Alior mocno tanieje na giełdzie. Między innymi przez duży podatek bankowy i wypowiedź prezesa NBP

Marcin Kaczmarczyk
W czwartek po południu akcje Alior Banku traciły na GPW ponad 7 proc. W piątek kurs dalej spadał. Akcjonariuszom nie spodobał się nowy raport banku oraz wypowiedź Adama Glapińskiego, szefa NBP, o późniejszej niż się spodziewano podwyżce stóp procentowych.

- Rok 2017 był dla Alior Banku czasem imponujących wyników, które osiągnęliśmy w trakcie istotnych zmian w zarządzaniu bankiem i w mocno konkurencyjnym otoczeniu rynkowym – napisał w p.o. prezesa Alior Banku Michał Jan Chyczewski w liście dołączonym do raportu rocznego.

Sądząc po reakcji rynkowej – po południu w czwartek akcje Alior Banku traciły ponad 7 proc., najwięcej spośród wszystkich banków na GPW – inwestorzy giełdowi nie podzielają jego opinii.

Notowania Alior Banku na GPWNotowania Alior Banku na GPW Investing.com

Nie spodobały się im kluczowe liczby z raportu rocznego. Alior Bank odnotował 515,24 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2017 r. wobec 575,23 mln zł rok wcześniej.

Ponadto tzw. wskaźnik zwrotu na kapitale (ROE) osiągnął 8 proc. (wobec 11,9 proc. w 2016 r.), a wskaźnik kosztów do dochodów C/I - 49,7 proc. (wobec 58,4 proc. rok wcześniej).

To wydaje się, że były kluczowe powody wyprzedaży akcji Alioru. Inwestorów nie przekonały inne dane z raportu rocznego banku. Takie, jak np. na pewno pozytywny wzrost przychodów z tytułu odsetek, który wyniósł do 2 841,07 mln zł wobec 1 946,05 mln zł rok wcześniej oraz znacząca poprawa wyniku z tytułu prowizji i opłat. Tutaj bank zabrał 453,02 mln zł wobec 331,13 mln zł w 2016 roku.

Czytaj więcej: Banki więcej zarobią w tym roku. Bo zetną koszty, czyli głównie zwolnią pracowników. 

Wysoki podatek i gołębi Glapiński

Mniejszy zysk i spadek rentowności można wytłumaczyć przede wszystkimi kosztami restrukturyzacji w związku z nabyciem przez Alior Bank wydzielonej części Banku BPH.

Poza tym dużo bardziej w tym niż poprzednim roku zabolał podatek bankowy. W 2017 r. Grupa Alior Banku zapłaciła 200,52 mln zł podatku bankowego wobec 130,89 mln zł rok wcześniej.

Alior Bank miał też pecha, ponieważ jego publikacja raportu zgrała się z wypowiedzią prezesa NBP. Adam Glapiński na konferencji Rady Polityki Pieniężnej. Powiedział tam w środę, że w świetle nowych prognoz dotyczących inflacji nie widzi powodów do podwyżki stóp nawet do końca 2020 r.

To uderzyło w czwartek w notowania wszystkich banków – mniejsze stopy procentowe oznaczają dla nich mniejsze zyski. Akcje PKO BP traciły np. po południu w czwartek 5 proc., a akcje BZ WBK niecałe 3,5 proc.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (17)
Alior mocno tanieje na GPW. Między innymi przez duży podatek bankowy i wypowiedź prezesa NBP
Zaloguj się
 • tad-tad

  Oceniono 10 razy 8

  Gdy wszystkie banki będą wreszcie nasze polskie narodowe, to żadne zyski nie będą potrzebne i ich nie będzie Glapiński dodrukuje ile bedzie Morawiecki potrzebował. a następnie poproszą Balcerowicza o wyciągnięcie z bagna,,

 • tacx

  Oceniono 6 razy 6

  A ten ćwok z NBP nie powiedział tego co zdradził wczesniej jego kolega z RPP że są skłonni tolerować inflację nawet 4%? Niech powie ludziom to prosto w twarz z otwarta przyłbica i nie sciemnia skoro jest takiodważny. Grabież oszczednosci przez pisowców rozpoczęta.

 • berek-oberek

  Oceniono 4 razy 4

  "Prezes NBP, powiedział, że w świetle nowych prognoz dotyczących inflacji nie widzi powodów do podwyżki stóp nawet do końca 2020 r."

  Prezes NBP powiedział, że w świetle nowych wytycznych plenum partii i zgodnie z wieloletnim planem gospodarczym stopy procentowe nie zostaną podniesione nawet do końca 2020 r.

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Alior reklamował się jako bank dla nowoczesnych młodych klientów. Założyłem tam konto, teraz przy każdej wizycie z okazji bardziej skomplikowanej operacji, np wpłacie gotówki, czekam godzinę w towarzystwie emerytów, którzy wszystkie opłaty robią ręcznie, bo Internet dla nich to szatan! Co mnie podkusiło?

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 2

  czyli pierwsze efekty repolonizacji :)))

 • derylski

  Oceniono 1 raz 1

  Glapiński jest bezwolnym wykonawca partyjnych poleceń wiec nie ma znaczenia ze jest beznadziejnym ekonomistą

 • kowalskyy49

  Oceniono 1 raz 1

  Alior zmienił strukturę internetowych stron konta. Nowe są tak nieczytelne i niejasne, że nie wystarcza doktorat z nauk ścisłych aby się połapać. Nic dziwnego że ludzie z Aliora uciekają.

 • 20portal

  0

  Alior nabrał klientów na 500 mln zł. W "nagrodę" Morawiecki go upaństwowił tj. teraz za te długi zapłacą podatnicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX