Bezpieczeństwo USA zagrożone. Trump blokuje największe w historii przejęcie w świecie technologii

Marcin Kaczmarczyk
10.03.2018, Moon Township, Pensylwania, Donald Trump na wiecu poparcia dla republikańskiego kandydata na kongresmena Ricka Saccone.

10.03.2018, Moon Township, Pensylwania, Donald Trump na wiecu poparcia dla republikańskiego kandydata na kongresmena Ricka Saccone. (Fot. Carolyn Kaster / AP Photo)

Prezydent USA zablokował planowane przejęcie producenta półprzewodników Qualcomm z San Diego przez spółkę Broadcom, jej rywala z Singapuru. Chce w ten sposób utrudnić Chinom rozwój technologii 5G, bardzo szybkiej sieci telekomunikacyjnej.

"Są wiarygodne dowody na to, że transakcja zakupu Qualcommu przez koncern Broadcom grozi osłabieniem bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych” - napisano w dokumencie blokującym przejęcie i podpisanym przez Donalda Trumpa.

Przez to nie dojdzie do transakcji o wartości 140 mld dol. Nie powstanie tym samym trzeci największy na świecie, po Intelu i Samsungu, producent układów scalonych.

Trump zablokował zakup amerykańskiej spółki po tym, jak Komitet Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) - instytucja, która sprawdza umowy przejęcia amerykańskich firm pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo kraju - przyglądał się wnikliwie spółce Broadcom w związku z jej próbą zakupu Qualcommu z lutego. Nie doszło do niej, bowiem akcjonariuszom amerykańskiej firmy proponowana cena 117 mld dol. wydawała się za niska.

Czytaj więcej: Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży potężny krach na giełdzie. Cła Trumpa mogą przyspieszyć jego nadejście. 

"Poważne konsekwencje"

CFIUS również nie był wtedy zachwycony proponowanym przejęciem, ale z innych powodów. Amerykanom nie podobały się bliskie związki Broadcomu z Chińczykami, co wiązało się z ryzykiem dostania się w ich ręce rozwiązań dotyczących sieci 5G. Te intensywnie i z powodzeniem są od dawna rozwijane w laboratoriach w San Diego. Qualcomm jest uważany za lidera na tym polu, liczą się tutaj też Broadcom i chiński Huawei.

Zdobycie przez Chiny dominacji na rynku 5G miałoby, jak stwierdził to CFIUS - „poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego dla Stanów Zjednoczonych".

Teraz Trump postawił więc kropkę nad i. I nie była to pierwsza jego decyzja, w której zablokował przejęcie amerykańskiej spółki technologicznej. We wrześniu Donald Trump nie dopuścił do przejęcia amerykańskiej spółki Lattice Semiconductor przez Canyon Bridge Capital Partners, fundusz inwestycyjny powiązany z chińskim państwem. Wtedy również powodem była troska o bezpieczeństwo narodowe USA. Tamta transakcja jednak w porównaniu z aktualną wydaje się niewielka - planowano zakup za 1,3 mld dol.

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Zobacz także
 • DLOOP\Dwojka Kultowy polski komunikator został przejęty. Transakcja może być warta miliony złotych
 • ZTM Warszawa. Kasownik w warszawskim autobusie O połowę taniej za parkowanie i bilety na komunikację miejską w wielu miastach. Ciekawa promocja
Komentarze (71)
Donald Trump blokuje ogromne przejęcie na rynku półprzewodników. Broadcom nie kupi spółki Qualcomm
Zaloguj się
 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 27 razy 11

  W Polsce: Prezydent Adrian zablokował przejęcie warzywniaka w Lublinie przez ukraińskiego potentata - właściciela trzech warzywniaków we Lwowie. Rzeźnik biura prezydenta argumentował: „Dotarły do nas analizy wywiadu - Ukraiński biznesmen zamierzał zdjąć krzyż i święcony obrazek strzelców wyklętych. Nie ulega wątpliwości, że godzi to w polską tradycję i bezpieczeństwo białych katolickich rodzin.”
  Prezydent w najbliższych dniach planuje wizytować region lubelski. Odwiedzi też wspomniany warzywniak gdzie zawiesi siedem dodatkowych krzyży a specjalnie, w trybie nagłym sprowadzony z Jasnej Góry biskup, pokropi warzywniak potrójnie swięconą wodą.

 • zibbys

  Oceniono 11 razy 5

  To zablokowanie to akurat sluszna sprawa. Chinczyki od dawna kontroluja i podsluchuja abonentow sieci komorkowych w USA przez telefony produkowane w Chinach. I mimo tego, ze wlascicielami sieci sa amerykanie, to "kitajce" podsluchuja i kontroluja.
  Akurat nie jestem milosnikiem Trumpa, ale tu ma racje.

 • antykomorek

  Oceniono 15 razy 3

  Nie chce skończyć jak idioci z unii, którzy po sprzedawali swoje marki i dostęp do technologii i teraz np nowe Volvo s90 jest w 100% produkowany tylko w Chinach

 • dawnyprezes

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem na końcowym etapie 6G !. Ciekawe ile obie strony mi zaproponują !?.

 • michalstr3

  Oceniono 1 raz 1

  Pierwszy raz mi zaimponował ten człowiek:) W końcu ktoś na ten problem zwrócił uwagę.

 • wojtek2784

  Oceniono 3 razy 1

  W Polsce prezydent zablokował ustawę naczelnika, a naczelnik nie zblokował ustawy nr 1226 , taki z niego liberał ustawowy . Woli płacić haracz pewnemu znanemu "Przedsiębiorstwu H" niż próbowac blokować ustawy , które zagrażają bezpieczeństwu IV RP.

 • net_friend

  Oceniono 1 raz 1

  "Trump zablokował zakup amerykańskiej spółki po tym, jak Komitet Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) - instytucja, która sprawdza umowy przejęcia amerykańskich firm pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo kraju - przyglądał się wnikliwie spółce Broadcom w związku z jej próbą zakupu Qualcommu z lutego."

  Łoch, jaki twór. Da się prościej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje