Czas wielkiej płyty dobiega końca. Blisko 4 mln mieszkań do wyburzenia lub modernizacji

W lokalach zbudowanych w technologii wielkiej płyty żyje jedna trzecia Polaków. Tak gigantycznej przeprowadzki nikt nie brał pod uwagę.

W latach 70. żywotność wielkiej płyty oceniono na 50 lat. Dziś eksperci budowlani twierdzą, że przy odpowiednim utrzymaniu wytrzyma drugie tyle. To nie przejaw optymizmu, tylko konieczność.

Rozkwit technologii modułowej przypadł na lata 60.,70. i 80. ubiegłego wieku, choć ostatnie bloki datuje się na początek lat 90. 

W powojennej Polsce borykającej się z problemami mieszkaniowymi i surowcowymi trudno było o lepsze rozwiązanie. Kilkupiętrowy blok składany z gotowych elementów powstawał błyskawicznie. Od etapu dziury w ziemi do momentu oddania lokatorom kluczy do mieszkania mijało zaledwie kilka miesięcy. Choć już wtedy zarówno jakość mieszkań, jak i lokalizacja (często obrzeża miast, bez rozwiniętej infrastruktury i komunikacji) budziły wątpliwości, to chętnych nie brakowało. Wielka płyta była sucha, oferowała dostęp do kanalizacji, bieżącej wody i centralnego ogrzewania. 

Cytowany przez "Dziennik Gazeta Prawna" dr inż. Stanisław Karczmarczyk, przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, tłumaczy, że najsłabszą stroną wielkiej płyty są wady powstałe podczas montażu i łącznia elementów. - W paru przypadkach trzeba było spinać budynki specjalnymi klamrami, tu i tam odpadła płyta elewacyjna. Albo budynek z powodu grząskiego gruntu, na którym był posadowiony, przechylił się i windy nie chciały się otwierać - wymienia usterki.

Mimo wszystko większych katastrof udało się uniknąć. 

Jerzy Szczepanik-Dzikowski, architekt i jeden z twórców warszawskiego Ursynowa w rozmowie z TVN24, mówił: "Czy płyta jest trwała, czy nie, czy będzie to łącznie lat 100 czy 70, to jedno jest pewne - będziemy musieli zmierzyć się z wyzwaniem, że to będzie się rozpadało i likwidowało. Można powiedzieć, że np. w Warszawie kilkaset tysięcy ludzi w perspektywie tych 30 czy 40 lat będzie z powodów technicznych musiało być przesiedlonych".

Wielka płyta się starzeje, następców brak

- Policzyliśmy, że aby zastąpić wielką płytę, do 2100 r., czyli w ciągu najbliższych 80 lat, deweloperzy powinni budować 60 tys. mieszkań rocznie więcej ponad to, co budujemy teraz - mówił Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich cytowany przez Dziennik Gazeta Prawna.

Jeśli nie zastąpić, to może modernizować? Tak zrobiono m.in. we Francji, Belgii i Holandii, ale proces okazał się bardzo kosztowny. Tak kosztowny, że w bogatych Niemczech z niego zrezygnowano i tylko w Saksonii zrównano z ziemią 100 tys. lokali; w planach są dalsze wyburzenia ok. 150 tys. lokali.

Zdaniem ekspertów w Polsce takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Powodem jest nie tylko brak lokali, do których miałyby się przeprowadzić wysiedlone rodziny, lecz także samo położenie budynków. Podczas gdy w krajach zachodnich powstawały na obrzeżach jako rozwiązanie skierowane do biedniejszej części społeczeństwa, u nas często stanowią serca miast. 

Kupować? Nie kupować?

Mieszkania w wielkiej płycie wciąż doskonale się sprzedają. Powodem jest cena, która w porównaniu z nowym budownictwem, w zależności od lokalizacji, potrafi być niższa nawet o ponad 20 proc. Dodatkowo nawet osiedla położone w dalszych dzielnicach są dobrze skomunikowane, ponieważ przez lata zadbano o infrastrukturę.

Nie zmienia to faktu, że rozwiązania stosowane podczas budowy osiedli z wielkiej płyty powoli przestają przystawać do obecnych potrzeb społeczeństwa. Przykładem może posłużyć instalacja elektryczna, która nie zawsze wytrzymuje obciążenie rosnącą liczbą urządzeń elektrycznych. W zakamienionych, stalowych rurach spada ciśnienie wody, a koszt ogrzewania zimą wciąż rośnie.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez DGP mieszkania w wielkiej płycie nie zawalą się z dnia na dzień i przy odpowiedniej modernizacji posłużą jeszcze wiele lat. Wciąż będą się sprzedawać, jednak z dekady na dekadę coraz słabiej. U swego schyłku sprzedawane będą za grosze.

+++

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (248)
Bloki z wielkiej płyty wymagają modernizacji
Zaloguj się
 • twzelnik

  Oceniono 70 razy 56

  ODGRZEWANY KOTLET!
  Od 25 lat słyszę o końcu wielkiej płyty. I od 25 lat nie było ani jednej katastrofy, ani jednej ewakuacji, ani jednej akcji naprawczej!
  Przestańcie PIEPRZYĆ.
  Robicie ludziom wodę z mózgu, a tymczasem trwałość wielkiej płyty jest NIEOKREŚLONA, tzn. będzie to trwać nie wiadomo jak długo, ale na pewno dłuuuuuugo.

  To bardzo stabilna konstrukcja, pojedyncze błędy, czy fuszerki nie są w stanie jej zniszczyć.

  I nie ma to związku z żadnym ustrojem.
  BTW: w dawnym NRD był inny problem: w komunistycznych blokach były klitki i szerzyła się patologia - dlatego nikt nie chciał tam mieszkać. Do tego wielu Osties wyjechało za robotą na Zachód pozostawiając (nieswoje) pustostany.
  To dlatego w momencie wchodzenia do UE grunty budowlane w Polsce bywały 4x droższe niż w NRD. Grunty, nie wielka płyta z rzekomymi wadami.

 • beton44

  Oceniono 45 razy 37

  Super - i po zburzeniu dzielne developery zbudują na miejscu jednego bloku - 4 apartamętowce :-)

 • nospeeding

  Oceniono 23 razy 17

  Znacznie bardziej obawiam się o jakość tego co zbudowano w okresie ostatnich 20 lat.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 25 razy 17

  Ależ pieprzycie! Jak potłuczeni normalnie.
  Po pierwsze nikt nigdy nie mówił, że trwałość wielkiej płyty to 50 lat. Te budynki konstrukcyjnie są niemalże niezniszczalne. Przypomnijcie sobie wybuch gazu w Gdańsku, gdzie rozwaliło 2 piętra, wieżowiec poleciał te 2 piętra (jakieś 6 metrów) w dół i stanął i się nie zawalił! Popatrzcie na youtube na nieudane chińskie wyburzenia bloków z wielkiej płyty - blok się przewraca na bok, czasami fika koziołka i nadal jest w jednym kawałku! Mało - w 1977 roku w Rumunii nastąpiło silne trzęsienie ziemi. Dużo budynków się pozawalało, ale wszystkie z wielkiej płyty stoją do dziś! Jeszcze mało? Wrocław 1997, wielka powódź, blokowisko na Kozanowie zalane do 2 piętra. I co? I znowu jajco - wszystkie te zalane bloki stoją do dziś.
  50 lat, o których tu i ówdzie się mówi, to była projektowana trwałość do remontu - czyli wymiany instalacji itp. Większość bloków z wielkiej płyty ma już wszystkie instalacje, windy, dachy powymieniane.
  Jakieś wady połączeń? Rdzewiejące zamki? Słyszymy to od 25 lat i co? I jajco! Jeden raz w Rzeszowie w latach 90 odpadła jedna płyta elewacyjna (blok stoi nada, bo zawieszono nową płytę i ciul).
  Wielka płyta boli deweloperów z kilku powodów. Po pierwsze jest ku...ko trwała i nic nie zanosi się na to, żeby przez następne 150 lat zaczęła się sypać, a po drugie te blokowiska są w rewelacyjnych lokalizacjach, które są już dla deweloperów niedostępne.
  Zresztą... Mój znajomy, który jest zarządcą nieruchomości kupił sobie mieszkanie w wielkiej płycie. Na pytanie, czemu nie w nowym bloku, to odparł, że jeszcze nie zdurniał, żeby takie gó... kupować. Gość wie, co mówi, bo się budynkami zawodowo opiekuje.

 • juma07

  Oceniono 15 razy 15

  Nakręcanie koniunktury.... modernizacja.. przebudowa węzłów, termomodernizacja i ciągi komunikacyjne i tyle.
  Temat podkręcany i odgrzewany . Niemcy zlikwidowali w niektórych miastach na wschodzie budynki ale z powodu deglomeracji... mieszkańcy powyjeżdżali do zachodnich landów.

 • rolgone

  Oceniono 19 razy 13

  Marta weź wyluzuj. Wielkiej płycie nic nie grozi. Serio. Sam mieszkam w przedwojennej poniemieckiej kamienicy w Gliwicach i w zestawieniu z wielka płyta, w której też mieszkałem w Tychach, to bloki są wyżynanymi rzemiosła budowlanego. Jako inżynier zapytam fachamnów wprost, czy ktoś na prawdę prowadzi badania pH żelbetu czy wszystko rozbija się jak zwykle w Polsce o to że ktoś coś powiedział?

 • welcometopoland

  Oceniono 18 razy 12

  taaa... marzenia pedalskich developerów i banków (kredyty kajdany na 30 lat)

 • Paul Zolnier

  Oceniono 18 razy 12

  Zdziwicie się postoja spokojnie jeszcze 50 a może i 150. Tak że skupcie się dalej na zaklamywaniu historii - czy to przez IPN czy przez żołnierzy słusznie przeklętych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX