Jak się dogadają, to będzie koniec szans na tańszą ropę. OPEC rozmawia z właścicielami złóż łupkowych w USA

Rafał Hirsch
Kraje zrzeszone w kartelu OPEC chcą przeciągnąć na swoją stronę amerykańskich właścicieli pól naftowych. W tym tygodniu w Houston obydwie grupy biznesmenów spotykają się ze sobą, żeby porozmawiać. Analitycy sugerują, że porozumienie jest możliwe, bo obecna cena ropy odpowiada zarówno Amerykanom, jak i producentom z OPEC.

OPEC kontra łupki

Producenci ropy z Bliskiego Wschodu nie chcą już dłużej walczyć z producentami amerykańskimi o światowy rynek. Kilka lat temu wydawało się, że zwyciężą obniżając ceny drastycznie nisko, tak aby Amerykanom produkcja ropy przestała się opłacać. To wtedy mogliśmy się cieszyć nagłą przeceną na stacjach benzynowych, a Rosja wpadła w recesję. Cena baryłki ropy spadła wtedy poniżej 30 dolarów.

Arabia Saudyjska okupiła jednak tę walkę potężną dziurą w swoim budżecie, więc wkrótce OPEC zaczął ograniczać produkcję, aby cena ropy znów urosła. W efekcie ropa w 2016 roku podrożała aż o 52 procent. Wtedy okazało się, że amerykańscy producenci ropy z łupków ponownie budzą się z letargu i uruchamiają swoją produkcję, bo znów im się to opłaca. Czyli nie da się z nimi wygrać na trwałe. Chyba, że cenę ropy będzie się sztucznie utrzymywać na poziomie niezadowalającym żadnego z producentów.

W zeszłym roku nastąpiła więc zmiana strategii, a OPEC porozumiał się z Rosją w sprawie ograniczenia wydobycia ropy – po to aby podbić jej cenę. Z faktem rosnącej konkurencji z USA wszyscy się pogodzili. A cena ropy w 2017 roku urosła o kolejne 18 procent.

Cena ropy naftowej Brent w ostatnich dziesięciu latachCena ropy naftowej Brent w ostatnich dziesięciu latach wykres: investing.com

Dziś baryłka ropy Brent kosztuje 65 dolarów i wygląda na to, że taka cena pasuje i krajom OPEC i Rosji i Amerykanom. Nadszedł więc czas, aby przestać rywalizować i porozmawiać. Okazja nadarzyła się na targach branżowych CERAWeek w Houston w Teksasie.

Idea porozumienia dotychczasowych rywali

Krajom OPEC na dobrych relacjach z Amerykanami zależy coraz bardziej, ponieważ najnowsze prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) wskazują, że już za kilka lat to Stany Zjednoczone staną się największym producentem ropy na świecie. Już dzisiaj udział w globalnym rynku ropy z USA powoli się zwiększa kosztem ropy z państw OPEC. Dziś więc to Arabia Saudyjska zaczyna przegrywać, dlatego woli się dogadać.

Minister do spraw ropy z Nigerii przed spotkaniem w Houston powiedział wprost, że zarówno producenci amerykańscy, jak i ci z OPEC powinni wziąć wspólną odpowiedzialność za ceny ropy na rynku. Oczywiście do żadnych trwałych porozumień z pewnością tym razem jeszcze nie dojdzie, ale być może powstanie wspólna idea, żeby do takiego porozumienia dążyć.

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii wzrost wydobycia ropy w USA w najbliższych latach będzie tak duży, że pozwoli on na zwiększenie globalnej podaży ropy w stopniu przewyższającym wzrost popytu (głównie z Chin). To sugeruje, że ceny w najbliższych latach powinny ponownie spadać. Jeśli jednak OPEC dogada się z Amerykanami, może stać się inaczej.

Więcej o:
Komentarze (12)
Jak się dogadają, to będzie koniec szans na tańszą ropę. OPEC rozmawia z właścicielami złóż łupkowych w USA
Zaloguj się
 • kaktus-2

  Oceniono 1 raz 1

  Jak by to samo zrobiły prywatne firmy, to po wyjściu na jaw zapłaciły by olbrzymie odszkodowanie, a ich prezesi poszli by siedzieć. Ale ponieważ za tą zmową cenową stoją całe państwa to nikt nie widzi w tym problemu. A zmawiający są tak pewni, że robią to w świetle fleszów.
  Ktoś mi jeszcze powie, że prawo jest jednakie dla każdego?

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 3 razy 1

  TYlko dzieki USA nadal mamy tania rope ,gdzyby to zalezalo od ruSkich sku........w to ropa bylaby po 250 dolarow...

  “rosjanie to lud, który wędruje po Europie i szuka, co można rozwalić, zniszczyć tylko dla rozrywki”.
  (Fiodor Dostojewski – rosyjski pisarz).

  “rosjanie to nie naród, a bydło, cham, dzika orda morderców i złoczyńców”.
  (Michaił Bułhakow – rosyjski pisarz).

  “Najważniejszym miernikiem sukcesu narodu rosyjskiego jest jego sadystyczne okrucieństwo”.
  (Maksym Gorki – rosyjski pisarz).

 • 0

  Nie wiem ,czy ja zwariowałem, czy ten świat?Przecież wszelkie zmowy w celu ustalenia ceny są karalne w świecie!Jest to jest zwyczajna zmowa w celu ograniczenia produkcji i ustalenia ceny.Gdy w grę wchodzą pieniądze to już nie ma prawa.

 • anka.pano

  0

  Dziadek KAŻDEGO prezesa wielkiej firmy, milardera czy po prostu ohydnie bogatego bezrobotnego gnojka jeździł na wielbłądzie i zajmował się pracą o niższym statusie niż rolnictwo. Tak jest u każdego w Arabii Saudyjskiej. Nagle stali się milarderami, pobudowali Dubaje itd., mentalnie wciąż są parobkami tyle że niezdrowo bogatymi (patrz wożenie lwic na uwięzi w lamborghini). Paliwowy kartel trzęsie światem a wy możecie tylko zazdrościć że chłopaki od dojenia wielbłądów i wykrzykiwania modłów z wieży stali się nagle milarderami!

 • xxl_100

  Oceniono 6 razy 0

  Zaraz... jak to się porozumieli?! W sprawie produkcji i cen? Przecież to niedozwolone. Gdzie jest nasz UOKiK?! Dlaczego jeszcze nie nałożył na nich kar?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX