędu ???
  Jeżeli wysyła się JPK to powinno się zlikwidować te wszystkie śmieszne deklaracje powielające tylko informacje z JPK

 • campsis

  Oceniono 6 razy 4

  Nie złożyli, ponieważ nie dano im takiej możliwości. Dotyczy to użytkowników systemu OS X. Program do generowania pliku udostępniony przez ministerstwo, działa jedynie na Windows. Każda firma stara się jak może, aby ich klienci w łatwy sposób mogli zapłacić, czy wykonać jakieś operacje, ministerstwo natomiast straszy karami za sytuacje które samo prowokuje.

 • bigslav007

  Oceniono 5 razy 3

  Do Czechow to PiSiakom bardzo daleko- 2 glowne powody: maja dystans do siebie jako nacji i nie sa sparalizowani przez XIX wieczna forma katolicyzmy....PiSiaki to grupa z glebokimi problemami psychologicznymi i zachowawczymi...krotko mowiac, wyslac ich na Sahare to w 4 lata piachu zabraknie! Ha,Ha,Ha....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX