TVP dostała ultimatum. Może stracić miejsce na ósmym multipleksie. Ma czas do 30 kwietnia

TVP musi do końca kwietnia zacząć rozmowy w sprawie wejścia na MUX 8. W przeciwnym razie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisze nowe postępowanie koncesyjne na wolne trzy sloty.

Przedstawiciele TVP zapowiadali w sierpniu ubiegłego roku, że kanały Telewizji Polskiej pojawią się na darmowym ósmym multipleksie na początku tego roku. Mówili wtedy, że jednym z takich kanałów mógłby być TVP Sport w wersji HD, który miałby ruszyć w lutym, przy okazji igrzysk olimpijskich w Korei Południowej. Jednak potem termin się przesuwał, a ostatnio prezes Jacek Kurski mówił już o drugiej połowie 2018 r.

TVP z ultimatum od KRRiT

Wygląda jednak na to, że Telewizja Polska musi pospieszyć się z decyzją. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pozytywnie rozpatrzyła wniosek prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej "w sprawie uzgodnienia projektu sentencji decyzji o zmianie rezerwacji częstotliwości w zakresie audiowizualnych składników multipleksu nr 8 (MUX 8), dokonanej na rzecz spółki EmiTel Sp. z o.o." Zmiana w projekcie dotyczy daty – pojawia się tam zastrzeżenie dotyczące 30 kwietnia.

Fragment decyzji KRRiTFragment decyzji KRRiT źródło: krrit.gov.pl

To oznacza, że TVP ma czas do końca kwietnia na rozpoczęcie negocjacji z operatorem multipleksu, czyli firmą Emitel, w sprawie wejścia na MUX 8. Jeśli tego nie zrobi, KRRiT "rozpocznie otwarte postępowanie koncesyjne na wolne miejsca na tym multipleksie".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała się postawić taki warunek, bo TVP zbyt długo nie podejmowała działań w tej sprawie. "W ocenie KRRiT, w interesie odbiorców bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, a także nadawców już obecnych na multipleksie MUX 8, jest pełne wykorzystanie zasobów technicznych tego multipleksu" – uzasadnia Rada swoją decyzję. Wejście tak dużego nadawcy, jak TVP, mogłoby pomóc rozreklamować multipleks wśród widzów, na czym zyskałyby wszystkie obecne na nim kanały.

Czytaj też: Już wiemy kto najbardziej zyska na zakazie handlu w niedziele. Jacek Kurski może być zadowolony

Pożądany ósmy multipleks

O miejsca na multipleksie ósmym walczyło wiele podmiotów. Łącznie złożono 24 wnioski o koncesje. Ostatecznie obecne są na nim kanały Zoom TV (Cable Television Networks & Partners), Nowa TV (ZPR Media), WP (Wirtualna Polska) i Metro (na początku Agora, teraz Discovery Polska), które rozpoczęły nadawanie pod koniec 2016 roku. TVP ma możliwość uruchomić trzy kanały w jakości SD albo jeden w SD i jeden w HD.

Jak podawały wirtualnemedia.pl w styczniu, prezes TVP Jacek Kurski mówił, że trwają negocjacje stawek z Emitelem i podkreślał, że Telewizja Polska byłaby na tym multipleksie "game-changerem". TVP ma mieć zastrzeżenia między innymi do jakości sygnału.

KRRiT podaje w swoim komunikacie, że Rada Nadzorcza TVP podtrzymuje chęć wejścia na MUX 8. Zapewnia też, że TVP "prowadzi intensywne prace przygotowawcze nad przystąpieniem do negocjacji ze spółką EmiTel".

Kanały nadawane na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej można oglądać bezpłatnie, dzięki zwykłej antenie. Dla części odbiorców konieczna jest zmiana ustawień anteny lub jej wymiana. Według Emitela, zasięg sieci MUX 8 obejmuje przeważającą większość kraju, około 90 proc.

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (30)
TVP dostała ultimatum od KRRiT. Może stracić miejsce na ósmym multipleksie. Ma czas do 30 kwietnia
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 21 razy 19

  Potentatowi medialnym dajcie miejsca, wrzuci kanały TV Dziżus Krajst, TV Strzyżenie Baranów i TV Zbieram Samochody od Bezdomnych :D :D :D

 • kataryniarski

  Oceniono 19 razy 15

  A multikleks dla Rydzyka kiedy? Bedzie kanał edukacyjny - będzie podawany numer konta 24h na dobe :D

 • wojtek1506

  Oceniono 12 razy 8

  Może ''dziady '' z tej Rady nakażą Punktualne rozpoczynanie audycji w reklmowizji oraz ujednolicenie wartości dzwięku wszystkich kanałów TV / ostatnio TV-py są tak ciche ,przy bardzo głośnych reklamach ,że zastanawiające jest ,kto dzwiękiem steruje , celebryci ?

 • remo29

  Oceniono 9 razy 5

  Mogą nadawać nawet przez kaloryfery, nie oglądam Telewizji Partyjnej.

 • el.pistolero

  Oceniono 5 razy 5

  Ósmy multipleks, to w zasadzie martwy multipleks. TVP była jedyną szansą na rozruszanie tego trupa. Jeśli oleją sprawę, to dramat dla nadawców, którzy są tam obecnie.

 • wujekdolf

  Oceniono 9 razy 5

  jakby tak tvn się postarał o te sloty - może by dostał a tych ćwoków co są jedynką i tvpis ogłupiani krew by zalała :)

 • gazzolo

  Oceniono 6 razy 4

  PIS do 30 kwietnia zdąży ze 3 razy "znowelizować" ustawę o KRRiT i po co kręcicie dyma?

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  Żaden problem. Ustawę napisze prezes na kolanie, Adrian nocą podpisze i te multiplexy mogą skoczyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX