Jest już pierwszy mandat za handel w niedziele. Zadziałało obywatelskie zgłoszenie

Jak informuje portal gorzowianin.com, właściciel sklepu w centrum Gorzowa zostanie ukarany mandatem w wysokości 1000 zł za to, że za ladą jego sklepu stanęła w niedzielę pracownica zatrudniona na umowę zlecenie.
Dzisiaj dostaliśmy już jedno zgłoszenie na infolinię o sklepie w centrum Gorzowa, który prowadzi sprzedaż alkoholu, a jego właściciel może nie przestrzegać zakazu handlu. Po udaniu się na miejsce i sprawdzeniu sklepu, okazało się, że sprzedaż prowadzi pracownica zatrudniona na umowę zlecenie. W tym przypadku wobec właściciela sklepu zostanie wszczęte postępowanie karne i zostanie on ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych

- mówi dla portalu Gorzowianin.com Piotr Gontarczyk, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy.

Wygląda więc na to, że właściciel sklepu monopolowego z Gorzowa jest jedną z pierwszych osób, która zostanie ukarana za nieprzestrzeganie ustawy ograniczającej handel w niedziele. Dokładne liczby dotyczące tego, jak duża jest skala łamania przepisów, mamy poznać w czwartek.

Około 300 dyżurnych Państwowej Inspekcji Pracy w całym kraju zbiera informacje na temat przypadków łamania dzisiejszego zakazu handlu. W najbliższych dniach te informacje trafią z powiatowych ośrodków PIP do centrali. Pełne dane poznamy w czwartek

- mówi cytowana przez PAP Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy.

Swoje dyżury przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy mają w niedziele w każdym powiecie w Polsce. Czekają oni „pod telefonem” na zgłoszenia od obywateli o podejrzeniu łamania ograniczenia handlu w niedziele, a następnie te sygnały weryfikują.

Przypomnijmy, że (poza licznymi wyjątkami jak np. apteki, stacje paliw, piekarnie czy sklepy na dworcach) handel może być prowadzony w danym sklepie tylko wówczas, jeśli za ladą staną właściciele czy współwłaściciele sklepu, ewentualnie członkowie ich rodzin (o ile nie są pracownikami tego sklepu i nie pracują w inne dni tygodnia).

Za nieprzestrzeganie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przedsiębiorcy mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.

***

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (465)
Jest już pierwszy mandat za handel w niedziele. Zadziałało obywatelskie zgłoszenie
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 29 razy 27

  Krasnal żoliborski wraz z zomowcą Piotrem Dudą zrobili znowu ten kraj krajem konfidentów jak za PRLu, pieprzeni bolszewicy

 • Marek Miałkas

  Oceniono 25 razy 25

  No i patrzcie do czego doprowadziły decyzję naszych panów.Teraz to się zacznie podpie...nie jak za dobrych czasów w komunie.Sasiedzi drżeli a teraz w obawie przed mandatem handel będzie odbywał się w okolicy sklepu a towar schowany pod pazuchą a zapasy w pobliskich krzakach.Ot cała Polska.

 • tomtg123

  Oceniono 29 razy 23

  Tajny Współpracownik PiSu zadzwonił. Każda SBcja potrzebuje konfidentów, obecna też.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX