To już pewne. W tym miejscu powstanie miasto przyszłości. Inwestycja warta miliardy

Arabia Saudyjska i Egipt utworzyły wspólny fundusz o wartości 10 mld dolarów, który pozwoli zbudować miasto przyszłości. Obejmie ono ponad 1000 kilometrów kwadratowych w południowej części półwyspu Synaj.

Umowę podpisano podczas pierwszej zagranicznej podróży księcia Mohammeda bin Salmana po tym, jak w zeszłym roku został on następcą tronu i rozpoczął kampanię antykorupcyjną. W jej efekcie której gros saudyjskich arystokratów i biznesmenów znalazło się w aresztach domowych. Umowa inwestycyjna ustanawia strategiczne partnerstwo pomiędzy najbogatszym i najludniejszym krajem Bliskiego Wschodu.

Jeden z urzędników poinformował, że saudyjską część nowego funduszu stanowić będzie gotówka na wsparcie rozwoju egipskiej części Neom. To przedstawiony przez Mohammeda bin Salmana w plan budowy nowoczesnej metropolii, który jest częścią szerszego planu uniezależnienia się Arabii Saudyjskiej od dochodów z eksportu ropy

NeomNeom fot. http://discoverneom.com/

Neom ma powstać nad Morzem Czerwonym, częściowo na terenie Arabii Saudyjskiej, częściowo w Egipcie i Jordanii. Jego powierzania ma 30-krotnie przekraczać obszar Nowego Jorku.

Wszystkie usługi w mieście mają być w pełni zautomatyzowane. Ma być napędzane w 100 proc. energią odnawialną, wykorzystywać technologię jazdy autonomicznej oraz pasażerskich dronów. Koszt jego budowy szacuje się na nawet 500 mld dolarów. 

NeomNeom fot. http://discoverneom.com/

Ramię w ramię

Jak donosi agencja Reuters, Kair i Rijad zbliżyły się, odkąd prezydentem Egiptu jest Abd al-Fattah as-Sisi, który złamał rządzące w tym kraju Bractwo Muzułmańskie. Oba państwa uznały organizację za terrorystyczną.

Egipt popiera Arabię Saudyjską w walce z wspieranymi przez Iran bojownikami Houthi w Jemenie, a w zeszłym roku dołączył do prowadzonego przez Arabię Saudyjską bojkotu Kataru. Pomimo wielu protestów Egipcjan Kair zgodził się też przekazać Saudyjczykom dwie niezamieszkałe wyspy na Morzu Czerwonym.

Marszałek Abd al-Fattah as-Sisi ubiega się o drugą kadencję. Ma niemal pewne zwycięstwo, ponieważ, jak twierdzą krytycy, władze uwięziły przeciwników lub zmusiły ich do wstrzymania kampanii wyborczych. Wybory odbędą się już za trzy tygodnie.

W Publio.pl jest dostępny ebook "Pojutrze. O miastach przyszłości"

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (30)
Powstanie ultranowoczesne miasto przyszłości. Są pierwsze konkrety
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 9 razy 3

  a jaki rodzaj islamu planuja tam architekci? bo jak ten pierwszy, to ten drugi od razu zechce to miasto zniszczyc. jak ten drugi, to pierwszy zechce zniszczyc..., no a jak oba na kupie to wojna od wbicia pierwszej lopaty.....

 • dante_waw

  Oceniono 3 razy 1

  To ze po drodze z Arabii Saudyjskiej do Egiptu, jest izraelskie miasto Eljat to juz taki maly niuans... :)
  No chyba ze sa jakie militarne plany aby geograficznie zblizyc Egipt z Arabia Saudyjska... wowczas wartoby rozwinac ten ciekawy watek.

 • shtalman

  Oceniono 7 razy 1

  I po co? Jak się jest w tych krajach pustynnych to widać bezsens tego typu projektów, przy najmniejszym niepowodzeniu te miasta będą straszyć pustkami, te twory nie mają prawa bytu w tych warunkach, lepiej zostać przy namiotach i wolnym przemieszczaniu się, zgodnie z naturą zmienności na tych szerokościach geograficznych

 • g.lesio

  Oceniono 7 razy 1

  Goście. którzy byliby dalej najbiedniejszymi na świecie nomadami gdyby nie to, że przypadkiem pod ich nogami znalazła się ropa teraz nie wiedzą jak wydawać spadłą z nieba (a właściwie znalezioną w piasku forsę a w dodatku są oni wyznawcami przeważnie fanatycznymi religii średniowiecznych koczowników. Tylko u części z nich nowoczesne wykształcenie spowodowało jakąś zmianę cywilizacyjną a reszta tkwi w średniowiecznej ideologii.
  Razem to powoduje, że forsa jest wydawana zupełnie z naszego punktu widzenia bezsensownie - tu widać przykład.
  Razem to powoduje, że pieniądze wydają

 • porque

  Oceniono 2 razy 0

  Zakoncza tak szybko jak szybko swiat odejdzie od ropy. Ale puki co, ludzkosc bedzie dalej dojona na stacjach benzynowych...

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 2 razy 0

  Co tu jest grane, saudyjski książę jest wdzięczny Egiptowi, że Sisi wziął za mordę fundowane przez saudyjskich łachabitów Bractwo Muzułmańskie? Czy on chce spuścić w kiblu trzysta lat sojuszu między ibn Saudem a al-Wahhabem?

 • lukamipisze

  Oceniono 4 razy 0

  I tak nikt nam nie podskoczy!
  Mamy największy pomnik Jezusa na świecie!
  Szach mat arabusy!

 • ankecenamon

  Oceniono 4 razy 0

  Tak sie kończy komunizm! W normalnym ustroju ludzie zabijają się o turystów, bo turysta znaczy pieniądze. W w/w miastachich mieszkańcy maja faktycznie tylko kłopot a zyski z turystyki żadne bo wszystkie hotele i sklepy są w rekach korporacji. Najbardziej rozśmieszył mnie tekst o nielicencjonowanym wynajmowaniu mieszkań, czyli nie zapłacaniu haraczu za ich wynajęcie pasożytom -urzędasom.

 • rajqu

  Oceniono 10 razy 0

  Hehe najezdzcow znaczy uchodzcow braci w wierze wyslali do Europy ne pomogli zadnem u siebie. To maja z czego budowac miasta. A moze to miasto dla uchodzcow? A glupia Unia sypie kase nierobom zeby mogli sie dalej rozmnazac i brac zasilki na dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX